MENU

cPanel: MySQL Veritabanına Uzaktan Erişim Sağlamak

EaseUS Todo Backup

Anasayfa » cPanel » cPanel: MySQL Veritabanına Uzaktan Erişim Sağlamak
cPanel: MySQL Veritabanına Uzaktan Erişim Sağlamak

Merhaba arkadaşlar cPanel yani WHM kullanan kullanıcılar için biliyorsunuz genel default ayarımız kapalıdır. Aslında bunun nedeni güvenlikten dolayıdır veritabanın dışarıdan bir programla ulaşılması risklidir. Herneyse tavsiye etmediğimizi söylesekte siz arkadaşlara bu durum nasıl oluyor onu anlatıyorum.

https://3.bp.blogspot.com/-jKak2xRrssI/UVs8M94wGOI/AAAAAAAAQwA/39ewI1R1l78/s1600/mysql-logo.gif

MySQL Veritabanı normalde 3306 port üzerinden çalışmaktadır. Ancak sunucuda güvenlik duvarı olduğu için SQLyoq gibi programlardan veritabanına bağlanamazsınız. Bunu açmak için alttaki adımları uygulayın.

  • WHM‘ye Yönetim Kontrol paneline girin.
  • Sol menüde “SQL Services” -> “Additional MySQL Access Hosts” sekmesine girin. Yada sol menüden aditional mysql diye aratabilirsiniz.
  • Karşınıza çıkan alanda boş bir textarea olacak oraya uzaktan erişim sağlayacak bilgisayarın ip adresini girin.
  • Daha sonra cPanel’e girin ve “Remote MySQL” linkine tıklayın. Bağlantıyı gerçekleştirecek bilgisayarın ip adresini yazın tekrardan.
  • MySQL Veritabanında dışardan bağlanacak kişi için bir kullanıcı adı şifre oluşturmanız gerekiyor.
Rooteto Teknoloji Blogu

Rooteto WordPress, Sosyal Medya, Teknoloji, HD Resimler ve Video paylaşımında bulunan bağımsız olarak çalışan online haber teknoloji sitesidir.

Yaklaşık 1 Milyondan fazla tekil aylık ziyaretci ile Rooteto'yu büyük yapan teknoloji topluluklarıdır. 2009 yılında kurulan Rooteto'nun genel merkez ofisi İzmir / Bornova'dadır.