MENU

301 yönlendirmelerini uygulama

EaseUS Todo Backup

Anasayfa » Bilgi » 301 yönlendirmelerini uygulama
301 yönlendirmelerini uygulama

Arama motoru sonuçlarında görünen bir sayfa URL’sini değiştirmeniz gerekiyorsa, sunucu tarafı bir 301 yeniden yönlendirmesi kullanmanızı öneririz. Bu kullanıcıların ve arama motorlarının doğru sayfaya yönlendirilmesini sağlamanın en iyi yoldur. 301 durum kodu, istenen sayfanın kalıcı olarak yeni bir konuma taşındığı anlamına gelir.

301 yeniden yönlendirmeleri özellikle aşağıdaki durumlarda yararlıdır:

  • Sitenizi yeni bir etki alanına taşıdınız ve geçişi olabildiği kadar mükemmel şekilde yapmak istiyorsunuz.
  • Kullanıcılar sitenize farklı birkaç URL kullanarak erişiyor. Örneğin, ana sayfanıza birden fazla yoldan erişilebiliyorsa (http://example.com/ana, http://anasayfa.example.com veya http://www.example.com gibi), bu URL’lerden birini tercih edilen (temel) hedef yapıp, 301 yönlendirmelerini kullanarak trafiği diğer URL’lerden tercih ettiğiniz URL’ye gönderin. Ayrıca tercih edilen etki alanınızı ayarlamak için Web Yöneticisi Araçları da kullanabilirsiniz.
  • İki web sitesini birleştiriyorsunuz ve eski URL’lerin bağlantılarının doğru sayfalara yönlendirildiğinden emin olmak istiyorsunuz.

Apache kullanılan sunucularda barındırılan web sitelerinde bir 301 yönlendirmesi kullanmak için sunucunuzun .htaccess dosyasına erişmeniz gerekir. (Erişiminiz olup olmadığından veya sunucu yazılımınızdan emin değilseniz, size web barındırma hizmetini veren kuruluşa başvurun.)

WordPress 301 Redirect yönlendirme

WordPress kullananlar için redirection adındaki eklentiyi kullanmanızı öneririm. Eklenti ile 404 hatalı sayfalarınızı 301 ile yeniden yönlendirebilirsiniz veya üstte dediği gibi ana sayfanıza 3 farklı yerden giriş varsa bunu tek bir yer yapmak için 301 yönlendirmesi kullanmanız yeterli.

WordPress Redirection eklentisi

Kaynak

301 yönlendirmelerini uygulama (kalıcı olarak taşınan)

Rooteto Teknoloji Blogu

Rooteto WordPress, Sosyal Medya, Teknoloji, HD Resimler ve Video paylaşımında bulunan bağımsız olarak çalışan online haber teknoloji sitesidir.

Yaklaşık 1 Milyondan fazla tekil aylık ziyaretci ile Rooteto'yu büyük yapan teknoloji topluluklarıdır. 2009 yılında kurulan Rooteto'nun genel merkez ofisi İzmir / Bornova'dadır.