Makalelerinizi Çalanlarla Baş Etmenin Bin bir türlü yolu! 0

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sizlere çakalları kendini kazdıkları çukura düşürmeyi anlatıcam açıkcası. Biliyorsunuz benim gibi bir çok blog yazarı var hatta daha kaliteli yazanlarda var bu yalan değil. 🙂

Biz süper makaleler hazırlıyoruz herkez faydalanıyor ancak şöyle bir durum var ben içerik eklediğimde anında bakıyorum bir kaç sitede daha içeriklerim ekleniyor. Bunun nedeni RSS ile içeriklerimi çekiyorlar demektir. İşte bugünkü yazımda sizlere rss ile sitemizdeki yazıları çekenleri hem kendi aleyhimize çeviricez hemde onları spam olarak şikayet edicek.

Daha önceden kimseyi şikayet etmedim ama bilmiyorum zaman ne gösterir hadi beraber inceleyelim.

https://3.bp.blogspot.com/-dYFUYsUXl8E/UQly4d4WgEI/AAAAAAAAPm4/izhYS25Sybc/s1600/orjinal.jpg

1) RSS İçeriği Çeken Siteye Link Eklemek

İlk mantığımız bu RSS ile sitenizdeki içerikleri kendi sitesine çekiyorsa mantıken tüm linkleri vs. hepsini çekiyordur. Bunun için ne yapıcaz? yazdığımız yazılarda makalelerde kensi sitemizin linklerinede yer vericez.

https://3.bp.blogspot.com/-uN8GUcWCZ8w/UQl22FDLrnI/AAAAAAAAPnI/qABMAd9-eN4/s1600/reklam.jpg

Örnek veriyim bir jQuery konusu paylaştım ve içeriğin içinde’de kendi jQuery kategorimin linkini verdim ne olmuş oldu? ben içeriği yayınladıktan sonra adam benim içeriğimi direkt olarak kopyaladığından nofollow bile olsa linkimi sitesine ekledi. Bu benim sevdiğim yöntemlerden biridir.

Hem yazdığınız makale içerisinde link vermek çok faydalı olacaktır yazınıza onuda söylemiş olalım.

2) Şikatey Edin.

Siteyi tespit etmek çok kolay eklediğiniz içerikleri googlede aratarak bulabilirsiniz. Misal 1 tanesinden emin oldunuz gerçekten sizin makalelerinizi çalıyor evet şimdi o örnek siteyi ele alalım bu şikayet yöntemleri Google için çok önemlidir. Gerçekten spam olarak algılarsa şiddetli bir şekilde indexlenmesine son ve hitinede son verecektir.

https://2.bp.blogspot.com/-zdJlXNp-Ir4/UQl3YSpUs7I/AAAAAAAAPnQ/SRBBUTJKP10/s1600/google-%C5%9Fikayet.gif

Google Spam İhbar – Google’ye ihbar etmek kesin çözümdür. Googleye ihbar ederken lütfen çok detaylı bir şekilde açıklama yapın Google bunun gerçek olduğunu kesin olarak algıladığında dediğim gibi siteyi sandbox’a bile atabilir.
Adsense Kural İhlali Bildirme – Eğer AdSense kurallarını ihlal ediyorsa önce site sahibine bildirin belki bilmiyor olabilir gerçi Google 1 sayfada 5 tane aynı reklamı bile koysanız 3 taneden fazlasını göstermiyor. Ama önce site sahibi daha sonra AdSense ekibini bilgilendirin.
Blogger Spam İhbar – Blogger arama motorlarında hızlı çıkabilen bir site Google’nin olduğu içinde Google hızlı indexliyor. Bir çok SEO’cu buralardan blog açarak ana siteleri destekleyici sitelerde açıyor açıkcası. Şikayet edin Blogger ekibi sağlam trink kapatıyor.
WordPress.com Spam İhbar – WordPress günümüzün en populer scripti eğer spam sezdiyseniz hemen şikayet edin.

3) RSS’lerinize linklerinizi ekleyin.

Bu sadece WordPress kullanıcıları için gerekli. Yoast’ın yazmış olduğu kaliteli bir eklenti RSS bağlantılarını otomatik çeken sitelerin en altına konu linkini otomatik ekleyebiliyorsunuz. Çok iyi düşünülmüş bir eklenti birde resim göstereceğim sizlere kesinlikle kullanın.

RSS Footer dediğimiz eklenti aşağıda gördüğünüz gibi rss içeriğin altına alttaki gibi yazı link ekleyebiliyorsunuz. Akıllıca yönteler bunlar 🙂

https://2.bp.blogspot.com/-btjLlKkt16E/UQl14_rzn0I/AAAAAAAAPnA/73dxPsqav30/s1600/rss_footer.png

4) RSS’lerinizi kapatın

Bu yazımda WordPress kullanıcıları için bir yöntem daha. Altta vermiş olduğum kodlar RSS’lerinizi kapatıyor ancak siz Feedburner kullanıyorsanız oradaki çalışıyor. Bu şekilde sitenizi takip edenler hala takip etmeye devam ediyorlar ancak rss içeriklerinizi kopyalayanlar avuçlarını yalıyorlar 🙂

<?php
remove_action('do_feed_rss2', 'do_feed_rss2', 10, 1);
remove_action('do_feed_atom', 'do_feed_atom', 10, 1);
remove_action('do_feed_rdf', 'do_feed_rdf', 10, 1);
remove_action('do_feed_rss', 'do_feed_rss', 10, 1);
?>

Eklentiyi indir kur rahatla.

5) Çalınan resimleri engelleme

Web sitenize resim ekliyorsunuz adam hoop alıp kendi sitesine ekliyor 🙂 Yaw bunu bende yapıyorum ama ben herkezden biraz toplayıp link vererek yapıyorum. Ama spamcılar sadece resimi değil içerik ne bulurlarsa alıyolar. Bu yöntemi yaptığınızda sitenizdeki linki alıp kendi sitesine eklediğinde karşısına sizin belirlediğiniz bir resim çıkacak.

Bu ne işe yarar?

  • Resime kendi sitenizin adını yazarsınız her türlü reklam olur.
  • Çok trafik yemenizi engeller gene rahat edersiniz.

Aşağıda vericeğim kodları ana dizinde .htaccess içerisine yapıştırın.

RewriteEngine on
#hırsızlara çözümler :)
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://(www.)?sitenizinadi.com(/)?.*$ [NC]
RewriteRule .*.(jpg|png|gif)$ http://www.sitenizinadi.com/resim/logo.gif [R,NC]

3 resim formatı dahil edildi ancak daha fazla ekleyeceksiniz misal jpeg formatı hemen parantezler arasına | işaretini koyarak ekleyebilirsiniz.

6) Site sahibine bildirin ve Hosting’e bildirin.

Bu konuda site sahibine öncelikle başvurun durumu izah edin eğer içeriklerinizi kopyalamaya devam ederse sitesini şikayet edeceğini izah edin. Eğer sizi dinlemez ise web hosting’ine başvurun. Onlarada durumu izah edin ve DMCA, Google’ye şikayet edeceğinizi bildirin. Site sahibi Google’ye spam olarak şikayette bulunacağınızı duyduktan sonra sanırım kaldıracaktır ama siz ikisinede bildirin. Eğer kaldırmazsa şikayetlerinizi hemen başlatın.

Bu yazımda bu kadardı. Tamamiyle kendim yazdım kendi taktiklerimide yazdım ancak alıntı yaptığım kaynaklarıda incelemenizde fayda var. Herkez bir konuda tecrübeli ben kendi yaşadıklarımı yapmanız gerekenleri yazdım. İnşallah yardımcı olmuşumdur. 🙂

Kaynaklar

Sitenizden İçerik Çalanlara Ne Yapabilirsiniz?

Blog hırsızları sizin için çalışsın

RSS Footer

Çalıntı İçerikle Mücadele Yöntemleri

Resimleriniz Çalınmasın

WordPress site içeriğinizi çalanlar için rss engelleyin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Revolution Slider Güvenlik Açığı Kapatma Yöntemi 1

revolution slider acigi kapatma

Merhaba arkadaşlar, Dünyanın en popüler WordPress temaların da revolution slider kullanılıyor. Çünkü temanın bir çok özelliği var ve diğerlerine göre daha iyi bir slider.

Ancak bu eklentinin güzel olduğu kadar kötü de bir açığı var ve bu açık yüzünden bir çok site sahibinin sitesi hacklendi, host üzerinden toplu mail gönderildi, şifreleri değiştirildi vs. vs.

WordPress güvenlik açığını kapatmanın 2 yolu var ama önce açığı tam olarak anlamamız gerekiyor öncelikle açığı inceleyelim daha sonra güvenliğine geçelim.

Revolution Slider Açığı

Revolution slider kurulu olan sitede alttaki bağlantıyı çalıştırmanız yeterli;

http://victim.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=revslider_show_image&img=../wp-config.php

Kendi sitenizde bu eklenti varsa deneyebilirsiniz wp-config.php dosyasının indiğini göreceksiniz. Hackerlar bu dosyaya eriştiklerinde ellerinde MySQL bağlantı bilgilerine sahip olurlar.

  • Bununla mysql’e bağlanarak user tablosundan şifrenizi değiştirip panele giriş yaparlar ve oradan dosya yükleyebilirler.
    • Whm/cPanel kullanıcıları için uzak mysql bağlantısı kapalıdır. Ama site.com/phpmyadmin yazıp girebilirler buda ayrıca kötü bir durum.
  • Hackerlar mysql şifresi ile ftp şifresini de denerler. Genelde biz kullanıcılar basit olsun diye hepsine aynı şifreyi veririz ya işte onlar da bunu kullanırlar. 🙂
  • ../” ile ana dizine geçip wp-config.php indirebilen ve biraz bilgisi olan kullanıcı “../../../../etc/” dizinine girer detayını yazmıyorum zararlı olmaması açısından. Eğer sunucu güvenliği yetersiz ise tüm şifrelere kriptolu bir şekilde ulaşabilir ve kriptolulardan kırabildiklerini kırar.

Neyse açığı artık öğrendik ve ne kadar zararlı olduğunu da anladık. Şimdi gelelim bu açığı kapatmaya.

Revolution Slider Açığı Kapatma

Güvenlik açığını kapatma ile ilgili 2 yöntem anlatıcam detaylı incelerseniz sevinirim.

Genel de açık kaynaklı yazılımların açığını güncelleme ile kapatabilirsiniz. Eğer populer bir yazılımsa hızlı bir şekilde güncellemesi gelir ama populer değilse yıllarca o açık sisteminizde durur.

1) Revolution Slider eklentisi de populer bir eklenti ve hızlıca bir güncelleme yayınladı bu açığı kapattı. Sizde eklentinizi güncelleyip bu açıktan kurtulabilirsiniz. Güncelleme yapamam diyorsanız açığı kapatmak için bir eklenti de yayınlandı.

Ama ileride başka bir eklenti veya tekrar revolution slider eklentisinin hatasından dolayı wp-config.php dosyanız indirilebilirse?

2) Altta vermiş olduğum .htaccess kodlarını sitenize ekleyin. WordPresste htaccess yapılandırması yaptıysanız zaten bir .htaccess dosyanız hazırda bulunacaktır. Varolan .htaccess dosyanızı açıp içerisine # ile başlayıp # ile biten alanı ekleyin. Yani varolan dosyanızın “RewriteBase /” satırının altına ekliyorsunuz.

<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /

#buraya odaklanın
RewriteCond %{QUERY_STRING} wp-config.php
RewriteRule .* - [F]
#odaklanma bitsin :)

RewriteRule ^index.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>

Kaynaklar

Bir WordPress güvenlik yazısının daha sonuna geldik inşallah açığı kapatmışsınızdır. Bol huzurlu günler diliyorum 🙂

Firefox WhatsApp Panel Eklentisi İndir 2

Dünyanın en  çok kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı bilgisayarda kullanmak için farklı programlar yükleniyordu. WhatsApp ekibi bilgisayarlarda whatsapp’ı kullanılır hale getirsede daha hızlı ve kolay kullanım için yeni bir eklenti geliştirildi.

WhatsApp’ı bilgisayarda kullanmak için geliştirilen WhatsApp Panel eklentisi sadece Firefox için kullanılıyor. Firefox için geliştirilen WhatsApp Panel eklentisi whatsapp’ı hem daha hızlı hemde kolay kullanmanızı sağlıyor. WhatsApp Panel eklentisini indirdikten sonra kolay kullanımı ile daha rahat edeceksiniz. Web.whatsapp.com‘a girmekten sıkıldıysanız Firefox whatsapp eklentisini buradan direk olarak indirerek hemen kullanmaya başlayın.

Firefox WhatsApp Panel Eklentisi Kullanımı

Firefox için geliştirilen WhatsApp Panel eklentisi kullanımıda oldukça basit Firefox web tarayıcımıza eklentiyi kurduktan sonra sadece Sağ üst tarafa yerleştirilen WhatsApp iconu’na tıklayarak QR kodumuzu okutarak açılan pencerede hemen arkadaşlarımıza mesaj gönderebiliriz. Açılan WhatsApp penceresini üst taraftaki iconlardan ortadakine tıklayarak sabitleyebiliriz.

grey

Firefox WhatsApp Eklentisi İndir

Most Popular Topics

Editor Picks