Google Inbox Kurulum ve Davetiye Gönderimi

38

Daha çıkar çıkmaz yayınladığımız Google Inbox‘a davetiye ile giriş yapabiliyorsunuz. Davetiyemiz geldi ve kurulumu tamamladık. Bugün öncelikle sizinle kurulum aşamasını ve bazı ayarlarını göstericem. Daha sonra nasıl davetiye gönderilir? Bunun cevabını vericem.

Inbox Kurulumu

İlk tanıtım ekranımızda şunu farkedebilirsiniz bir süre önce Google Gmail‘de sekmeler getirmişti bunların arasında: Sosyal, Tanıtımlar, Güncellemeler, Forumlar vs. vardı. Demekki Gmail ekibinin getirdiği bu ek özellik gerçekten tutmuşa benziyorki Inbox’tada bunu kullandılar.

Yani Inbox‘ta grup halinde maillerinizi görebiliyorsunuz. Ama Gmail’deki gibi sekme sekme değilde tek 1 alanda görebiliyorsunuz.

https://4.bp.blogspot.com/-foMz6BA8MA4/VFCNw3tx4gI/AAAAAAAAbGY/M66MG3lWwnI/s1600/1-inbox-gruplar.png

Beğendiğim diğer bir özellik ise Uçuş tarihlerine göre uçuş mailinin önceliğini değiştirebiliyor. Gmail uçak firmaları için maillerini özelleştirmişti bunu daha öncedende söylemiştim bu sefer kullandığı yöntem çok daha iyi.

Uçuş tarihinizi ön planda görüp takviminizi ona göre ayarlayabiliyorsunuz.

https://1.bp.blogspot.com/-SFU4l6zMbuE/VFCNykAzu0I/AAAAAAAAbGg/AT_AXL5TRq0/s1600/2-inbox-ucus-rezervasyon.png

Bu yeni özellik ile fotoğrafta’da gördüğünüz gibi “bilet satın al” unutmamanız için bir hatırlatıcı ekleyebiliyorsunuz. Bu biraz daha geliştirilmiş o özellik ise yeni gelen mailinizide hatırlatıcı olarak ekleyebiliyorsunuz. Etkinlik maillerinizi vs. burada hatırlatıcı olarak ekleyebilirsiniz.

https://3.bp.blogspot.com/-eC-37xznOIw/VFCNy1hncQI/AAAAAAAAbGk/7iagmC8yEcs/s1600/hatirlatici.png

Erteleme özelliği ise daha önceden olmayan Gmail’de görmediğimiz bir özellik. “Önümüzdeki hafta görüşürüz” etkinliğini erteleyebiliyorsunuz.

https://3.bp.blogspot.com/-mhy3HFkqV2A/VFCN0qLlOJI/AAAAAAAAbGw/24Xw7yPAb1Q/s1600/inbox-hatirlatici.png

Google Inbox ile ilgili genel konuşmak istersek sevmediğim bazı özellikleri var onlarıda şöyle sıralamak istiyorum;

  • “Inbox yalnızca Google Chrome‘da çalışmaktadır. Yakında başka tarayıcılarla da kullanılabilecektir.” Bu özelliği hiç beğenmedim!! 🙂
  • İlk kurulumda dikkatli olun bazı ayarlar soruyor yeni özelliğinde “önemli” kısmını çok kullanıyor Inbox. Ben bir sorusunu okumadan hızlıca bastım 5bin mailimi gelen kutusundan aldı önemli kısmına ekledi. Tabi daha sonra geri aldım ama bu tarz problemlerle karşılaşabilirsiniz. Değişiklik yapmadan önce sistemi biraz inceleyin mail gönderin, mail alın, hatırlatıcı ekleyin en son klasörleri kullanmaya başlayın.

Inbox Davetiye Gönderme

Inbox ilk çıktığında davetiyeleri sadece Google gönderiyordu. Ancak bazı kullanıcılar için Davetiye sistemini açtığını biliyoruz ki bunların arasında Bilal Yılmaz‘da var 🙂 Biz davetiye gönderemiyoruz ancak dediğim gibi bazıları gönderebiliyor.

Davetiye göndermek için “+” butonuna basıp “Inbox’a Davet et” seçeneğini görebilirsiniz. Eğer görmüyorsanız bu özelliğiniz aktif değil demektir.

https://4.bp.blogspot.com/-WtCJQjX7ToY/VFCSLrNAscI/AAAAAAAAbG8/DXyMaD3P1s4/s1600/inbox-davetiye.jpg