MENU

WHM / cPanel Mail Fonksiyonunu Kapatmak

EaseUS Todo Backup

Free data recovery software

Anasayfa » cPanel » WHM / cPanel Mail Fonksiyonunu Kapatmak
WHM / cPanel Mail Fonksiyonunu Kapatmak

Spam maillerin bir çoğu hackerlar tarafından sistemlere sızıp phpmail ile yüzlerce, binlerce mail gönderiyor. İşte aslında tüm olay bundan sonra kopuyor sunucu spam mail göndermeye başlayınca doğal olarak sunucu’nun kullandığı IP adresi blacklist yani kara listeye alınıyor. Paylaşımlı hosting‘lerde bu büyük bir sıkıntı 1 VDS‘de 200 site olduğunu düşünürsek bu 200 site blacklist’den dolayı mail gönderememeye başlayacak. 1 Kişinin yüzünden hepsi cezalandırılmış gibi olsada artık hosting firmaları buna Hosteva‘da dahil php mail gönderimini kapatmış bulunuyor.

Php mail’i kapatıp müşterileri SMTP mail’e yönlendiriyoruz. Php maili sunucuda kapattıktan sonra artık hiç bir script mail gönderimi yapmayacak smtp kullanmak zorunda kalacaktır. WordPress gibi profesyonel yönetim panellerinin bu problemlere karşın smtp eklentiside bulunuyor ama diğerleri için kesin bir şey söyleyemem :)

WHM -> Service Configuration -> PHP Configuration Editor kısmına girin.

Basic Mode ve Advanced Mode kısmını göreceksiniz orada Advanced Mode kısmına tıklayın.

disable_functions” kısmına virgülden sonra mail olarak ekleme yapıyoruz.

Böylece sunucumuzdaki php mail gönderimini kapatmış oluyoruz. Artık sunucu sadece SMTP üzerinden mail gönderecek.

Rooteto Teknoloji Blogu

Rooteto WordPress, Sosyal Medya, Teknoloji, HD Resimler ve Video paylaşımında bulunan bağımsız olarak çalışan online haber teknoloji sitesidir.

Yaklaşık 1 Milyondan fazla tekil aylık ziyaretci ile Rooteto'yu büyük yapan teknoloji topluluklarıdır. 2009 yılında kurulan Rooteto'nun genel merkez ofisi İzmir / Bornova'dadır.