OTG USB ile Android Cihazınızda Kolayca Veri Alışverişi Yapın

0

USB OTG genelde android cihazlarda bulunan bir özellik OTG (On-The-Go) kısaca kolay veri alış verişide diyebiliriz. USB’niz veya Harddisk‘inizden dosya alabilir veya dosya atabilirsiniz. OTG ile Android cihazınıza klavye yada fare‘de bağlayabilirsiniz.

OTG özellikle Çin gibi asya ülkelerinde yaygın olarak kullanılır. Asya pazarında genellikle OTG özelliği tüm cihazlarda olan vazgeçilmez bir özelliktir. Bir micro USB kablo dönüştürücü ile kolayca Klavye, fare, taşınabilir hardisk, USB bellek veya SD kartlarınızı cihaza kablo aracılığı ile takarak verilerinizi okutabilirsiniz. OTG usb özelliğini kullanabilmek için android cihazınızın bu özelliği desteklemesi lazım. Bazı telefon üreticileri bu özelliği cihazlarında güvenlik nedeni ile desteklemiyor. Bir çok kullanıcıyı cezbetsede bunun kötü yönleride bulunuyor.

OTG Güvenl mi ?

OTG çok kullanışlı bir özellik olsada eksi yanlarıda bulunuyor. Android cihazınız OTG’yi destekliyorsa herhangi bir micro USB otg ile cihaza takıldığında tüm verileriniz önünüze listelenecektir. Özel resimleriniz, videolarınız veya önemli dosyalarınız görünecektir. Başka bir kişi gizlice micro usb otg ile cihazınıza hızlı bir şekile erişerek dosyalarınızı kopyalayabilir. Yada daha kötüsü USB üzerinden virüs bulaşması yüksekle ihtimaldir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : USB Bellek Yazma Koruma Hatası Çözümü

Peki USB OTG güvenliği nasıl sağlanır : Öncelikle cihazınıza şifre koyarak sizden başkası cihazınıza erişemez. İkinci güvenlik ise android cihazınıza antivirüs programı yüklemek usb takıldığında kötücül yazılımları engeller. Diğer bir seçenek ise güvenli bir cihaz isiyorsanız OTG çalıştırmayan bir cihaz veya herhangi bir apple ürünü alabilirsiniz.