OTG USB ile Android Cihazınızda Kolayca Veri Alışverişi Yapın OTG USB ile Android Cihazınızda Kolayca Veri Alışverişi Yapın için yorumlar kapalı

USB OTG genelde android cihazlarda bulunan bir özellik OTG (On-The-Go) kısaca kolay veri alış verişide diyebiliriz. USB’niz veya Harddisk‘inizden dosya alabilir veya dosya atabilirsiniz. OTG ile Android cihazınıza klavye yada fare‘de bağlayabilirsiniz.

OTG özellikle Çin gibi asya ülkelerinde yaygın olarak kullanılır. Asya pazarında genellikle OTG özelliği tüm cihazlarda olan vazgeçilmez bir özelliktir. Bir micro USB kablo dönüştürücü ile kolayca Klavye, fare, taşınabilir hardisk, USB bellek veya SD kartlarınızı cihaza kablo aracılığı ile takarak verilerinizi okutabilirsiniz. OTG usb özelliğini kullanabilmek için android cihazınızın bu özelliği desteklemesi lazım. Bazı telefon üreticileri bu özelliği cihazlarında güvenlik nedeni ile desteklemiyor. Bir çok kullanıcıyı cezbetsede bunun kötü yönleride bulunuyor.

OTG Güvenl mi ?

OTG çok kullanışlı bir özellik olsada eksi yanlarıda bulunuyor. Android cihazınız OTG’yi destekliyorsa herhangi bir micro USB otg ile cihaza takıldığında tüm verileriniz önünüze listelenecektir. Özel resimleriniz, videolarınız veya önemli dosyalarınız görünecektir. Başka bir kişi gizlice micro usb otg ile cihazınıza hızlı bir şekile erişerek dosyalarınızı kopyalayabilir. Yada daha kötüsü USB üzerinden virüs bulaşması yüksekle ihtimaldir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : USB Bellek Yazma Koruma Hatası Çözümü

Peki USB OTG güvenliği nasıl sağlanır : Öncelikle cihazınıza şifre koyarak sizden başkası cihazınıza erişemez. İkinci güvenlik ise android cihazınıza antivirüs programı yüklemek usb takıldığında kötücül yazılımları engeller. Diğer bir seçenek ise güvenli bir cihaz isiyorsanız OTG çalıştırmayan bir cihaz veya herhangi bir apple ürünü alabilirsiniz.

 

IOPS Nedir? Ne İşe Yarar? 0

Bir diskin saniyede maksimum okuma ve yazma sayısına IOPS denir. Özellikle SSD’lerin yaygınlaşması ile ortaya çıkan bu IOPS değeri diskin gerçek okuma ve yazma hızlarını belirler.

IOPS Ne işe Yarar?

IOPS değerinin yüksek olması okuma ve yazma işlemlerinin daha hızlı olmasını sağlar. IOPS’un yüksek olması bilgisayarınızın açılışında, programların yükleme ve açılış hızları, oyunları yüklenmesinde, açılış hızlarında ve bölüm aralarının daha hızlı geçmesini sağlar.

Not: Eğer bir SSD almayı düşünüyorsanız ve sadece 550mb okuma ve 450 gibi yazma değerlerine bakmayın alacağınız SSD’nin üretici firmasının sitesine girerek IOPS değerlerine bakarak almanızı tavsiye ediyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bilgisayarınızı Hızlandırmak için Hangi SSD Alınmalı

Pocket Nedir? Nasıl Kullanılır? 0

Bu yazımızda sizlere Pocket nedir?, Nasıl kullanılır? ve kimlerin işine daha çok yarayacağını yazacağım. Poket’in ingilizce kelime olarak Cep anlamına gelmektedir.

Pocket Nedir?

Pocket’in kısaca tanımını yapmak gerekirse internette beğendiğimiz makaleleri kaydetmemize ve daha sonra çevrim dışı bile okumamıza yardımcı oluyor. Pocket sistemi Android, İOS uygulamaları ve web tarayıcılarında eklentiler ile birlikte çalışıyor. İnternette gezinirken bir yazı beğendiniz ve kaydetmek istiyorsunuz. Beğendiğiniz yazıları Pocket hesabınıza göndererek daha sonra okumanıza yardımcı oluyor. Kaydettiğiniz makaleleri internetiniz olmasa bile çevrim dışı olarak okumanıza olanak sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: iPhone ve iPad’e Android Cihazlardan Dosya Aktarma Uygulaması

Pocket Nasıl Kullanılır?

Pocket uygulamasını kullanmak için ilk önce altta verdiği bağlantılardan akıllı telefonunuza uygulamayı ve web tarayıcınıza Pocket eklentisini kurmanıza gerekmektedir. Bu işlemleri yaptıktan sonra isterseniz üye olup devam edebilir isterseniz de Google hesabınızla giriş yaparak devam edebilirsiniz. Web tarayıcınıza yükleyip giriş yaptıktan sonra tarayıcınızın sağ üst tarafına Pocket iconu gelecektir. Bundan sonraki işle daha kolay artık İnternette beğendiğiniz bir sayfaya girin ve sağ üstteki pocket ikonuna tıklayın. Artık o makale veya sayfayı istediğiniz yerde telefonunuzda dahi olmak üzere çevrim dışı olarak görüntüleyebilirsiniz. Android ve İOS telefonunuzla da beğendiğiniz makaleleri kaydederek Pocket hesabınızla istediğiniz yerde okuyabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Yeşil Dedektör Uygulaması ile “Dumansız Hava Sahası”nı İhlal Edenleri Şikayet Edin

Pocket İndir

Android

İOS-iPhone

Chrome

Opera

Most Popular Topics

Editor Picks