MENU

HD, 3D ve 4K Derken Şimdide HDR Teknolojisi Geliyor

EaseUS Todo Backup

Free data recovery software

Anasayfa » Teknoloji » HD, 3D ve 4K Derken Şimdide HDR Teknolojisi Geliyor
HD, 3D ve 4K Derken Şimdide HDR Teknolojisi Geliyor

Gelişen Teknoloji ile TV dünyasında epey bir ilerledi. HD, Full HD, 3D, 4K derken şimdide HDR teknolojisi geliyor.

Henüz daha yeni yeni HD’ye alışmışken 4K TV çıkardılar ve ardından şimdi ise HDR TV’ler karşımıza çıkacak. CES 2016’da tanıtılan HDR teknolojisi bir çok yenilik ile beraber geliyor.

Peki Nedir bu HDR Ne işe Yarar?

HDR açılımı High Dinamic Range yani yüksek dinamic görüntü demektir. Diğer TV’lere göre HDR teknolojisi ile milyonlarca daha fazla renk gösteriyor. Ayrıca siyah ve beyaz dengesini maximum seviyeye çıkarıyor. Buda izlenen videoların daha canlı ve doğal geliyor.

Şunuda unutmayalım TV satılırken HDR teknolojisi Ultra HD Premium olarak adlandırılacak. HDR teknolojisini ilk olaak kullanan uzak doğu firmaları Samsumgi LG Panasonic ve Sony oldu. Özellikle Sony bu işe çıkardığı 3 yeni model ile tamamen adapte oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: LG 8K Çözünürlükte Televizyonunu Duyurdu

Sony’nin çıkardığı bu üç yeni model Ultra HD Premium sınıfına giriyor yani HDR teknolojisini kullanıyor.

  • XBR-X930D
  • XBR-X940D
  • XBR-X850D

Samsung ise KS 9500 modeli ile piyasaya çıkarken en büyük rakibi LG ise hem OLED hemde HDR teknolojisini birleştirerek en üst seviyede oynuyor. LG’nin OLED HDR tv’ler i şuana kadarki en gerçekçi görüntüyü elde ediyor. Ayrıca Web OS3 işletim sistemiyle geliyor.

Rooteto Teknoloji Blogu

Rooteto WordPress, Sosyal Medya, Teknoloji, HD Resimler ve Video paylaşımında bulunan bağımsız olarak çalışan online haber teknoloji sitesidir.

Yaklaşık 1 Milyondan fazla tekil aylık ziyaretci ile Rooteto'yu büyük yapan teknoloji topluluklarıdır. 2009 yılında kurulan Rooteto'nun genel merkez ofisi İzmir / Bornova'dadır.