WordPress 2.6 ile gelen Yazı Sürümleri saçmalığı

0

WordPress daha birkaç gün önce 2.6 sürümünü yayınlamıştı ve bu sürümde birçok güzel özellik gelmişti. O kadar ki; geliştiriciler bu yenilikleri anlatmak için bir video bile hazırlamışlar. Bu yenilikler arasında en çok dikkatimi çeken Yazı Sürümleri (Post Revisions) isimli özellik oldu. Fakat bu özellik öyle saçma bir şekilde çalışıyor ki tam manasıyla beni dumura uğrattı. Bakın neden?

Yazı Sürümleri özelliği nedir?

İlk önce bu özellik ne işe yarıyor ona kısaca değinelim. Yazı sürümleri ile, üzerinde çalıştığınız bir yazıyı her kaydedişinizde, WordPress bu yazı üzerinde değişiklikler yapılıp yapılmadığını kontrol ediyor. Eğer yazıda değişiklikler olduysa, yazının tamamını bu değişikliklerle beraber veritabanına kaydediyor. Sonuç olarak bir yazı üzerinde en son kim, ne zaman ve hangi değişiklikleri yapmış görebiliyorsunuz. Aynı yazının farklı sürümleri arasında karşılaştırma yapabiliyor ve tek bir hamlede yazının eski bir haline geri dönebiliyorsunuz.

http://imgcash6.imageshack.us/img237/9615/40270558.png

http://imgcash4.imageshack.us/img193/1443/64481654.png

Yazı Sürümleri özelliği neden kötü?

Aslında bu özellik çok faydalı ama WordPress geliştiricileri bunu öyle bir uygulamış ki veritabanını şişirmekten başka birşey değil. Bu özelliği incelerken farkettim ki yazıların değişik sürümleri, bizim normal yazılarımızın kaydedildiği wp_post tablosuna yeni bir satır olarak ekleniyor. Eğer bir yazıya ait 100 adet sürüm oluştuysa bu 100’ünün de tamamı bu tabloya kaydediliyor. Siz 1 yazı ekledim sanıyorsunuz ama WordPress o yazının tam 100 kopyasını da beraber kaydediyor. Bu işlem tam bir veritabanı düşmanı.

http://imgcash2.imageshack.us/img51/6152/61669632.png

En azından WordPress geliştiricileri wp_post_revisions isminde ayrı bir tablo oluşturup, bu işlemi o tablo üzerinde yapmalıydılar. Böylece normal yazılarımızın bulunduğu wp_post tablosu gereksiz kayıtlarla kirlenmeyecek ve daha hızlı işlem görecekti. Ama bu özelliği neden böyle kötü bir şekilde uygulamışlar bilemiyorum. Bildiğim birşey varsa bu durumdan biran önce kurtulmamızdır.

http://imgcash5.imageshack.us/img203/9112/46641356.png

Yazı Sürümleri özelliğini nasıl kapatabiliriz?

Yazı sürümleri özelliğini bu sayfada açıklamayacağım. Çünkü onu farklı bir yazımda açıklamıştım. Diğer yazımda hem yazı sürümlerini kapatma ve önceden sistemde kaydedilmiş halde duran yazı sürümlerini silmeyi gösterdim.

Yukarıdaki konumdan 2.kısımı incelerseniz nasıl yapıcağınızı daha iyi anyalabilirsiniz.

rooteto

Arkadaşlar yukarıda gördüğünüz tüm yazılar “yazı sürümlerini nasıl kapatabiliriz” kısmı hariç eburhan‘a aittir.

Kaynak: WordPress 2.6 ile gelen Yazı Sürümleri saçmalığı (Ayrıca siteyide tavsiye ederim…)