WordPress MultiSite kurmak ve tüm detayları

WordPress MultiSite kurmak ve tüm detayları

WordPress MultiSite. Öncelikle bunun ne olduğunu tam olarak kavramak gerekiyor. “MultiSite” Çoklu Site anlamına gelen bu sistem birden fazla blog ihtiyacı olan veya kategorilerini sub-domain’e çevirmek isteyenler içinde kullanılabilir. Ancak bu sistem ile birden fazla blog kurabilir ve hepsini tek bir panelden yönetebilirsiniz. Bu uygulamayı kurduktan sonra WordPress’te Süper Admin aslında bizim deyimimizle root admin olucaksınız. Yani şu anki WordPress admin’den daha yetkili olucaksınız.

grey WordPress MultiSite kurmak ve tüm detaylarıBu sistemi farklı şekillerde kullanabilirsiniz benim aklıma gelenleri sıraliyim;

 • Öncelikle her kategoriyi Sub-Domain yani alt domaine çevirip her alt domaini farklı kişilere yöneticilik vererek tek bir isimde örneğin: rooteto.com ana domain’le birlikte büyütebilirsiniz. Şöylede bir artınız var örnek alt domainimiz: wp.rooteto.com olsun. Bu alt domaine yöneticilik verdiğimiz kişi sadece o alt-domain’e yöneticilik yapabiliyor siz tüm hepsine yapabiliyorsunuz. Bu sistemle her alt domaine farklı WordPress kurmanıza gerek kalmıyor sistem bunu farklı şekilde yapıyor.
 • Başka bir yöntem olarak eğer web sitenize editör alıyorsanız rooteto.com gibi kategorilerinize özel admin oluşturabilirsiniz. Yani 3 kişiyi WordPress kategorisine admin yaparsınız tüm yetkiler onlarda olur. Ancak sitedeki diğer kategorilere hakim olamazlar sadece o kategoriye hakim olabilirler ve diğer kategorileri elleyemezler. Bu şekilde her kategoriye farklı adminler oluşturursunuz. Tabiki admin yetkisi verebiliceğiniz kişiler profesyonel kişiler olması gerekiyor.
 • Başka bir yöntem ise eğer yazılımcı iseniz genelde yazılımcılar kendi blog’ları veya sitelerine yeni yaptıkları projeleri siteye koymazlar. Reklamını yaparlar ancak yeni projeye özel bir site açarlar. WordPress MultiSite sayesinde bunada gerek kalmıyor. Projenize alt domain veya klasör verebilirsiniz. Farklı bir temayla sadece o projeye o klasörde yönelebilirsiniz.

Aslında daha çok düşünülebilir farklı yöntemler bulunabilir benim aklıma şimdilik bunlar geldi :)

WordPress MultiSite Kurulum

Kuruluma başlayacağız ancak kuruluma başlamadan önce WebSitenizin yedeğini cPanel‘den veya Plesk kullanıyorsanız bir şekilde alın. Ben size faydalı olucak bir kaç link vericem onları okuyarak web sitenizin yedeğini alın. Veritabanı yedeğinide ekstradan alın. Herhangi bir problem ile karşılaştığınızda web sitenizi hızlıca geri yükleyebilirsiniz.

 1. cPanel yedek alma ve geri yükleme
 2. Plesk panel yedek full almak
 3. Sql ve Tam yedek alma ve geri yükleme
 4. WordPress Dropbox veritabanı yedekleme eklentisi
 5. WordPress eksiksiz yedek almak
 6. WordPress sql yedeği alma ve geri yükleme

Yedek almayı öğrendiğiniz şimdi son olarak büyük veritabanı kullananlar için söylüyorum. Problem yaşarsanız büyük veritabanı kurma yönteminide incelerseniz sizin için iyi olur :)

Sonuçta her problemi düşünmeniz ve benimde düşünmem gerekiyor. Bu kadar yöntem gösteriyorum acaba bu sistem sitemiz bozarmı gibi düşünceye kapılmayın ben kurdum problemsiz kullanabiliyorum :)

1) Config.php düzenleme

Vericeğim kodu config.php dosyasında require_once’den önceye ekleyin.

define('WP_ALLOW_MULTISITE', true);

grey WordPress MultiSite kurmak ve tüm detayları

2) Network ayarları

Config.php’de eklendiğimiz kod ile Ağ ayarını aktive etmiş olduk. Şimdi aktive etmiş olduğumuz “Ağ Ayarı” özelliklerine giriyoruz.

grey WordPress MultiSite kurmak ve tüm detayları

 • Yönetici paneli -> Araçlar -> Ağ ayarı linkine tıklayınız.
 1. Uyarı: Lütfen ağ özelliğini etkinleştirmeden önce eklentilerinizi etkisizleştirin.
 2. Bir Uyarıda benden: Eğer WordPress’iniz yeni değil ise alt domain sistemini kullanamazsınız. Klasör sistemini kullanabilirsiniz.
 3. Not: Kurulumıun sonunda kullanılacağı için lütfen şimdiden Apache uygulamasının mod_rewrite modülünün yüklü olduğundan emin olun. (Bilmiyorsanız Hosting’inize başvurun. İnetmar Kullanıcısı iseniz kurulu merak etmeyin :)
 4. WordPress ağınızda alt alan adları mı yoksa alt dizinler mi kullanacağınıza karar verin. Bunu daha sonra değiştiremezsiniz.

Bu ayarı çalıştırabilmek için tabiki öncelikle eklentilerin tümünü kapatıyorsunuz. Tabi sistem kurulduktan sonra istediğinizi tekrardan aktive edebilirsiniz.

grey WordPress MultiSite kurmak ve tüm detayları

a.Alt Alan Adları (Sub Domain)

Alan adları şöyle sıralanıcak -> rooteto.com (Ana domain) = wptest.rooteto.com (Alt domain), wptest2.rooteto.com(Alt domain)

Bunu seçtiğiniz takdirde bir kaç DNS Ayarı yapmanız gerekiyor. Birde yukarıdaki uyarıyı hatırlayın mod_rewrite modülü desteklemesi gerekiyor.

cPanel Kullanıcıları alttaki gibi DNS uygulasın işlem tamamdır. Alt domainlerinizi “*” yönlendiriyorsunuz… işlem bu kadar. *.rooteto.com gibi…

grey WordPress MultiSite kurmak ve tüm detayları

b.Alt Dizinler (Sub Directory)

Alt dizinler şu şekilde -> rooteto.com (Ana domain) = rooteto.com/wptest/ (Alt dizin), rooteto.com/wptest2/ (Alt dizin). Her iki alt dizin’dede farklı yönetici panelleri kullanılıcak.

Bu ayarı seçerseniz DNS Ayarı yapma zorunluluğunuz yok.

Seçim olarak ben Alt Dizinler’i seçtim.

3) Alt Dizinleri aktifleştirmek

Bu ayarların aktifleşmesi için aşağıdakilerini uygulamanız gerekiyor. Sırayla onlarıda uygulayalım. Resimdede gördüğünüz iki yapıcağımız 3 işlem var.

grey WordPress MultiSite kurmak ve tüm detayları

a.blogs.dir oluşturmak

Sistem wp-content klasörü içine blogs.dir adlı bir klasör oluşturmamızı istiyor. Bunun için wp-content klasörüne girin ve yeni klasör oluşturun. .dir olması şaşırtmasın dosya değil dizin oluşturucaksınız.

grey WordPress MultiSite kurmak ve tüm detayları

b.config.php düzenleme

FTP Programı ile wp-config.php dosyasını notepad++ ile açın. Alttaki kodu değilde sisteminizin size vericeği kodu ekleyin. Alttaki kod benim sitem için geçerli :)


define( 'MULTISITE', true );
define( 'SUBDOMAIN_INSTALL', false );
$base = '/';
define( 'DOMAIN_CURRENT_SITE', 'multisite.rooteto.com' );
define( 'PATH_CURRENT_SITE', '/' );
define( 'SITE_ID_CURRENT_SITE', 1 );
define( 'BLOG_ID_CURRENT_SITE', 1 );

c.htaccess dosyası düzenleme

cPanel veya Plesk panelde .htaccess dosyasını göremeyebilirsiniz. FileZilla programını kullanıyorsanız mutlaka görürsünüz. .htaccess’i açıp Kendi özel ayarlarınız dışındaki kodların yerine alttaki kodu ekleyin. Özel ayarlarınız derken WordPress SEO için oluşturulmuş htaccess’ten bahsetmiyorum o ayarıda siliceksiniz. Özel ayar örneğin 301 ile bir linkinizi htaccess ile yönlendirmiş olabilirsiniz bunu silmenize gerek yok.


RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index.php$ - [L]

# uploaded files
RewriteRule ^([_0-9a-zA-Z-]+/)?files/(.+) wp-includes/ms-files.php?file=$2 [L]

# add a trailing slash to /wp-admin
RewriteRule ^([_0-9a-zA-Z-]+/)?wp-admin$ $1wp-admin/ [R=301,L]

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} -f [OR]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} -d
RewriteRule ^ - [L]
RewriteRule ^[_0-9a-zA-Z-]+/(wp-(content|admin|includes).*) $1 [L]
RewriteRule ^[_0-9a-zA-Z-]+/(.*.php)$ $1 [L]
RewriteRule . index.php [L]

4) Ağ Yöneticisi – Süper Admin paneli

Kurulum bitti ve şimdi Ağ Yöneticisi’ne giriyoruz. Resimdeki kısım Admin panelinizde en sağ üst kısımda’dır.

grey WordPress MultiSite kurmak ve tüm detayları

Alttaki resimden panelimizi görelim.

grey WordPress MultiSite kurmak ve tüm detayları

WordPress Multisite Kurulum tamamen bitti. Şimdi geriye Süper Admin olarak geçiriceğiniz zaman kaldı :) Plan ve projelerinizi şimdiden düşünmeye başlayın.

WordPress Multisite Kurulum Video

Kurulum ile ilgili ingilizce anlatımlı video. Aslında kendim çekicektim ancak izleyeceğiniz video’nun faydalı olduğunu düşündüğüm için tekrar video çekmedim. İlerleyen zamanlarda belki :)

0 WordPress MultiSite kurmak ve tüm detayları

WordPress Multisite Kaldırmak

Çoklu siteden hoşlanmadınız ve kaldırmak istiyorsanız kaldırma işlemi çok basit. Aslında yaptıklarınızı tekrardan silmek gibi birşey. Sırayla açıklıyorum.

1) wp-content/ klasörüne oluşturduğunuz blogs.dir klasörünü silin.

2) .htaccess klasörüne eklediğiniz kodu silip eski kodu ekleyin.

3) config.php’ye eklediğiniz tüm kodları silin.

4) Eğer cPanel’de yönlendirme yaptıysanız onuda silin.

İşlem tamamdır WordPress çoklu site sistemini kaldırdınız. :)

WordPress MultiSite Kaynaklar

Bu makaleyi yazarken kaynak aldığım web siteler ve kaliteleri ekstra makaleleri listeleyeceğim.

 1. Create A Network
 2. WordPress Multisite: Practical Functions And Methods
 3. Migrating Multiple Blogs into WordPress 3.0 Multisite
 4. Manage Multiple Websites with WordPress Multisite Network Feature
 5. WordPress 3.0: Multisite Domain Mapping Tutorial
 6. WordPress MU Domain Mapping
 7. How to set up Multisite Domain Mapping in WordPress 3.0
 8. WordPress 3 MultiSite Setup
 9. WordPress MultiSite Subdomains on MAMP
 10. How to map domains to sites within WordPress multisite
 • Levent

  Multi site olayında kafama takılan şey; sitelerin birine üye olunduğu taktirde hepsine aynı kullanıcı adı ve şifre girebilir mi? Ayrıca herhangi bir sitenin bileşenleri diğer sitelerde yan menüye eklenebilir mi?

 • http://rooteto.com rooteto

  #Levent üyeler konusunda bir fikrim yok ancak tahmin olarak hepsinde aynı kullanıcı adı ve şifre kullanabilir.

  Bileşenler konusunda ise şunları söyliyim. Her site için farklı temalar seçebiliyorsun veya aynı temayı kullanabiliyorsun. Bileşen dediğin funcstion.php’ye eklediğin kod veya eklenti ile oluşan birşeydir. Buda şu demek hepsinde aynı temayı kullanıyorsan hepsinde kullanabilirsin demek. Eklentiler konusundada aynı şeyleri söyleyeceğim. Çünkü süper admin hangi eklentiyi aktifleştirirse diğer siteler o eklentiden yararlanabiliyor.

  Başka sorun olursa mutlaka yaz olmazsa multisite’yi tekrar kurabilirim senin için…

 • Trplay

  Merhabalar;

  Benim sorum şu şekilde olcak muhtemelen bir çok konu açılmıştır ancak ayrıntılar var. Benim wordpress’in son sürümü olan 3.3.1’i yeni kurduğum bir sitem var.. http://www.site.com olarak. Ben buna ek olarak birçok subdomain oluşturdum. örneğin,
  – aaa.site.com ,
  – bbb.site.com ,
  – ccc.site.com ,
  olarak. Hepsindede wordpress kurulu durumda. Ben öle bir sistem gerçekleştirmek istiyorum ki tüm userlar ortak olsunlar.

  Mesela http://www.site.com adresine üye olan arkadaş diğer subdomainlere de üye olmuş sayılsın. Şimdi diyeceksiniz ki user tablolarını ortak yap işlem çözülür. Evet ancak ben bir yere giriş yaptığım da diğer subdomainlerde de yada herhangi subdomainden giriş yapan anasite de de online olarak görünmesini istiyorum. Her subdomain için tekrar giriş yapmamalı kullanıcı tek bir oturum açarak devam etmeli gezintisine. Sizce de çok zahmetli olmazmıydı her seferinde yeniden giriş yapma işlemi.

  Bana bu durumu (User tablolarını ortak gösterme adahil olmak üzere) açık ve net bir şekilde basamak basamak gerekirse resimli anlatabilecek bu konuda bana yardımcı olabilecek birisi varsa çok sevinicem.

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

 • http://rooteto.com rooteto

  #trplay zaten multisite’nin amacıda senin istediğin şey biliyormusun :) Yani sen her subdomain’e farklı farklı WordPress kurmaktansa tek WordPress kurucaksın ve Süper adminden subdomain siteler oluşturucaksın. Bildiğin kategori oluşturur gibi her birine farklı temalar farklı tasarımlarda yapabilirsin. Buna örnek site olarak: smashingmagazine.com’u gösterebilirin.

  Yapman gereken Multisite kullanmak onuda yukarıda anlattım. :)

 • Pingback: cPanel icin Willcard Dns Kurulumu Resimli Anlatim - Wilcard DNS | cPanel | rooteto.com - Ertuğrul SAĞLAM()

 • Trplay

  İlgine, cevabına ve ayrıntılı güzel anlatımına teşekkür ederim.. Gerçekten de dediğin gibi oldu.. Dediklerini harfiyen yaptım sorunum çözümlendi..

  Teşekkürler rooteto..
  İyi Bloglar..
  İyi Günler..

 • http://rooteto.com rooteto

  Rica ederim #trplay rooteto’da daima seninle ilgilenicek birisi çıkıcaktır unutma bunu :)

  Sanada iyi günler takip et bizi..

 • ahmet arıcı

  anlatım ıcın gercekten cok tesekkurler cok guzel olmus ellerınız dert gormesın

 • http://www.forumasters.com ozan

  Ben kurdum eklentiyi yapıyorum herşeyi her eklenti kapalı harfiyen yapıyorum süper admin gözükmüyor bu nedir ya :(

 • http://rooteto.com rooteto

  #ozan süper admın sağ üst kısımda profiline tıkla süper admina geçiş var. :)

 • http://www.sanalmacera.org yasin

  Merhaba bayağı detaylı bir bilgi vermişsin, Fakat daha 1. Aşamada takıldım :), Sorun şu ki Google XML Sitemaps Eklentisi Hata veriyor, Çoklu bloglamayı desteklemiyor diye, Nasıl yapabiliriz, Sitemap’ta olmadan olmaz ki, Yardımcı olabilirsen sevinirim.

 • http://www.sanalmacera.org yasin

  Peki önerdiğin eklenti seo ve sitemaps açısından bir sorun oluştururmu?, Yani sitenin yazı başlıkları vs gibi şeylerini All İn Seo eklentisine göre ayarlanmış ve google’da o şekilde optimize edilmiş, Birde Google XML Sitemaps eklentisi belli ayarları yapılandırılmış, Şimdi ben bu 2 eklentiyi kaldırıp önerdiğin eklentiyi kurarsam google açısından bir sorun teşkil edermi? Saygılar…

 • http://rooteto.com rooteto

  Elbetteki eder. Ama 301 SEO yönlendirmesi yaparsan sorun olmaz. Eğer çok linkin varsa ve 301 yapamıyorsan benim sana tavsiyem GSiteCrawler programı ile site haritası oluştur Yada farklı bir eklenti bulmak lazım.

 • http://kerberosteknoloji.com Buğra

  Öncelikle merahab anlatımınız çok sade ve anlaşılır olmuş. Benim kafamda bir soru oluştu şu şekilde! Mesela ben ana domaine bir emlak kurulumu yaptım ve alt sub domainler oluşturdum bayilerime verdim. a bayisi bir emlak girdi bu benim bileşenimde yani Ana portalımda görünebilirmi ?

 • http://rooteto.com rooteto

  #Buğra sistem tamamiyle yönetilebilir. Süper adminsin zaten sistemde ne olup bittiğini görüyorsun herşeyi yapabilirsin. Zaten senin eklemediğin eklentiyi bile ekleyemiyorlar var olanı kullanabiliyorlar. Açıkçası yorum olayına bakmadım ama kesin vardır yani bir istatistik olmak zorunda anlatabildimmi?

 • http://kerberosteknoloji.com Buğra

  Aklımda böyle bir portal kurmak var açıkcası Emlak üzerine eğer Sub domain verdiğim bayilerin kurulu sisteminde ne istersem onları ana sayfamda veya portalımdaki kategorilerde gösterebiliyorsam harika bir sistem bu

 • http://www.samandag.tv malik

  Merhaba dediklerini aynan yaptım Süper oldu
  yalnız eksik bilgileri tamamlıyım benim gibi böyle sıkıntıya düşmesinler:

  4. Adım yani süper admin modülü Sağda profilde değil Solda Sitelerimde Mevcut (en son güncellemeden kaynaklı sanırım)

  Eklentileri Süper admin modunda etkinleştirmeyin Süper admin modunda Sadece eklenti yükleyin ve eklentileri hangi sayfada istiyorsanız oraya gidin (Sitelerim bölümünde alt sekme olarak çıkıyor) oradan ekleyin veya aktifleştirin.

  Bu Arada bi Üstteki Sorumun cevabını vereyim
  Süper Admin Panelinden
  Ayarlar>

  Kayıt ayarları

  Yeni kayıtlara izin ver Kullanıcı hesapları kayıt edilebilir. Seçeneğini işaretlerseniz oluyor :)

  Teşekkürler Rooteto

  Görmek isterseniz http://www.samandag.tv haber ve resim bölümünden bakabilirsiniz (Reklam değil yerel ilçe sitesi)

 • https://plus.google.com/u/0/113999990870032412216?rel=author rooteto

  #malik

  Konuma ekstra bilgi kattığın için teşekkür ederim. :)

  Eksik bilgileride makalede ben güncelleyip düzenleyeceğim inşallah.

 • burak

  Merhaba hocam heseyi yaptım herşey güzel calisiyor teşekkür ederim yalnız

  ben istiyorumki wp-signup.php yi tek sayfada özelleştimek gerekli yeni blog açmak isteyen bir kişi tek adımda üyeligini tamamlasın vede son aşamada kendine özgü tema seçebilsin kendine…

  2. si sitede en son açılan bloglar en son yazıla yorumlar v.s göstermek istiyorum
  bunları buddypress kullanmadan yapabilirmiyim

 • https://plus.google.com/u/0/113999990870032412216?rel=author rooteto

  #burak o kadar detaylı araştırmadım multisiteyi sadece kurulumları yaptım ve ufak bi test yaptım. Geri kalanı sizde araştırıp öğreneceksiniz :)

 • http://www.selamoradaki.net selamoradaki

  Ben multi siteyi kurdum ancak subdomain çok önemli sınırsınz subdomaniniz olmalı :) kolay gelsin …

 • stosun

  Merhaba,
  İlkin yazınız için çok teşekkürler, çok net, beğendim. Not: wp 3.5 de bolgs.dir istemedi.
  Ben kurdum ve çalışmasını anlamaya çalışıyorum.
  Ana siteye ağ olarak koyduğum herşeyin, yazılar, sayfalar , menuler vs.. altdizin sitelerde aynen görünmesini istiyorum. Fakat görünmüyor.
  Sonuçta şunu yapmak istiyorum; Ana sitedeki herşey altdizin sitelerde aynen gözüksün, alt dizin sitelerde o siteye ait birkaç extra sayfa daha olsun.
  Bunu yapmak mümkün mü? Nasıl bir yol gösterirsiniz?
  Şimdiden teşekkürler

  • https://plus.google.com/u/0/113999990870032412216?rel=author Ertuğrul SAĞLAM

   #stosun mantıken diyorsunki yazdığım her yazı tüm alt sitelerimde görünsün. Her site için extra sayfa eklemek istiyorum diyorsun. Extra dediğin nedir peki? Basit şeylerse multisiteye gerek yok.

 • stosun

  Hızlı cevabınız için teşekkürler.
  Mesela, birden fazla şehirde hastanesi olan bir hastaneler zinciri düşünelim. Pek çok şey ortak olacak, ama her hastane kendi doktor listesini, kendi hizmet alanlarını, kendi ziyaretçi form, iletişim vs.. bilgilerini girecek. Bunu için kendi sayfaları olacak diye düşünüyorum. Tabii, bir de bunların çift lisan olma durumu gelecek. Multi site ile daha rahat olmaz mı? Her site ın kendi yazarı olur, bilgi güncelleme için vs..
  Desteğiniz için şimdiden teşekkürler

 • https://plus.google.com/u/0/113999990870032412216?rel=author Ertuğrul SAĞLAM

  #stosun düşünüyorum bak şöyle bir mantık düşündüm.

  #ana site > tüm içerikleri var.
  #ana site > İzmir > sadece izmir içerikleri var ve düzenlenebilir yerler.
  #ana site > İstanbul > sadece istanbul içerikleri var ve düzenlenebilir yerler.

  Mantıken şöyle olmuş oldu. Ana site içerikler okey. Aynı temayı diğer sitelere kurdun.

  anasite.com
  anasite.com/izmir
  anasite.com/istanbul

  Zaten aynı tema olduğu için izmire tıklanınca aslında izmir blog’una gitmiş olacak ama fark etmeyecek giren kişi.
  İzmir için kullanıcı adı şifre verdiğiniz kişide sadece izmir blog’una girip ilgili yerleri düzenleyebilecek.

  İzmir blog’unda ana sayfaya tıklanınca zaten anasite.com’a gireceği için herşey sorunsuz olur bana sorunsuz geldi :)

  Söylediğini doğru anladımmı bilmiyorum yanlışsam düzeltirsin. Bu arada rooteto’yu anlık takip ediyorum. İşten, evden, cepten o yüzden cevap konusunda sıkıntı yaşamazsın.

 • stosun

  Çok teşekkürler.
  Söylediğimi doğru anlamışşsınız.
  Ben de bunu gerçekleştirmek istiyorum.
  Bunun için ne yapmam gerekir diye bakıyorum;
  Heri alt dizine tekrar tekrar kurmam mı gerekir temayı? Ana siteden otomatik almaz mı?
  Ana sitede yayınlanan yazı ve sayfaları nasıl alt dizinlerde otomatik gösteririm.
  Biraz önce 3.5 ile kurdum multisite, olmadı. Şimdi 3.4 ile tekrar kurup deneyeceğim.

 • https://plus.google.com/u/0/113999990870032412216?rel=author Ertuğrul SAĞLAM

  3.5’e multisite olması lazım rooteto’da şu anda kuruluy ben bir incelerim gene sana mail atarım o konuda.

  Şimdi multisite mantığında şu var zaten istediğin temayı istediğin siteye atıyabiliyorsun. Yani mantıken 1 temayı 10 siteyede atayabilirsin :)

  için rahat olsun bu senin aradığın sistem.

 • stosun

  Teşekkür.
  3.5 de multisite var da, başka sıkıntıları var sanırım, bazı plugin ler sıkıntı yarattı, vs…
  3.4.2 daha stable doğal olarak.
  3.4.2 de deneme yapıyorum. Ağ yöneticisinden yapılan bir tema etkinleştirme diğer alt dizinlerde otomatik etkin olmuyor.
  Ana sitede yazdığım bir yazı diğer sitelerde otomatik çıkmıyor, öyle bir ayar da göremedim. Ana sitedeki yazı, sayfa vs diğer sitelerde de etkin olsun gibi, bir ayar , seçim yok, gördüğüm kadarıyla.

 • https://plus.google.com/u/0/113999990870032412216?rel=author Ertuğrul SAĞLAM

  #stosun şimdi kafam karıştı :)

  izmire tıklanınca izmirinde özel ana sayfasımı olacak? onada ayrı ayrı haberler fln diyorsun yani.

  Aynı temayı kullanamazsan temaları klasör klasör kopyala yeniden yükle. tema1 tema2 gibi. izmir blog’unda ana sayfa yazınca anasite.com’a gider. izmire tıklanınca izmirin haberleri çıkacaksa orada multisite mantığı kullanamazsın çünkü sen ana siteninde yazıları çıksın istiyorsun of çok karıştı :)

  bence sen multisite kurma tüm divlere class ver wordpress’in kendi yapısında classları otomatik ekleyebiliyorsun. Her ili kategori olarak aç olay bitsin.

 • stosun

  Benim de kafam karıştı :)
  Birkaç gün düşünüp, temayı ve sayfaları ortaya çıkartıp, sonra bakmam gerekiyor.
  Tabii, multi site ile dafa profesyonel, daha ileriye dönük tasarım amaçlamıştım.
  Ben dersimi biraz daha çalışayım. :)
  İlgi ve desteğinize çok teşekkürler.
  Görüşmek üzere, hoşcakalın

 • https://plus.google.com/u/0/113999990870032412216?rel=author Ertuğrul SAĞLAM

  :) rica ederim.

 • beytullah

  Warning: Cannot modify header information – headers already sent by (output started at /home/blogtr/public_html/wp-config.php:1) in /home/blogtr/public_html/wp-login.php on line 368
  böyle bi hata alıyorm config.php ye ekledikten sonranedir bu ?

 • https://plus.google.com/u/0/113999990870032412216?rel=author Ertuğrul SAĞLAM

  wp-config.php’de < ?php’den sonraya ob_start(); yazıp kaydedebilirmisin.

 • http://www.polturk.com mehmet

  Değerli arkadaşlarım

  bende anlatılan uygulamayı yaptım, ve 2 adet sub-directory oluşturdum, alt dizinlerde dashboard a girmek için şifre istiyor ve ben bu şifreyi kendim oluşturmadığım gibi bilmiyorumda, bana yardımcı olacak arkadaş varmı ?

  • https://plus.google.com/u/0/113999990870032412216?rel=author Ertuğrul SAĞLAM

   #mehmet multisiteyi kurarken sonuçta yönetim paneline girdiğin admin ve şifreyi hatırlıyosundur. O admin şifresi ile gir zaten süper admin oluyorsun panelde diğer siteleri görürsün şifre istemez. Alt dizinlerdede aynı k.adı şifreyi dene çünkü süper adminsin.

   Eğer olmazsa phpmyadminden user tablosuna gir admin şifresini değiştir.

 • http://ahmetkolcu.org ChemisTRaP

  Merhabalar , anlatımınız için çok teşekkür ederim bir sorum vardı benimde.
  plesk panel kullanıyorum , wp-config.php dosyasını duzenleyip admin panelimden kurulum yaptıgımda bana verilen yönergeler yukarıdaki gibi degildi 2 adım vardı bende onları yaptım blog.dir klasoru kendi olusmustu zaten.
  Soruma geleyim,sol üst menüde ki “sitelerim” kısmından yeni ekle ile ekliyorum siteyi admin panelinden ekleniyor ama yeni eklediğim sitenin paneline girmeye calıstıgımda 404 hatası alıyorum
  siteadim.org/yenieklenen/wp-admin olarak baglanmaya calısıyor ama benim root dosyamda “yenieklenen” klasor olusmadıgı için haliyle hata veriyor.
  Benim yapmam gereken root klasorume “yenieklenen” isimli bir klasor olusturmak mı yoksa ben bi yerde yanlısmı yaptımda bu hatayı alıyorum ?
  teşekkürler.

 • https://plus.google.com/u/0/113999990870032412216?rel=author Ertuğrul SAĞLAM

  #ChemisTRaP Plesk panel kullananlar hep WordPress’te bir problem yaşamıştır sizinkide bu. htaccess dosyası vs. bunların tam olduğuna dikkat etmen gerekiyor. Ayrıca sub domain yapmadığın için misal siteadi.com/site1 ve siteadi.com/site2 şeklinde panelden seçtiysen tüm siteler çalışır öyle bir klasör olmasına gerek yok WordPress’in kendi dosyalarını kullanarak onu yapıyor aslında.
  Kalıcı bağlantılardan kaynaklı bir hata bence orada değişiklik yapıp diğer sitelere bakabilirmisin?

 • Emre

  Merhaba, multisite özelliğini aktifleştirdim herhangi bir problem yok buraya kadar. Fakat daha sonra ayarlarda bir yanlış yaptığımı fark ettim ve yaptığım değişiklikleri kaldırdım. Tekrar kurmaya çalıştığım zaman “Uyarı: Var olan bir WordPress ağı bulundu.” uyarısını veriyor. Ne yapabilirim?

  • https://plus.google.com/u/0/113999990870032412216?rel=author Ertuğrul SAĞLAM

   #Emre nerede hata yaptığını bilmem lazım. “altdomain.siteadi.com” “siteadi.com/site” gibi bir alan seçiminden bahsediyorsan WordPress zaten kurulumda uyarıyor bu ayardan sonra geri dönüşünüz bulunmamaktadır. Ama sen tam olarak nerede hata yaptın açıkla tekrar anlatırım sana.

 • Emre

  “altdomain.siteadi.com” “siteadi.com/site” bu seçimde hata yaptım. Daha doğrusu pişman oldum.

  Aslında benim tek istediğim ana domain ile subdomain entegrasyonu sağlamak. Ana domainden üye olan biri subdomaine de aynı üyelikle girebilsin istiyorum. Multisiteyi deneyeyim dedim ama olmadı galiba.

 • Emre

  phpmyadmin’den
  wp_blogs
  wp_blog_versions
  wp_registration_log
  wp_signups
  wp_site
  wp_sitemeta
  wp_sitecategories bunları silerek tamamen multisite özelliğini kaldırdım. Şimdi tekrar deneyeceğim.

  Fakat bir sorum var, multisite etklinleştirilince site adından “www” kalkıyor. Bunu engelleyebilir miyiz ve nasıl bir alternatif uygulayabiliriz?

  • https://plus.google.com/u/0/113999990870032412216?rel=author Ertuğrul SAĞLAM

   #Siteni daha yeni kurduysan komple sil tekrar kur tamamdır. www kullanmak mantıksız zaten sen “www” subdomaini’ni kullanmayacaksın artık.

 • Şaban Kılınç

  Ertuğrul Hoca,

  Multisiteyi subdomain olarak kurdum (otoservisi.com) site ekliyebiliyorum ancak siteyi görüntüle dediğimde subdomain (mercedes.otoservisi.com) olarak siteler görüntülenemiyor. hostingimden uyarı mesajı geliyor.
  “There is no website configured at this address.

  You are seeing this page because there is nothing configured for the site you have requested.
  If you think you are seeing this page in error, please contact the site administrator or datacenter responsible for this site.”

  DNS A record u * ve ip adresi olarak düzenledim. nerede hata yapmış olabilirim? hata yaptığımı zannetmiyorum tam anlatıldığı gibi kurdum ama.!

  Site düzenleye girdiğimde yol bölümü boş buraya bir şeymi gireceğiz mesela subdomain.site.com gibi v.s lütfen yardım teşekkürler.

  • https://plus.google.com/u/0/113999990870032412216?rel=author Ertuğrul SAĞLAM

   DNS’te A kaydını doğru yaptıysan düzgün çalışması gerekiyor. Şu anki son durumun nedir peki? Biraz geç cevapladım ama kusura bakma :)

 • Mysheen

  Arkadaşlar Merhaba. Daha önceden wp kurduğum siteye 2. bir dil eklemek için multisite kurmaya kadar verdim.

  network kurulumunda .siteadi.com şeklinde bir ibare çıktı. siteadi.com/ hiç çıkmadı ilk başta. neyse dedim kurdum. kurulduktan sonra yeni site ekle dediğimde http://www.siteadi.com/ şeklinde yeni site oluşturabilirsin seçeneği çıktı. (bi terslik olduğunu anladım :))

  Özet olarak, siteadi.com/en şeklinde İngilizce sayfa oluşturmaya çalışıyorum ancak ilk kurulu sistem /en’de de kurulu olması gerekirken sıfırdan wp kurulum sayfası geliyor ve temalar vs ilk zamanki gibi. ancak daha önceden kurulu olanda problem yok. neden böyle olmuş olabilir, ne yapmalıyım?

  Şimdiden yardım eden arkadaşlara teşekkür ederim umarım anlatabilmişimdir.

  • https://plus.google.com/u/0/113999990870032412216?rel=author Ertuğrul SAĞLAM

   #Mysheen şöyle bir durum var wordpress bunun uyarısını ta en baştan yapıyor eğer *.siteadi.com olarak seçersen siteadi.com/* olarak değiştiremezsin. Komple sistemi silip yeniden kurman lazım. Normalde bu gibi işleri öncelikle local’inizde yapıp daha sonra yayındaki sitenizde uygularsanız daha rahat işlemler yapabilirsiniz.

 • Mega Holdingz

  Bu şekilde kurabilmeyi başaran var mı ? ben yapamadım da. :(

 • https://plus.google.com/u/0/113999990870032412216?rel=author Ertuğrul SAĞLAM

  #MegaHoldinz kurulum bu şekilde oluyor ben sürekli kurulum yapıyorum testler için. Hatalı bir işlem yapmış olabilirsin birde localhosta kurmayı dene.

 • gezgintech.com

  Nefis bir ayzı olmuş. Eklenti nedir neynesidir diye kurcalarken merak ettim ve aradığım tüm bilgiyi fazlasıyla buldum. Bu eklenti ileride işime yarıyacak. Çok teşekkürler bilgiler için.

 • http://umumi.org Kendi Fikri

  Ben verdiğiniz örnekte olduğu gibi farklı kategorileri farklı temalar ile kullanmak için multisite kuracağım.Fakat ana sayfamda da diğer sitelerde yazdığım yazıların da görünmesini nasıl sağlayabilirim. ?

  • https://plus.google.com/u/0/113999990870032412216?rel=author Ertuğrul SAĞLAM

   Her kategoriye ayrı tema kullanmak istiyorsan eklenti var bu multi site biraz daha farklı ve detaylı. Budypress ve eklentilerini kurup ana sayfada hepsini gösterebilirsin.

 • harbindir

  ayarları yapıyorum daha sonra giriş ekranına gelince k.adı ve şifre giriyorum.
  buraya kadar normal daha sonra giriş butonuna tıklayınca hata belirtmiyor(parola yanlış vb) fakat giriş yapmıyor.Yine login ekranında kalıyor.Bu konuda ne yapabilirim?(aynı hostdaki başka siteye kurduğumda çalışmıştı.)
  (denediklerim:mysqol ve dosyaları yenilemek)

 • harbindir

  dün sorduğum sorunu çözmeyi başardım.
  İlk önce üzerinde çalıştığım sürüm 3.8 idi.aynı sürümde yaptığım denemeler hep aynı sonucu veriyordu.Sorunun çözümü daha düşük bir sürüm indirip onu kurmak.daha sonra isterseniz en son sürüme güncelleme yapabilirsiniz.
  Anlatımınıza teşekkürler çok güzel anlatmışsınız.

 • tsdln

  merhabalar, öncelikle çok başarılı bir anlatım olmuş tebrik ederim.

  Bu anlatım sonrasında varolan domain.com/demo wordpress siteme bir 2 siteden oluşan (default site dahil 3 oluyor) bir network oluşturdum, ama anasayfam haricindeki 2 sitede css ve tema problemi yaşıyorum ve hatta o sitelerden birinin başlangıç ekranına gitmeyi denerken “Yönlendirme geçersiz, Açılmaya çalışılan konum hiçbir zaman sonlanmayacak bir yönlendirme döngüsüne girdi.” gibi bir hata alıyorum.

  bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim ve hatta iletişime geçebilirsek ultra mutlu olurum çünkü çevremde wordpres kurulumu gibi durumlardan anlayan tek adam benim :) ve ne yazık ki internette sizinki gibi bir türkçe içeriğe erişmek pek de kolay olmuyor.

  cevabınızı beklemekteyim

  iyi günler

  • http://rooteto.com/ Ertuğrul SAĞLAM

   Kurulumda bir hata yapmış olabilirsin. Geç cevap verdiğim için şu anda hangi durumdasın bilmiyorum.

   Tekrar kurup tüm ayarları tekrar kontrol edersen hata almadan devam edeceğini düşünüyorum. Süper admin panelinde temaları seçip onaylıyorsun istediğin sitede istediğin temayı kullanabiliyorsun hata alıyorsan temada yada multisite kurulumunda problem olabilir. Tekrar kurup benimle irtibata geçermisin?

 • Ece Akın

  Teşekkürler anlatım için, benim sitem 1.5 yılldık, şimdi ben bu şekilde kurulum yaparsam benim kategorideki yazıları o alt domain’e yönlendirebilecekmiyim acaba , mesela http://www.siteadi.com/category/wordpress bu kategorideki yazıları oluşturacağım wordpress.siteadi.com’a yönlendirebilecekmiyim. nasıl olur google’da nasıl index düzenlemesi yapılır ?

  • http://rooteto.com/ Ertuğrul SAĞLAM

   Ece Hanım,

   Sitenin kaç yıllık olduğu açıkcası önemli değil, sistemi multisiteye göre çevirdiğinizde siteniz aynı şekilde kalacak. WordPress kategoriniz subdomain olarak değişmeyecek. Bunları siz tekrardan taşımak zorunda kalıcaksınız ve daha sonra redirection 301 yönlendirme eklentisi ile yönlendiriceksiniz. Yani bu baya zamanınızı alacak bir işlem ama sonucunda veritabanınız daha çok rahatlayacaktır. örnek site olarak: smashingmagazine.com’u inceleyebilirsiniz.

   • Ece Akın

    Sanırsam kategorinin konularını tek tek manuel olarak subdomain’e ekleyeceğiz öylemi,

    • http://rooteto.com/ Ertuğrul SAĞLAM

     Evet Ece hanım tek tek eklemeniz gerekiyor.

 • serhat

  alt alan adı seçince bahsedilen yönlendirme işlemini anlamış değilim, hostingimde 2 domain barındırıyom birisi direk ana dizinde kurulu,diğeri ana dizinde klasör içinde. klasör içinde kurulu için nasıl bir dns yönlendirme yapcam anlamış değilim. yardımcı olur musunuz.