Alexa toolbar ve trafik ölçümü

1

Yazıyı okumadan önce sizlere kısaca anlatiyim. Alexa sitenizi dünya sıralamasında yada ülke sıralamasında kesin ve doğru sonucu vermez. Alexa sitenizin trafiğini daha iyi öğrenebilmek için Toolbar çıkardı. Alexada üst sıralara çıkmak demek daha çok reklam alabilmek demektir aslında 🙂

Alexa’da gördüğüm bir eksik rooteto.com dandikse.net’den daha az trafiğe sahip olmasına rağmen bugun itibariyle dandikse.net’i geçti. odevindiryap.com rooteto ve dandikse nin hitinin 5 katını yapmasına rağmen 1 milyonlarda takılıyo 🙂

Bu neyden kaynaklanıyor? Şimdi odevindiryap.com‘a ödev arayanlar giriyor bu kişilerin bilgisayarlarında Alexa Toolbar kurulu olmaması doğal. Dandikse.net resim sitesi ve giren kişilerde Alexa Toolbar olmamasıda mantıklı. Ancak rooteto.com içerik olarak düşünüldüğünde siteye gelen ziyaretcilerin Alexa Toolbar kullandığı görülüyor. Bu yüzden rooteto.com hızlıca ilerliyor.

Alexa Toolbar indir

Alexa Toolbar Alexa Araç Çubuğu Alexa Trafik

Alexa; temel amacı internet ziyaretçi trafiğini ölçmek olan web sitesidir. Bilgisayarlarınıza kuracağınız ve web tarayıcınızda bir eklenti gibi çalışan Alexa Toolbar (alexa araç çubuğu) sayesinde, aynen televizyonlarda kullanılan rating ölçüm cihazları gibi davranır. Alexa sadece kurulu olduğu bilgisayarların ziyaret ettiği web sitelerini ölçümlerine aldığı için genelde çok doğru sonuçlar vermez.

Örnek :
Web Sitesi A : Günlük ziyaretçi sayısı 500 Alexa Ranking: 25.000
Web Sitesi B : Günlük ziyaretçi sayısı 3.500 Alexa Rankink : 90.000

Esasında Alexa bu kadar yanlış sonuç verebilen bir sistemdir. Ülkemizde çok yaygın değildir. Ancak reklam veren şirketler nedense ısrarla Alexa verilerine güvenmeye devam ederler. Bu yüzden bir çok web postalı veya haber sitesi ziyaretçilerine Alexa Tollbar’ı yükletmeye çalışırlar. Alexa toolbarına sahip ne kadar çok kişi sitelerini ziyaret ederse, Alexa sıralamaları o kadar iyi olacaktır. Eğer siz de Alexa trafik raporlarınızı yükseltmek istiyorsanız, hemen alexa.com adresine giderek Alexa araç çubuğunu yükleyebilir ve kendi sitenizi defalarca ziyaret ederek bir kaç hafta içinde 100.000 rakamlarına ulaşabilirsiniz.

Alexa trafik sıralaması, arama motorlarında üst sıralara çıkmak için işe yarar mı?
Şehir efsanesine dönüşmüş bu görüş hakkında TurkishSeo.com olarak “HAYIR” cevabını vermeyi uygun buluyoruz. Alexa sıralamanızı yükseltmek için uğraşacağınıza, siteniz ve ziyaretçileriniz için daha önemli şeyler yapabilirsiniz.

Ranking booster, Alexa booster gibi programlar işe yarar mı?
Kesinlikle işe yaramaz. 5$, 10$ gibi fiyatlara satılan bu tarz programlar otomatik hit yaratan programlardır ve kesinlikle bir işe yaramaz. Bunun ispatı için ise, bu programları satan web sitelerinin alexa sıralamalarına bakmanız yeterli olacaktır. Çoğu 50.000 hatta bazıları acınacak durumda 500.000’lerde gezinmektedirler. Atasözümüzü unutmayalım. “Kelin ilacı olsa kendi başına sürermiş”

Alexa, Arama fonksiyonları sayesinde bir arama motoru olarak da düşünülebilir.

Kaynak: Alexa Toolbar Alexa Araç Çubuğu Alexa Trafik