AVI Uzantılı Dosya Formatı Nedir? 0

Audio Video Interleave kısaltması AVI ‘dir. 1992’nin kasım ayında yazılım devi Microsoft tarafından tanıtılan Windows işletim sistemi için görüntünün bir parçası olan çoklu ortam medya içerik biçimidir.

http://www.whatthetech.com/blog/wp-content/uploads/2010/04/AVI_icon.png

Günümüzde kullanılılan en çok dosya formatıdır.Herhangi bir dvd film genelde 4 çeşit (Görüntü,ses,altyazı ve bölüm bilgileri) dosyalarını içerir.Avi ise sadece görüntü ve ses biçimini destekleyebilir.Diğerleri olan altyazı ve bölüm bilgilerini içermekte yetersiz kalır.Altyazı ve bölüm bilgileri içinse daha gelişmiş olan MKV formatını kullanabilirsiniz.AVI‘nin kullandığı codecler ise MP4, Divx, Xvid ve en son H.264 sıkıştırma formatlarını kullanır.Windowsta en iyi çalışan dosya biçimi AVI’dir. AVI kısacası video ve ses dosyalarını bir arada içeren medya dosyalarına verilen genel addır.

AVİ uzantılı dosyaları oynatan programlar burada hemen indir.

GOM Player Full Türkçe indir AVI Populer ses ve video oynatıcı

AVI uzantılı filmlerinizi, videolarınızı oynatmak için alttaki ve üstteki linklere tıklayarak AVI oynatan programları bulabilirsiniz.

2012 En iyi AVI Oynatıcı Programları

Microsoft’un çıkardığı AVI formatını Media Playerdada çalıştırabilirsiniz.

Windows Media Player 12, 11, 10 AVI Programı indir

Windows 10 Creators Update ISO İndir 0

Microsoft windows 10’a yeni özellikler getiren Creators Update indirilmeye sunuldu.

Yeni yayınlanan güncelleme ile birlikte hata düzeltmeleri, güvenlik güncellemeleri ve sanal gerçeklik özellikleri gibi bir çok özelliği getiriyor. 11 nisan’da tam sürümü yayınlanacak Windows 10 creators update‘in şuan için geliştirici sürümü yayınlandı. Yayınlanan ISO’lar microsoft’un sitesinde ücretsiz olarak indirilmeye sunuldu.

Ücretsiz olarak indirebileceğiniz yeni güncelleme ISO’ları aşağıdadır. Ayrıca güncelleme ile alakalı yayınlanan vidoyu’da aşağıda izleyebilirsiniz.

Windows 10 yapı 15063 (RTM) 64-bit ISO (3.9 GB;) İndir

Windows 10 yapı 15063 (RTM) 32-bit ISO (2.9 GB) İndir

Windows 10 Creators Update ISO Video

Disable HTML5 Autoplay Eklentisi ile Web Sitelerinin Sesini Kesin 0

Chrome, oprea ve firefox web tarayıcınızda birden fazla sekme açtığınızda arka planda sesler gelebilir. Bunlar yeni açılan sekmede bir videonun sesi olabilir yada facebook’ta dolaştığınızda videolarınız otomatik çalışyor ve ses çıkıyorsa bu sesleri Disable HTML5 Autoplay chrome ve opera eklentisi ile durdurabilirsiniz.

Bazı siteleri yeni sekmede açtığınızda sesler ve videolar otomatik olarak açılabilir. Bu durum sizi rahatsız ediyorsa altta verdiğimiz Disable HTML5 Autoplay chrome ve opera eklentilerini indirerek bu sorunu giderebilirsiniz. Yakında firefox içinde eklenti yayınlanacak.

Disable HTML5 Autoplay Eklenti İndir

Chrome

Opera

Most Popular Topics

Editor Picks