MENU

JPG Resim Formatı Nedir?

EaseUS Todo Backup

Free data recovery software

Anasayfa » Bilgi » JPG Resim Formatı Nedir?
JPG Resim Formatı Nedir?

JPG  açılımı (Joint Photographic Experts) denir.Jpg ile aslında resim çekildiğinde görüntü kalitesi düşer ancak diğer resim formatlarına karşın çok az yer kaplar.Örnek: Bitmap dosyası megabaytlarca yer kaplar ama jpg’e dönüştürüldüğünde sadece ortalama 100kb yer kaplar.

JPG Joint Photographic Experts group tarafından geliştirilmiştir.JPG zip dosyalarının yaptığı sıkıştırma algoritması kullanıyor. İnternette en çok kullanılan resim formatıdır çünkü az yer kaplar.JPG amatör fotoğrafçılar kullanır.Profesyonel fotoğrafçıların kullanmamasının sebebi keskinliği kaybetmesi, bulanıklaşması, kalitenin düşmesi gibi nedenlerle fotoğrafçılar pek kullanmaz.Ama internet üzerinde çok kullanılan JPG daha az bant genişliği kullandığı için tecih sebebidir.

JPG ve PNG Arasındaki Fark

PNG JPG’e göre daha iyi sıkıştırıp görüntüyü korumasına rağmen 5-6 kat daha fazla yer kaplar.JPG’e göre daha iyi sonuş verir.JPG internet üzerinde kabul edilebilir bir boyut imkanı sunduğu için popülerdir.

Rooteto Teknoloji Blogu

Rooteto WordPress, Sosyal Medya, Teknoloji, HD Resimler ve Video paylaşımında bulunan bağımsız olarak çalışan online haber teknoloji sitesidir.

Yaklaşık 1 Milyondan fazla tekil aylık ziyaretci ile Rooteto'yu büyük yapan teknoloji topluluklarıdır. 2009 yılında kurulan Rooteto'nun genel merkez ofisi İzmir / Bornova'dadır.