Boşa Düşen Domainleri Geri Almak ve Silinme Periyotları

1

Geçen gün bununla ilgili bir eğitim aldım genel olarak bende durumu bu şekilde biliyordum ama işte tamda böyle değilmiş sanırım 🙂 Biraz daha detaylı araştırınca olayı tam anlamıyla öğrendim, Register firma bilgilerinide alarak durumu öğrenmiş oldum ve sizlerle detaylı bir şekilde paylaşmak istiyorum.

https://3.bp.blogspot.com/-gIDYbns0S3A/Ucn6pWF5GOI/AAAAAAAARvI/4ZiIccCzRVk/s1600/domain-period.JPG

Öncelikle domain nedir, kim satar gibi bilgilere sahip olmanız gerekiyor. Domainler uluslararası düzeyde organize olmuş İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu – ICANN tarafından belirlenen prosedürlere göre yürütülmektedir.

ICANN Domain register kaydı yapmak ICANN’e bağlı firmalar vardır, Godaddy, İsimtescil, Sedo gibi.. Bunlar domainleri register yani kayıt ederler.

Diyelimki Domain’ininiz düştü ve olayları sırayla inceleyelim. Başınıza neler gelecek ve neler yapmanız gerekiyor?

Active Status (Aktif Domain)

Öncelikle domainin aktif durumu vardır yani ödemesini yapmışsınızdır ve aktiftir buna Active Status diyoruz.

On-Hold Status (Bekleme periyodu) [33 Gün]

Bu süre içerisinde domain ödemesini yapmamış oluyorsunuz. Whois sorgusunda registrar-hold kelimesini göreceksiniz. Domainler ödeme yapmadığınızda günü bittiğinde ilk olarak on-hold durumuna geçer. Burada ek olarak .com / .net / .org / .info domainleri 5 gün içerisinde ek yenileme sürecine girer. Bu 5 gün içerisindede ödeme yapmazlar ise buradaki gün önemli toplam 33 gün içinde domaini 15$ +KDV ödeyerek geri alırlar. Domain fiyatları sabit olmadığından diğer uzantılarda fiyat farklarını görebilirsiniz.

Redemption Period (Düşme periyodu) [37 Gün]

Bu son kademede cezalı olarak domaini ödeme yaparak geri alabilirsiniz. Bunuda biraz araştırınca ICANN tarafından düzenlenmiş oluşturulmuş bir periyottur burası. Domain ödeme süreci toplamda 38.gün dolduğu gün redemption period başlar. Domain sahibi ceza ödeyeceği için cezanın bedelide belli diyebiliriz. 120$ + KDV yukarıda dediğim gibi domain uzantınıza göre fiyat değişebilir. Buda toplamda 37 gün sürer.

Pending Delete (Silinme periyodu) [5 Gün]

Silinme periyodu 5 gün sürer. Bu 5 gün içerisinde domain silinecek ve yeniden kayıt için uygun hale getirilecektir ancak bu 5 gün içerisinde kimse domaini alamaz. Herkez beklemek zorunda.

Toplamda 80.gün dolduğunda yeniden kayıt edilebilir hale geliyor.

Ancak bu 80.günü bekliyim alırım diye rehavete kapılmayın domain populer ise büyük firmalar back-order yani domaine daha çok para basarak domaini alırlar. Daha boşa düşmeden 🙂

Domain almak içinde Oktilyon İnternet Hizmetlerini tavsiye ediyorum 🙂