Dudu – Türkiyenin Facebooku. Dil Bariyersiz İletişim.

0

Sosyal Paylaşım Ağı anlayışında yeni felsefe : Dudu

Sürekli gelişmekte olan teknoloji, internettede kullanıcılarına inanılmaz fırsatlar sunuyor. 2004 yılında facebook’un açılmasıyla birlikte, internet dünyasına giren ” sosyal paylaşım ağı” kavramı. Twitterle birlikte tavan yaptı. 2011 yılına girdiğimizde ise 100 milyarlarca dolarlık pastadan en büyük payı sosyal paylaşım siteleri almaya başlarken, yine bu siteler dünya gündemine damgalarını vurdular.  2011 yılındaki ”Arap Baharı” sürecinde ülkelerindeki diktatörlere karşı ayaklanan muhalifler sosyal paylaşım siteleri üzerinden organize oldular. Böylece 2011 yılı sosyal paylaşım ağlarının sadece ekonomik olarak değil, sosyo – politik olarakta dünyada önemli bir yere geldiklerini gösterdiler.

http://www.youtube.com/watch?v=bgaIcubR9iw&list=UUmUgPbKqQ-9F0yuhJc6C9NA&index=9&feature=plcp

Fakat facebook gibi 1 milyara yakın kullanıcısıyla kendi başına sanal bir devlet olan, Twitter gibi 500 milyondan fazla kullanıcısyla devasa ve dünya gündemini belirleyen sitelerin bir handikapı var ve bu handikap halende devam etmekte.

Dil Bariyerleri:

Malesef dil bariyerlerini ne Facebook ne Twitter nede Google çözebildi. Facebookun 2011 yılında dünyaya duyurduğu sitede yayınlanacak herşetin tercüme edeceği açıklaması bing adlı sözlüğün berbat tercümeleriyle bir fiyaskoya dönüştü.

Sessiz ve yavaş yavaş ilerleyen bir sosyal paylaşım ağı Dudu

Tam bu süreçte, dil bariyerlerini ortadan kaldırmayı amaçlayan bir sosyal paylaşım ağı doğru. www.dudu.com

TV Nette yayınlana haber.

Kullanıcı sayısı 2.5 milyon olan site 11 dilde yayın yapmaktadır ve Twitter deki gibi 140 lik mesajlar yazmaya izin vermektedir.

Sitede resimlerinizi ve videolarınızı paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte yabancılarla sesli ve görntülü chat yapabilirsiniz, chat esnasında yazılı mesajlar tercüme edilmektedir.

Sitede gruplar kurabilir ve yönetebilirsiniz.

Dudu hesabınızı facebook ve twitter hesaplarıyla birleştirebilirsiniz. Böylece Dudu da yazacağınızı bir emsaj aynı anda Twitter ve Facebook hesaplarınızda yayınların.

Dil bariyeri olmadan sosyalleşebileceğiniz, yabancı arkadaşlarınızla Türkçe konuşabileceğiniz ilk ve tek site www.dudu.com dur.

Çeviri Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Yaptığınız seçimlere göre ise isterseniz çeviri sistemine girerek buradaki anlık konuşmaları ya da mesajları çevirebiliyorsunuz. Bu çeviriler otomatik olarak sisteme kaydediliyor. Böylece her seferinde yeni bir çeviri yapmak yerine sistemde onaylanmış olan düzgün çeviriler kullanılıyor.

Sitenin çeviri bölümünde ise kişiler arasındaki konuşmalar gözükmüyor. Sadece tercüme edilmesi gereken yabancı cümleler özel bir bilgi bankasında toplanıyor. Şimdilik 30 bin üyesi olan godudu.com, sohbet bölümünde yüzde 100 Türkçe çeviri vadediyor.

Site yöneticilerine yönelttiğimiz sorular üzerine önümüzdeki aylardan itibaren, Godudu’nun platform üzerinde paylaşılan her kelimeyi dilimize çevireceğini öğrendik.