Dünyanın Terk Edilmiş En Güzel Yerleri

0

Dünyanın en güzel şaşırtıcı yerleri, terk edilmiş uçakları, gemileri, evleri, kaleleri, tren istasyonları ve insanoğlunun terk ettiği yerlerin doğa ile birleşerek oluşan manzaralarının fotoğrafları karşınızda.

1. Ukrayna Sevgi yolu : Ukrayna’nın Rivnenska bölgesindeki tren yolu dünyanın en romantik ve doğal manzaralarından biri.

2. San Fruttuoso : Liguria küçük İtalyan şehri Portofino’da suyun 17 metre derinliğine bulunan isa heykeli 1954’te yerleştirilmiştir.

3. Namib Çölü Kolmanskop : Kolmanskop, liman şehri Lüderitz’ten birkaç km içeride, güney Namibya’daki Namib Çölü’nde yer alan ölü bir kasabadır. Bir zamanlar küçük fakat çokça madenlere sahip bir köy olan Kolmanskop şu anda turistik geziler düzenlenen mekanlardan birisidir.

4. Nara Dreamland : Japonya’da terk edilmiş oyun parkı Kaliforniya’daki Disneyland’ten esinlenerek 1961’de yapılan Nara Dreamland, 2006’da kapatıldı.

5. The remains of the SS Ayrfield in Homebush Bay, Australia : 1911 yılında İngiltere’de inşa edilen, 1912’de Sidney’de kayıda geçirilen ve  ardından Commonwealth hükümeti tarafından satın alınıp 2.Dünya Savaşı süresince Pasifik Bölgesindeki Amerikan donanmalarına malzeme tedarik etmek için kullanıldı.

6. Çindeki Eğlence Parkı : Çin’in Nankou Kasabası, Chenzhuang Köyü’nde yapılması planlanan ancak sonra iptal edilen eğlence parkı yapım projesidir. Mali nedenleden dolatı tek edilmiş.

7. Almanyada terk edilmiş bir balık tutma evi : Berchtesgaden ulusal parkı gölü’ndeki balık tutma kulübesi

8. Chesapeake Körfezi’ndeki Hollanda Adası : Çiftçiler ve balıkçıların ilk olarak kullandığı eve daha sonra kimse uğramadı.

9. İrlanda’daki Sneem ve Kenmare bölgelerindeki Kerryway yürüyüş yolu : 214 km uzunluğunda ve daire şeklindedir Killarney’de başlayıp sona eriyor.

10. Ukrayna’daki Pripyat kasabası : Pripyat Çernobil nükleer santralinin yakınındaki bir küçük kasaba.

11. Almanya’daki 15.yüzyıl manastırı : Almanyanın güneyinde bulunmaktadır.

12. Hindistan’daki Kalavantin Durg Dağı : Görülmesi en güzel yer olmasına rağmen tehlikelidirde.

13.  Antartikadaki Uçak Pistindeki Pegasus Uçağı : Pegasus, Antartika’daki bir uçak pistidir.

14. Angkor Wat, Kambodya : Dünyada üzerindeki en büyük Hindu tapınağı ve dini anıtı olup. Tapınak daha sonra Kambodya’nın simgesi haline geldi ve milli bayrağında yer almıştır.

15. Maunsell Deniz Hisarları, İngiltere : Maunsell Hisarları İngiltereyi korumaya yardım etmek amacıyla İkinci Dünya Savaşı süresince Thames ve Mersey haliç kenarlarına inşa edilmiş küçük kulelerdir. Hisarlara, tasarımcıları olan Guy Maunsell’in adı verilmiştir. Hisarlar 1950’li yılların sonuna doğru kapatıldı, daha sonra başka faaliyetler için kullanıldı.

16. İngilteredeki Bodiam Kalesi : Bodiam Kalesi, İngiltere Doğu Sussex’teki Roberts köprüsünün yanındaki 14.yüzyıla ait hendekli bir kaledir. Yüzyıl Savaşları süresince Fransız istilasına karşı savunmak amacıyla III.Edward’ın eski bir şövalyesi Sir Edward Dalyngrigge tarafından inşa edilmiştir.

17. Polonyadaki Tren Garı : Polonya Czestochowa bölgesinde terk edilmiş tren garı

18. Antartikadaki Batık Gemi : Brezilya’dan gelen yaklaşık 5 m uzunluğundaki Mar Sem Fin (Sonsuz Deniz) adında bir yat, buz basıncı ve şiddetli rüzgar etkisi ile Antartika’nın kıyısında battı.

19. Damıtım Tesisi : Barbados’daki ter edilen damıtım tesisi

20. Kuzey Galler : Kuzey galler bölgesinde bulunan terk edilmiş mekan

21. Sarajevo’da 1984 Kış Olimpiyatlarında yarış kızağı yolu : Sarajevo Olimpik Yarışkızağı ve Luge Yolu, 1984 Kış Olimpiyatları için yapılmakla beraber, Sarajevo şehrine doğru bakan Trebevic Tepesinde bulunur.

22. Craco İtalya : Craco, İtalya’nın Basilicita Bölgesi ve Matera şehrindeki orta çağa ait terk edilmiş bir köydür. Taranto Körfezi’nden 40 km içeridedir. İnişli çıkışlı şekillerle dolu ve buğday ekili topraklara sahip bölgenin dağ kasabalarında bu sıkça rastlanan bir özellik. Devam eden depremlerden dolayı bölge, 1963’te terk edilmiş.

23.Rus askeri roket fabrikası : Bu mükemmel fotoğraflar, dünyanın en çok sıvı yakıtlı roket üreten fabrikalarından birinin içine sürünerek giren genç Rus bir kadın tarafından çekildi.

24. İtalya’nın Sorrento şehrindeki 1866 yılına ait terk edilmiş değirmen vadisi : Değirmenler Vadisi ismini 900’lerin başından beri işleyen buğday öğütmek için kullanılan bir değirmenden alıyor. Bölgede şiddetli derecede nem vardı ve bölgeyi yaşanmayacak hale getiriyordu, Tasso Meydanı’nın yapımı ile bu soruna çözüm bulundu.

25. Terk edilmiş bir santralin soğutma kulesi : Hollandalı fotoğrafçı Richard Gubbels, terk edilmiş bir santralin soğutma kulesinin içerisinden bu muhteşem fotoğrafları çekti.

26.  Bulgaristan komünist parti evi : Bulgaristan’da 1990’da sona eren komünist iktidarın arkasında bıraktığı eserler de artık unutuluyor. Bunlar arasında en önemlilerinden biri ise Türk tarihi açısından da yeri olan Buzluca Zirvesi’ndeki devasa anıt-merkez.

27. Tayvan’daki terk edilmiş şehir Keelung : Tayvandaki terk edilmiş yeşiller içindeki evler

28. Chigago’daki Lawndale Tiyatrosu : Kuzey Lawndale’deki Lawndale Tiyatrosu 2000’li yılların ortalarında kapandığında, kilise olarak kullanıma tekrar açıldı.

29. New York’taki North Brother Adası : North Brother Adası, Bronx ve Riker Adalarının ortasında yer alan bir adadır. Onun yakınındaki diğer ada da South Brother’dır. Bu iki ada toplamda 81.400 m2 büyüklüğündedir.

30. Fransadaki Bıçak Değirmen : İngilterede 17. ve 18. yüzyıllarda kullanılan değirmen bıcak, orak gibi aletlerin yapılmasında ve tamirinde kullanılmıştır.

31. Hotel Kolombia : 1924 yılında açılan hotel perili  olduğu için 1990 yılında terk edilmiştir.

32. Paraguay : Asuncion bölgfesinde çekilen terk edilmiş bir ortam

33. Florida : Amerika floridadaki terk edilmiş kubbe evler.