Dünyanın en iyi çeviri siteleri Google ve Bing Translate

0

Dünyanın en iyi 2 arama motoru kesinlikle Google ve Bing ancak bu arama motorlarının çok farklı güzel özellikleri bulunuyor. Bunlarden en önemliside Çeviri özellikleri yani ingilizce bilmiyorsanız ingilizce sitelere girip bu siteler sayesinde herşeyi Türkçe yaparak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bilmediğiniz tüm dillerde bunu yapabilir ve Dünya üzerindeki tüm sitelere girip neler yazdığını okuyabilirsiniz.

https://2.bp.blogspot.com/-3rbUGbDPDc4/T2htQIfL46I/AAAAAAAAGS4/aKX19XYwnRw/s1600/google-vs-bing.jpg

Google Translate

Google Dünyanın en büyük arama motoru’nun Translate yani çeviri özelliğini inceleyeceğiz.

https://2.bp.blogspot.com/-hbp5mMHdFEc/T2hvhSkmv6I/AAAAAAAAGTM/4kerMSf4upk/s1600/google-translate-rooteto.jpg

Google Translate’nin diğerlerine göre özelliği yazıyı yazmaya başladığınız an çeviriye başlıyor herhangi bir tuşa basmanızı gerektirmeden hemde. Uzun uzun kelimeleri bırakın makaleleri bile ekleyip çevirebilirsiniz. Yazdığınız diller otomatik algılayıp istediğiniz dile çevirebilirsiniz yada sesli olarak dinleyebilirsiniz. İngilizce yada farklı dil öğrenmenin aslında güzel bir yolunu daha keşfetmiş olduk buradan sesli dinleyerek nasıl söylendiğinide öğrenebiliriz.

Bir web sitesini komple istediğiniz dile çevirebilir örneğin rooteto.com’u yazdınız sağdaki linke tıklayarak siteyi istediğiniz dilde kullanabilirsiniz. Zaten günümüzde çoğu web site sahibi bu özelliği kullanıyor.

Google Translate’nın farklı bir özelliği ise yüklediğiniz dosyayı çeviriyor yani bir sayfayı bilgisayarınıza indirdiniz ismi index.html olsun bu sayfayı yükleyerek türkçeye çevirebilirsiniz.

Şu anda puan vermek gerekirse dünyanın 1 numarası olarak Google Translate’yi önerebilirim ancak çoğu kişi tarafından Bing Translator daha iyi çeviriyor diye duydum kişisel olarak cevabım Google Translate 1 numara.

Google Translate’nın çevirideki ses özelliği herhangi bir yazılım kurmadan çalışıyor sadece hoparlörünüzü açın ve dinleyin.

Bing Translator

Bing Translator Google’ye göre biraz daha iyi çeviri yaptığı söyleniyor bir kaç kanıt gördüm hatta bir kaç tane kendim test ettim ancak bunları bir kaç taneyle sınırlarsak işimiz zor. 🙂

https://3.bp.blogspot.com/-sazQmXxFFmg/T2hvgVg7V_I/AAAAAAAAGTE/ybWt4sJBepE/s1600/bing-translator-rooteto.jpg

Bing Translator Google’ye göre biraz daha geride gibi geldi bana çünkü Google’de otomatik yazmaya başladığınızda aramaya başlıyor aslında bununda Bing’de olması çok iyi olurdu diye düşünüyorum ki bence herkez bu şekilde düşünüyor.

Bing’deki bir eksikte yazdığınız yazıyı hoparlörden okumaması sadece çevirdiğini okuyor genede eksik bir özellik aslında ben bunları değerlendirerek Bing ve Google’yi karşılaştırdım. Bing Translator ile çevirdiklerinizi hoparlörden dinlemek için Apple Quick Time kurulu olması gerekiyor eğer olmazsa dinleyemiyorsunuz aslında bunuda direkt olarak yapılsaymış daha iyi olurmuş.

Genede Bing’in bir kaç özelliği eksik olmasına rağman Google Translate kadar çok kullanılıyor. Makalelerin özellikle Bing’de çevrilmesi Bing’in daha iyi çevirdiğini düşündürmüyor değil zaten bu konu ile ilgili yukarıda bahsetmiştim.