IOPS Nedir? Ne İşe Yarar? 0

Bir diskin saniyede maksimum okuma ve yazma sayısına IOPS denir. Özellikle SSD’lerin yaygınlaşması ile ortaya çıkan bu IOPS değeri diskin gerçek okuma ve yazma hızlarını belirler.

IOPS Ne işe Yarar?

IOPS değerinin yüksek olması okuma ve yazma işlemlerinin daha hızlı olmasını sağlar. IOPS’un yüksek olması bilgisayarınızın açılışında, programların yükleme ve açılış hızları, oyunları yüklenmesinde, açılış hızlarında ve bölüm aralarının daha hızlı geçmesini sağlar.

Not: Eğer bir SSD almayı düşünüyorsanız ve sadece 550mb okuma ve 450 gibi yazma değerlerine bakmayın alacağınız SSD’nin üretici firmasının sitesine girerek IOPS değerlerine bakarak almanızı tavsiye ediyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bilgisayarınızı Hızlandırmak için Hangi SSD Alınmalı

Dünyanın En Hızlı SSD’si Samsung 960 SSD Özellikleri 0

Samsung SSD sektöründe hızla ilerlemeye devam ediyor. Pro ve Evo serileriyle SSD modelleri üreten firma yeni 960 SSD serisini üretti.

SSD sektöründe büyük yatırımalar yapan samsung M.2 NVMe SSD modeli ile şuan dünyanın en hızlısı olmayı başardı. 3D NAND belleklerini devamlı geliştiren firma 960 PRO ve 960 EVO modelleri ile bir bilgisayara takılabilecek en iyi ve en hızlı SSD’ler olacak. SSD bilgisayar donanım parçalarından hızı etkileyebilecek en etkili parçadır.

Samsung 960 PRO Özellikleri

2 TB’lık kapasiteye sahip M.2 NVMe 960 PRO SSD modeli 2100 MB/s sıralı yazma, 3500 MB/s sıralı okuma değerleri ile geliyor. Ayrıca bu SSD 440 000 bin IOPS okuma, 360 000 bin yazma değerleri bulunuyor. Bu değerler ile süper bilgisayarlar oluşturabilir, muhteşem windows başlangıçları alabilirsiniz. Bilgisayarınızın açma butonuna bastığınız anda saniyeler içinde açıldığını düşünün beklemek yok gibi birşey.

M.2 NVMe 960 PRO SSD fiyatına bakacak olursak 512 GB’lık modeli 329 dolar (987 TL), 1 TB modeli 629 dolar (1.887 TL), 2 TB modeli ise 1299 (3.897 TL) dolardan Ekim ayında satışa sunulacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Intel’in 7. Nesil Kaby Lake İşlemci Özellikleri

Samsung 960 EVO Özellikleri

EVO modeli pro modeline göre hızları biraz daha düşük olarak satılıyor. M.2 NVMe 960 PRO SSD EVO modeli 1900 MB/s sıralı yazma, 3200 MB/s sıralı okuma değerlerine ulaşıyor. EVO modeli 380 000 bin IOPS okuma, 360 000 IOPS yazma değerleri bulunuyor.

EVO modelinin fiyatlarına bakacak olursak. 256 GB’lık modeli 130 dolar, 512 GB’lık model 249 dolar, 1 TB’lık modeli 479 dolardadan satışa sunulacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Nvidia Quadro P6000: İş İstasyonları için Yeni Canavar

Samsung 960 PRO ve EVO M.2 NVMe SSD Fiyatları

Doları 3 TL’den hesap ettim ancak, vergileri ve satışını yapacak firmanın karı işin içine girince fiyatları biraz daha artacaktır.

WhatsApp Hesap Bilgi Paylaşımı Nasıl Kapatılır? 0

Whatsapp’a yeni gelen bilgi paylaşımı özelliği şimdiden rahatsızlık vermeye başladı. Whatsapp’ın bu bilgi paylaşmı nasıl kapatılır yazımızda öğrenebilirsiniz.

Whatsapp bilindiği üzere Facebook tarafından satın alınmıştı. Whatsapp’ı tamamen satın alan Facebook whatsapp’ın kullanıcı bilgileri sayesinde kullanıcılarına daha iyi hizmet vereceğini söylüyor ancak ne kadar doğru bilemeyiz. Bu özellik sayesinde Whatsapp bilgilerinizle size benzer reklamlar veya farklı türde bir bilgi kullanımı yapabilir. Eğer bu bilgi paylaşımından rahatsızsanız bu özelliği kolaylıkla kaldırabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Whatsapp Uygulamasına Nasıl Şifre Konulur?

WhatsApp Hesap Bilgi Paylaşımı Nasıl Kapatılır?

Whatsapp hesap bilgi paylaşımını Android ve İOS telefonlarınızda kapatmak oldukça kolaydır. Android kullanıcıları görselde olduğu gibi ilk önce Whatsapp’a giriyoruz. Daha sonra Ayarlar – Hesap kısmına gelerek Hesap bilgimi paylaş ikonuna tıklayarak karşımıza çıkan pencerede Paylaşma seçeneğine tıkladıktan sonra işlemimizi tamamlıyoruz.

iOS yani iPhone telefonlarınızda ise AyarlarHesap kısmından Hesap bilgimi paylaş seçeneğine tıklayarak işlemimizi tamamlıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: WhatsApp’ta Telefon Numarası Değiştirme Nasıl Yapılır?

Most Popular Topics

Editor Picks