Java Nedir ? Ne işe Yarar ?

0

Java bilgisayar sisteminde açık kaynak kodlu bir programlama dilidir. 1995 yılında Sun Microsystems tarafından geliştirilen uygulama dili java tüm dünyada programcılık açısından önemli bir yazılım dili olduğu için genellikle bütün yazılımcılar tarafından kullanılır. Günümüzde özellikle mobil yazılımcılar tarafından uygulama ve oyun yapımında kullanılan java eskimeyen bir programlama dili’dir.

Java özellikle açık kaynak kodlu bir yazılım dili lduğu için tercih edilir zira geliştirilmesinde sınır olmayan bir dildir. Peki java yazılımcılar tarafından bilinsede normal bir kullanıcı için ne işe yarar ona bakalım. Java özellikle çevrim içi oyun oynamınızı sağlar. Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerine fotoğraf paylaşımı, arkadaşlarınızla çevrimiçi sohbet etmenize, çevrimiçi görsel eğitimlerde, bankacılık şlemlerinde ve google haritalar gibi online işlemlerde işimize yarayan bir programdır. Özellikle web tarayıcıları tarafından kullanılan bir yazılım olan java tüm windows işletim sistemleri, Mac ve Linux işletim sistemlerini desteklemektedir. Java herhangi bir yazılımıda geliştirmenize olanak sağlarken yazdığınız bir yazılımı tüm platformlarda çalıştırmak için java’ya ihtiyacı vardır. Bilgisayarınızda olmazsa olmaz programlardan olan java yüzde yüz ücretsizdir. Java 32 bit ve 64 bit işletim sistemlerindede yüksek performansta çalışabilmektedir.

Java programlama dilinde Java API, Hot Spot, JIT, Garbage Collector, Jar, AWT ve Swing, SWT, Applet, WebStart gibi terimlerde kullanılıyor. Bu terimler aslında Java dilini dahada geliştirmeye yarıyor.

Java Kurulumu

Java kurulumu çok basittir alttaki linkten java’yı masaüstünüze indirerek çift tıkladıktan sonra karşımıza çıkan pencerede sadece İnstall butonuna tıklamamız yeterlidir. Yükleme işlemini hızlı bir şekilde bititirerek basit bir şekilde hallediyor.

Java Ücretsiz İndirme

Java 32 bit ve 64 bit sürümü işletim sistemleri için iki farklı sürümü vardır. İşletim sisteminizin özellikle indir‘erek kurulum yapabilirsiniz.