Sailfish İşletim Sistemli ilk Jolla Tablet

0

Microsoft‘un nokia‘yı satın aldıktan sonra nokia’dan ayrılan grup Meego işletim sitemini geliştirip Sailfish 2 olarak yeni tableti Jolla‘ya entegre ederak jolla tableti duyurdu. Nokia’dan ayrılan grup daha öncede Sailfish işletim sistemi yüklü Jolla akıllı telefonu‘nu tanıtmıştı. Jolla akıllı tablet ile piyasadaki bir çok tablete rakip olarak geliyor.

Jolla teblet intel’in 1.8 gHz hızında çalışan 64 bit’lik Quad-core işlemcisini kullanıyor. Oyunları ve videoları yüksek çözünürlükte 4 çekirdekli intel işlemci üzerinden en iyi grafikleri sunuyor. Bellek tarafında 2GB ram bulunurken dahili depolama olarak 32 GB ve micro SD kart desteği ile gelecek. 7.8 inç boyuntundaki IPS LCD ekranı ile jolla tablet rakipleri ipad mini ve nexus 9 tablet ile hemen hemen aynı boyutlara sahiptir. Ekranı 2048*1536 2K ekran çözünürlüğü bulunan tablet 326 ppi ekran değeri bulunuyor. Jolla tablet 5 megapiksel arka kamerası 2 megapiksel ön kamerası ile Nokia N1 tablet‘in gerisinde kalmış. Yinede 5 megapiksellik kamersı 1080p video kaydı yapabiliyor.

Jolla tablet 384 gram ağırlığa ve 4300 mAh’lik bataryası ile satışa sunulacak. 32 GB hafızası ve Wi-fi kablosuz bağlatı seçeneği ile gelecek jolla tablet toplanacak bağışların ardından 2015’in ortasına doğru tüm dünyada 250 dolar civarında bir fiyat’la satılacak.