rel=”canonical” hakkında

0

2009’un şubat ayında Populer arama motoru şirketleri Google, Yahoo, Microsoft ortaklaşa bir konuyu açıkladılar. Kanonik bağlantı (canonical) yani herhangi bir çift içerik.

Olayı anlayacağımız dilde anlatiyim. rooteto.com’u düşünelim. Bu siteye rooteto.com, rooteto.com/index.php, rooteto.com/indeX.php olarak 3 şekilde giriliyor. Yani 3 link var ve üçüde aynı içeriğe ana sayfaya giriyor. Arama motorları bu üçünü ön belleğe alıyor bazı durumlarda, bu durumda içerik duplicate oluyor, yani kısaca çift veya bir içerik birden fazla adres ile arama motoları tarafından indexleniyor. İşte bu durum ilgili sayfaların değerlerini düşürüyor ve arama yapan inasnlarada çifter çifter içerikler gösterdiği gibi arama kalitesi, verimliliği düşüyor aynı zamanda.

Bizim Google ve diğer arama motorlarına doğru sayfayı göstermemiz gerekiyor.
<link rel=”canonical” href=”https://rooteto.com/” />
Yukarıdaki kod doğru sayfayı arama motorlarına bildiriyor. Bu sayede arama motorları daha doğru indexlemiş, arama yapanlar daha verimli, kaliteli arama sonuçlarına ulaşabilmiş oluyorlar.
WordPress All in one seo pack eklentisi kullanıyorsanız. Ayarlar -> All in One SEO kısmında “Canonical URLs” buna tik atmanız yeterli.
Bu eklentiyi kullanmıyorsanız header.php de <head> içine şu kodu ekleyin işinizi görür.
<link rel=”canonical” href=”<?php the_permalink(); ?>” />
Farklı bir sistem kullanıyorsanız alttaki bu kodu <head> buraya </head> ekleyeceksiniz!….
<link rel=”canonical” href=”https://rooteto.com/” />
Kaynak