Led Teknolojisi, Led Aydınlatma ve Led Çeşitleri

0

Led Teknolojisi nedir, nerelerde kullanılır?, Led aydınlatma avantajları ve Led çeşitleri nelerdir yakından bakalım.

Light Emitting Diode baş harflarinden alan Led’ler teknolojinin gelişmesi ile birlikte hızla yayılmaya başladı. Led aydınlatma sistemi Evlerde, mağazalarda, showromlarda ve özellikler yeni yayılmaya başladı Bilgisayar donanımlarında led aydınlatma yaygınlaşmaya başladı. Led aydınlatmalar ampüllere göre daha az enerji tüketmesiyle daha çok kullanılmaya başlandı. Ayrıca daha az ısı daha fazla ışık veriyor.

Led, sistemlerin en çok kullanılmasının nedenide görsel açıcan harika görünmeleridir. Kısacası hem daha iyi görüntü veren, daha az enerji ve daha az yer kaplayan led‘ler artık haytımızın her alanında var olmaya başladı. Led aydınlatma ürünleri, piyasaya ilk çıktığında pahalı olması nedeniyle tercih edilmiyordu ancak gelişen teknoloji ile birlikte artık fiyatlar ucuzladı ve her alanda kullanılmaya başlandı.

Led Avantajları

  • Uzun ömürlü.
  • Daha az enerji harcaması, 5-10 watt arası.
  • Düşük ısı üretmesi.
  • Yüksek ışık vermesi.
  • Titreşime ve şoka dayanıklı olması.
  • Çevrecsi olması.
  • Hızlı olması.
  • Işığı kolayca yönlendirebilme.

Şerit Led ve Çeşitleri

Led aydınlatma ilk olarak şerit led olarak karşımıza çıkmıştır. Şerit led yaygınlaşması ile birlikte üreticilerde farklı çip ve renk seçenekleriyle led üretmeye başlamıştırlar. Bir çok alanda kullanılan led çeşitleri ise şöyle: sekiz çipli şerit led, rgb şerit led, tek çipli şerit led ve üç çipli şerit led çeşitleri bulunmaktadır.

Led Panel ve Çeşitleri

 Led paneller ise ev, ofis gibi büyük ve küçük kapalı yerlerde hem tasarruf sağlamak hemde görsel anlamda daha güzel görüntüler elde etmek için kullanılır. Üç çeşit ürünle karşımıza çıkan led panel ürünleri, sıva altı monte yapılabilen, şık ve güzel görüntü almak için sıva altı led panel, sıva altına monte edilebilen camlı led panel ve sıva üzerine montajı basitçe yapılan sıva üstü led panel olarak incelenebilir.

Led Projektör ve COB Teknolojisi

Led projektörler ise büyük açık alanlar olan fabrika, otoparklar ve konser alanları gibi yerlerde kullanılır. Bu tip yerlerde halojen ürünleri yerine farklı renk ve güç seçenekleriyle Led projektörler kullanılmaya başlandı. Chip On Board (COB) teknolojisinin kullanıldığı yerlerde led projektör ürünleri, birden fazla led çipinin bir kart üzerine yerleştirilerek güçlü ışık vermeyi başarmıştır.