Dikkat! FileZilla Sürümlerinden bazılarında virüs tespit edildi.

0

3 Gün önce Avast’ın bu durumu farketmesi sonucu ortaya çıktı bu olay. Açıkcası şoke etmedi ama genede ortaya çıkması iyi oldu. Aslında yıllardır söylediğimiz bir olaydı bu her siteden program indirmeyin, önemli programları resmi sitesinden indirin diye çok söyledik ama tabi her zamanki gibi kolayına kaçtık.

Avast resmi blog sayfasında 3 farklı sahte FileZilla sitesi resmi çekip eklemiş indirdiği 3 program’ıda tarayan Avast 3 programdada şifrelerin başka bir sunucuya kopyalandığını farketmiş. Sizde resimdeki sürümler ile bilgisayarınıza kurulu sürümleri karşılaştırın bakalım ne durumdasınız. 🙂

https://4.bp.blogspot.com/-CLY8-Yp4ulo/Uul8tjP_jPI/AAAAAAAAX0s/ucOJkEvNEQg/s1600/filezilla-pro.jpg

FileZilla programını resmi siteden indirip kurmanızı tavsiye ediyorum.

https://3.bp.blogspot.com/-OW4qEhN-juU/Uul-sMsAPvI/AAAAAAAAX00/Em9luLmkvj0/s1600/wireshark.jpg

Avast VirusTotal ile taratıp sonuçlarıda listelemiş sonuçlardaki başarısınıda bir kez daha göstermiş. Öncelikle tebrik ediyoruz daha sonra bizim programımızda bu haldemi bir incelememiz lazım hemen başlayalım;

VirusTotal sitesine giriş yapıyoruz ve bilgisayarımızdaki setup dosyasını siteye yüklüyoruz eğer bu sürüm zaten var gibi uyarı alırsanız genede yükleyin çünkü sizdeki farklı olabilir.

Sonuçlarda Win32.Stealer uyarısı çıkmaz programınız temiz çıkarsa rahatsınız. Eğer virüs uyarısı alırsanız kayıtlı tüm şifreleriniz ve diğer kayıt etmeden giriş yaptığınız tüm hesapların şifrelerini değiştirin.

Gelelim olayın diğer yönüne Avast’ın paylaştığı resimlerdeki siteler resmi siteler değil öncelikle resmi site yada sayfayı bulalım.

FileZilla – The free FTP solution

https://filezilla-project.org/

Bundan sonra resmi siteden indirin diğer programlar içinde aynı şeyi yapmanızı tavsiye ederim.

Kaynaklar;