Dizüstü ve Masaüstü Bilgisayarlarda Driver İndirme

0

Laptop ve Masaüstü bilgisayarlarda driver (sürücü)’lerini nasıl, nereden indirilir ve kurulur bunu öğrenelim. Bigisayarımıza format attıktan sonra windows update otomatik driver kurulumlarını yapar ancak en son güncel driver’ları kurmaz. Bir çok sürücü indirme sitesi ve programı vardır bunlara güvenmiyorsanız. Bilgisayarınızın driver’larını en son güncel hallerini üretici firmaların orjinal sitelerinden güvenli olarak indirebilirsiniz.

PC toplayan firmalar genelde web sitelerinde anakart ve işlemci driverların güncellerini paylaşıyor ancak ekran kartı driver’ları için bu durum farklıdır. Bunun nedeni ise Nvidia ve AMD firmaları kendi web sitelerinden bu hizmeti sunduğu için gerek duymuyorlar. Driver sayfalarında display driver diye yazıyorsa bu ekran kartı driver’ı değildir. Ama Nvidia ve AMD sitelerinden nasıl indirilir bunuda göstereceğiz. Toshiba, Asus, HP, Asus, MSİ, Sony Casper, Lenovo, Acer ve Samsung gibi firmaların driverlarının indirme yöntemleri hemen hemen aynı olsada hepsinin bir arada olduğu yazımıza bakalım.

Toshiba Driver

Toshiba web sayfası oldukça basit sadece bir kaç adımda sürüclerinizi indirebilirsiniz. Toshiba‘da genelde laptop bulunsada diğer driver seçenekleride mevcuttur. Toshiba için ürün türü, laptop serisi, modeli, işletim sistemi gibi arama seçeneklerinin olduğu bölümden detaylı arama yaparak istediğiniz driver’ı bulabilirsiniz. Zaten hızlı bir şekilde arama yaparak istediğiniz sürücüyü indirebilirsiniz.

Toshiba driver indir

Asus Driver

Asus destek sayfasına girerek arama kutucuğuna bilgisayarımızın modelini yazarak ara butonuna tıklayarak driver sayfasına yönleniyoruz. Burada sadece işletim sistemini belirterek anakart, vga ve bios gibi driver’ları seçerek indirebilirsiniz.

Asus driver indir

Casper Driver

Casper anasayfasındaki menüden destek kısmına giderek sürücü indirme butonuna tıklayarak sürücü ve yazılım arama sayfasına geleceksiniz. Burada karşımıza Seri numarası ile ara kutucuğu, ürün, modeli, işletim sistemi ve indirme tipi karşımıza çıkıyor. Seri no’ya pc’mizin veya tabletimizin seri numarasını yazarakta arama yapabilirsiniz. Yada alttaki kutucukları kendi pc’mizin özelliklerine göre doldurarak hemen dosya arama butonuna tıklyarak dosyalarınızı indirebilirsiniz.

Casper driver indir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :Bilgisayarınızı Hızlandırmak için Hangi SSD Alınmalı

Lenovo Driver

Lenovo yarsım sayfasında  ürününzün telefon, tablet, servers ve dizüstü bilgisayarmı olduğunu seçiniz. Buradan arama sayfasına yönlendirileceksiniz. yada hemen ürünlerin altında Bütün ürünleri göster linkine tıklayarak arama sayfasına giderek arama yapabilirsiniz.

Lenovo driver indir

Acer Driver

Acer marka pc’de ise driver sayfasında seri numaraya göre arama, ürün modeline göre arama veya ürün modelini seçerek arama özellikleri bulunuyor. Bilgisayarınızın veya acer ürününüzün özelliklerine göre arama gerçekleştirebilirsiniz.

Acer driver indir

Samsung Driver

Samsung‘da ise destek kısmında karşınıza samsung cihazları çıkacak. Burada PC, laptop veya ürünümüz ne ise onu seçtikten sonra karşımıza arama sayfası çıkyor. Burada ürünümüzün özelliklerine göre kutucukları doldurarak arama yaparak indiriyotuz.


Samsung driver indir

Dell Driver

Şimdi ise dell bilgisayarlarda driver indirmek nasıl bakalım. İngilizce sayfasında Dell yardım sayfasında karşımıza dell ürünleri sayfası geliyor. Buradan bilgisayarımızın masaüstümü yoksa laptop’mı ona göre seçiyoruz. PC’mizi seçtikten sonra modelleri karşımıza çıkyor. Modelinide seçtikten sonra karşımıza gelen sayfada sol taraf ta Driver ve downloads bölümüne tıklayalım. Sonra sağ taraftan işletim sistemini ve indireceğimiz sürücüleri seçerek driver’ları arıyor ve indiriyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :Hard Diskten Silinen Dosyaları Geri Getirme Yöntemi

Dell driver indir

HP Driver

Hp sürücü indirme sayfasında modlimizin ismini yazarak direk arama yapabiliriz. Oldukça basit bir arama sayfası olan hp driver destek sayfasında istediğiniz yazılımı bulabilirsiniz.

HP driver indir

Sony Driver

Sony yardım sayfasında istersek modelimizin numarasını yazarak arama yapabiliriz.İstersenizde masaüstü veya laptop seçeneklerinden pc’mizi seçerek model sayfasından bilgisayarımızın modelini seçerek driver işletim sistemi seçme sayfasına yönleneceğiz. Daha sonra işletim sistemini seçtikten sonra uygun driver’ları indirebiliriz.

Sony driver indir

MSİ Driver

MSİ üst düzey oyuncu bilgisayarlar üreten bir firmadır. MSİ destek sayfasında arama bölümünden arama yaparak direk sürücüleri indirebilirsiniz. Yada alt taraftaki modelimizi seçerek manuel download’ı tıklıyoruz. Ardından açılan pencereden bilgisayarımızı ve modelimizi seçerek indirme bölümünü açıp indirebiliriz.

MSİ driver indir

  • Şimdi gelelim ekran kartı sürücü yazılımlarına burada Nvidia ve AMD ekran kartı driver’larının indirilmesi nasıl yapılıyor bakalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :KMPlayer Video Oynatıcı İndir

Nvidia Driver

Nvidia driver sayfasında ekran kartının tipi, serisi, ürünü, işletim sistemi ve dil seçeneği gibi seçeneklerini ekran kartınızın özelliklerine göre doldurarak indirebilirsiniz.

Nvidia driver indir

AMD Ati Diver

Amd driver sayfasında 4 tane kutucuğu doldurarak arama yapabilirsiniz. Laptop veya masaüstü grafik kartımızı seçip hangi seride olduğunu belirtiyoruz. Alt taraftaki kutucuğada işletim sistemimizi seçerek tıklayarak ve indiriyoruz.

AMD driver indir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :USB Bellek Yazma Koruma Hatası Çözümü