CSS/JavaScript Dosyalarınızı Sıkıştırın ve Web sitenizi hızlandırın!

0

Merhaba arkadaşlar. Bugünkü yazımda sizlere YUI CSS ve Javascript dosyalarınızı sıkıştırmayı göstericem. Bu işlemi internet üzerinden online olarak yapıcaz.

https://4.bp.blogspot.com/--dPVunr_cTI/UMRleAaumzI/AAAAAAAAMd0/6Zu32QL-aSU/s1600/YUI-Compressor-by-Yahoo+copy.jpg

YUI CSS/JacaScript Compress

CSS ve Java script dosyalarınız satır satır yazılır hatta yazarken bir çok açıklama satırı eklenir. Açıkcası bunların hepsi birer fazlalıktır tamam javascript kodlarına bakarken açıklamalar faydalı olabilir ama biliyorsanız silin gitsin 🙂

Sürekli hazır templates kullanıyorsanız bunu uygulamanızda fayda var çünkü template hazırlayanlar açıklama satırları bol bol kullanırlarki temaları anlaşılır olsun. Bu sıkıştırma cihazımız tüm bu satırları siliyor vc tüm kodları tek 1 satıra alıyor. Bir şey daha öğrenmiş olun tek satıra aldığınızda birden fazla sorgu değil tek sorguda herşey halledilir ne demiştik? Her zaman hızlı olan daha üste çıkar (demişmiydik tam hatırlamadık açıkcası)

Neyse gelelim online sıkıştırma cihazımıza.

https://2.bp.blogspot.com/-W1_oG8CZ-ro/UMRnmGZOmtI/AAAAAAAAMeE/T-kOcl8_5E8/s1600/yui-sikistirma.jpg

Online JavaScript/CSS Compression Using YUI Compressor

Yukarıdaki linke tıklayın ve siteyi beraber inceleyelim.

  • İlk girdiğinizde Text kısmı ile başlayacaksınız yani kodunuzu yazıcaksınız veya kopyala yapıştır yapcaksınız. Altta ek seçenekler var bunları kullanabilirsiniz ancak bazı jquery kodlarını minify seçeneği ile bozabiliyor. Bence ekstraya gerek yok bu şekildede yeter.
  • İkinci kısımda ise dosya yükleyerek yapıyorsunuz. Dosyanızı seçiyorsunuz daha sonra türünü seçip sıkıştırıyorsunuz. Yani tek satıra almış oluyorsunuz.
  • Üçüncü kısımda direkt url’den kontrol edip tek satır haline getiriyor.

Tek satıra getirme mantığı şudur aslında arkadaşlar bütün boşlukları ve açıklama satırlarını silip dosyaların boyutlarını ufaltırsınız bu şekilde sıkıştırmış olursunuz.