WordPress üyelik sistemini özelleştirin. 0

Merhaba arkadaşlar 1 saat önce aldığım bir mailde bir arkadaşım benden bu konuda yardım istemişti bende hem ona yardım hemde sizlere lazım olur diye bu konuyu açma gereği duydum. Eklentiyi kurdum kullandım hoşuma gitti 🙂

Öncelikle eklentiyi yazmadan şunları söylemek istiyorum. WordPress’te biliyorsunuz misafiriniz üye olmak istediğinde kullanıcı adı ve mail adresi giriyor. Daha sonra mail adresine şifresi ve panel giriş linki yollanıyor. Site sahipleri için sıkıntılı bir durum müşterisi veya ziyaretcisinin eziyet çekmesini istemiyor 🙂

Bunun için çok çılgın bir eklenti yapılmış yanlız tek sorun ingilizce eklentiyi türkçeleştiriyim dedim .po dosyası olmayınca uğraşmadm açıkcası 🙂 Ama türkçeleştirmeniz gereken bazı yerler var onlar içinde yardım edicem inşallah.

Pie Register

Eklentiyi indir: Pie Register

Eklenti kurulum

pie-register screenshot 1

Bu eklenti ile üyelik sistemini değiştirebilirsiniz. Şimdi eklentinin özelliklerini sayıcam. Gerçi resime bakarak herşey anlaşılıyor ama olsun ayarları fazla olduğundan açıklamam lazım. Resime bakarak aldanmayın eklentiyi kurduktan sonra resimdekilerin hepsini üye olurken istemeyecek. Siz hangisini işaretlerseniz o kayıt formunda görünücek 🙂

Üye olurken;

 1. Password: Şifrelerini direkt girebilirler.
 2. Custom Logo: Üyelik sisteminizdeki WordPress logo’sunu değiştirebilirsiniz.
 3. Paypal ile alakalı bir kısım var ne olduğunu anlamış değilim anlamak içinde çok çaba harcamadım gereksiz 🙂
 4. Email Verification: E-mail aktive sistemini açabilirsiniz. Mail onayıyla sisteme giriş yaparlar. Gün belirlersiniz belirlediğiniz gün içinde aktive etmelerini beklersiniz. Belirlediğiniz günü geçerse üyelik silinir.
 5. Admin Verification: Üye olurlar ama yönetici onayı beklerler sisteme girmek için.
 6. Invitation code: Bu kısım en çok hoşuma giden:) Sisteme bir kod yazıyorsunuz o kodu yazarak sadece sisteme üye olabiliyorlar. Tabi kodu bilmeyenler yol alıyor. Birden fazla kod girebiliyorsunuz. Sitenizin içeriğinde bu kodu verebilirsiniz. Sonuçta sitenizde takılan bir kişi bu kodu farkedicektir.
 7. CAPTCHA: Güvenlik kod sistemi 3 seçenek var ilki kapatmak. Diğer ikiside Simple Capthca ve reCapthca. Tabi bunları aktive edebilmeniz için public ve private anahtarlarınızı girmeniz gerekiyor. Public key kısmında en sağda “Sign up” yazıyor türkçesi kayıt ol demek. Tıklayın kayıt olup kodu alın ve oraya yapıştırın.
 8. Disclaimer: Bu kısımda yasal uyarı yazabilir ve kabul etmesini beklersiniz. Kabul etmezse yol alır 🙂
 9. License Agreement: Kullanım koşullarını yazabilir kabul etmesini beklersiniz.
 10. Privacy Policy: Gizlilik ilkeniz hakkında biraz yazı yazarsınız olur biter.
 11. Allow Existing Email: Bu kısımdada daha önceden tescil edilmiş mail adresi kullanın diyor. Tam olarak anlamadım bence anlamak için kafada yormayın gereksiz 🙂
 12. Additional Profile Fields: Bu kısımda işte adı, soyadı, sitesinin adı, yaşı, cep numarası vs. vs. gibi şeyler isteyebiliyorsunuz. Tabi sarı renkli olmadığından zorunlu bir istek olmadığını anlayabilirsiniz. Bence nufusunuza geçirmeyecekseniz bunları istemenin bi anlamı yok.
 13. User Defined Fields: Bu kısımdada zorunlu alanlar oluşturabiliyorsunuz. Örneğin: Sitemizi nerden buldunuz? gibi sorular sorup cevap ararsınız veya daha başka şeyler içeriğinize göre değişir. Altta tarih ayarlarını yapabilirsiniz.
 14. Daha aşağısında ise üye olunduğunda e-posta istiyorum gibi seçenekler var. İşte kayıt formunu özelleştirebilmeniz için css kodlar için bir yer ayrılmış.

pie-register screenshot 2

pie-register screenshot 3

pie-register screenshot 4

WordPress üyelik sistemini değiştirme işlemi işte bu kadar basit… 🙂

WordPress üyelik sistemi özelleştirin

Şimdi bu kısımda en üstte dediğimi yapıcam. Bu eklenti tamamen ingilizce tabi çoğu site sahibi bunu takmaz kodlara girip türkçeleştirmeyi bilir ama ben genede anlatiyim bilen var bilmeyen var 🙂

Notepad++ bilgisayarınıza indirip açın.

Eklenti klasörü içerisindeki şu 4 php dosyasını açın.

captcha.php, dash_widget.php, pie-register.php, recaptchalib.php

Gerçi tüm ingilizce yazılar pie.register.php de yazıyor ama olsun açın. Daha sonra notepad++’da CTRF-F yapın yani arama penceresini açın. Türkçeye çevirmek istediğiniz ingilizce yazıyı arama kısmına yazın ve “Bütün açık olan belgelerde hepsini ara” seçeneğine tıklayın o hepsinde arar ve size nerde olduğunu gösterir.

Yanlız şunuda unutmayın türkçeleştirirken türkçe karakterler girmeyin göze hoş olmayan şeyler görünür. İngilizce kelimeler kullanarak türkçeleştirin. Gerçi ufak tefek özellik aktifleştiricekseniz bunun bir sorun olucağını sanmıyorum.

Eklenti sahibi: Pie-Register

WooCommerce Benzer Yazılar Sayısını Değiştirme 0

Merhaba arkadaşlar, WooCommerce biliyorsunuz WordPress Eticaret eklentileri arasında en iyisi. Geçen gün bu eklentiyi kullandım ama benzer yazılarda 1 tane çıkıyordu biraz araştıriyim derken bu fonksiyonu buldum.

Temanızın fonksiyon dosyasına alttaki gibi uyarlarsanız benzer yazıların sayısını belirleyebilirsiniz.

Kodda ürün ve kolon sayısı belirliyorsunuz. Örneğin: 10 ürün, 3 kolon yapabiliyorsunuz bu seçenek tamamiyle size kalmış.

Örnek 1) 4 Ürün, 2 Kolon

// Woocommerce eticaret sistemi, benzer ürün sayısı - rooteto.com
 function woocommerce_output_related_products() {
 woocommerce_related_products(4,2);    // 4 ürün, 2 kolon
 }

https://3.bp.blogspot.com/-NAJsLI4L0OE/VMkvLGyvMsI/AAAAAAAAbmQ/V-uyxz4IG-k/s1600/woocommerce-benzer-yazilar-sayisi.jpg

Örnek 2) 4 Ürün, 4 Kolon

// Woocommerce eticaret sistemi, benzer ürün sayısı - rooteto.com
function woocommerce_output_related_products() {
woocommerce_related_products(4,4);  // 4 ürün, 4 kolon
}

https://4.bp.blogspot.com/-WBlh6I37dVI/VMkvKwvvfuI/AAAAAAAAbmM/2wPmiaqt09Y/s1600/woocommerce-benzer-yazilar-related.jpg

Kaynak: Change the Number of Woocommerce Related Products

WordPress Google reCAPTCHA Güvenlik Eklentisi 0

Google kısa bir süre önce reCAPTCHA‘yı güncellediğini ve yeni bir özellik getirdiğini duyurdu. Karmaşık güvenlik kodları, karakterler ve zor görünen kodlardan bizi kurtarmak için “Ben Robot Değilim” özelliği getirdi.

Sistem teknik olarak nasıl çalışıyor bilmiyorum çok detaylı araştırmadım ama iyi görünüyor. Bir müşteriye kurduğum WordPress site giriş paneline sıkça giriş denemeleri oldu ve ben bu eklentiyi kurduktan sonra artık giriş denemeleri sona erdi. reCAPTCHA bazen onaylasada bazen güvenlik kodu sorabiliyor 🙂

Ama çok şık bir eklenti tavsiye ederim herkese. Ben güvenlik kodlarına “İnsalık Testi” yazdığımda müşteriler hep itiraz ediyordu böyle şeymi olur diye. Google “Ben robot değilim” yazdı bakalım önümüzdeki dönemlerde müşterilerden nasıl bir yorum alcaz. 🙂

Sistem nasıl çalışıyor? “Ben robot değilim” yazısının solundaki onay kutucuğuna tıklıyorsunuz ve robot değilseniz sistem size onay veriyor. Alttaki resimde bunu görebilirsiniz.

https://www.google.com/recaptcha/intro/images/hero-recaptcha-demo.gif

WordPress reCAPTCHA Eklentisi

Bu eklentiyi öncelikle WordPress sitemize kuruyoruz ve aktifleştiriyoruz.

WordPress Eklenti: No CAPTCHA reCAPTCHA

Daha sonra reCAPTCHA sayfasına tıklıyoruz. Alttaki resimdeki gibi alanları dolduruyoruz. Alan adınızı ve bu alan adları topluluğuna bir başlık atıyoruz.

https://1.bp.blogspot.com/-mfG-0mZiFEw/VLwP-3FEglI/AAAAAAAAbfs/7Cxh1d5muH0/s1600/google-recaptcha.jpg

Daha sonra Google bize Site key ve Secret key veriyor.

https://2.bp.blogspot.com/-VdLF8Euf5BQ/VLwP-sr2V9I/AAAAAAAAbfk/Q-_6z6Zgd6U/s1600/sitekey-secretkey.jpg

Bu resimdeki kodları WordPress eklentisindeki boş alanlara giriyoruz.

https://4.bp.blogspot.com/-A5NdJM9emNk/VLwP_bXnDqI/AAAAAAAAbfw/txiqeQT23zc/s1600/wordpress-recaptcha.jpg

Daha sonra kaydediyoruz ve eklentideki alttaki ayarları kontrol edip nerelerde bu sistemin çıkmasını istiyorsanız orayı aktif edip bırakıyorsunuz.

Artık daha güvenlisiniz… 🙂

Most Popular Topics

Editor Picks