Render İçin Bilgisayar Önerisi

22

Uzun süresir en iyi render’ı almak için işlemciler, anakartlar, ekran kartları araştırıyorum. Tabi araştırmakla kalmayıp bir çok işlemcide test ettim daha sonra ekran kartı, anakart ve ramlerdede değişiklikler yaptım. SSD katı diskler takıp denedik elbette her seferinde birazcık hızlanma oldu ama tabiki en önemlisinin hangisi olduğuna artık karar verdik 🙂

Bir çok test yaptık ve aldığımız sonuçlara göre bugün hem bi bilgisayar toplayacağız ve ardından sizlere saniyeler içerisinde nasıl render alıcağınızdanda bahsedicem.

Öncelikle render’da Quadro FX5800 ekran kartını bile denediğimi söyleyebilirim ama fx5800’ün özelliği modelleme çalışırken render’lıymış gibi size görüntüyü veriyor ama render alırken hiç bir ekstrası yok diyebilirim. Render’da en önemlisi işlemci! diğerleri teferruat 🙂

Öncelikle cebinizde ne kadar para var bilmiyorum ama ben düşük bütçeliler için güzel bir toplama bilgisayar listesi yapacağım fiyat arttıkça tabiki daha kaliteli sistemlerde çıkar.

Öncelikle işlemcimizin hızlı olması gerektiğini söyledik. Burada benim önerdiğim;

  • Core i7 4790K Soket 1150 4.0GHz 8MB Cache 22nm İşlemci

i7 4790’ın önemli özelliği 4.4Ghz‘e kadar çıkması. Renderda önemli olan işlemci hızı söylemiştik bunu 4790’da 4 gerçek işlemci bulunmakta sanal olarak 8 tane var. 8MB Cache olması sizin için kötü görünmesin 22nm yani yeni teknoloji işlemci bunlar eskileri 32nm (nanometre). Hatta bekleyebilirseniz 14nanometrelik işlemcileri bekleyin derimde onlarında ne zaman çıkıcağı belli değil.

Yukarıdaki işlemci size pahalı geldi ise;

  • FX X8 9370 Soket AM3+ 4.4GHz 16MB Cache 220W 32nm İşlemci

32 nanometre ama 16MB cache’lik farklı bir AMD işlemci deneyebilirsiniz. İntel kullanmak istersenizde diğer serilerine bakabilirsiniz benim tavsiyem tabiki 4790 olacak. Tabi bu işlemciyi yazınca olayı basite aldığımı sanmayın xeon işlemci şimdilik bilerek kullanmıyorum çift işlemcililere hemen geçmeyeceğiz zamanla inş.

Sırada anakart’ımız var İntel uyumlu -> Atx kasa -> Asus anaktart bakıyoruz.

  • Z87-A Intel Z87 Soket 1150 DDR3 3000MHz(O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 HDMI&DVI Anakart

Şimdi anakart’ımız için ddr3 ram bakıyoruz.

  • 8GB (2x4GB) HyperX Beast DDR3 2133MHz CL11 XMP Ram

Özellikle ram’i 2133 Mhz’lik aldım bu biraz daha işlemi hızlandıracaktır.

Disk konsuunda SSD alabilirsiniz fiyatı fazla gelebilir niyetiyle sizlere daha uygun ve kaliteli bir hdd önericem.

  • 3.5″ 500GB VelociRaptor SATA 3.0 10000Rpm 64MB Cache Harddisk

Ekran kartı almanızı tavsiye etmem sadece render amaçlı kullanılacak bu bilgisayar ama illa hem render hemde modelleme yapıcam diyorsanız ekstradan önerebilirim ama yorumlarda görürsem öneririm 🙂

Son olarak işlemci soğutucu’sunuda mutlaka ekliyoruz. Burada 2 tane farklı model yazıcam fiyatlarına göre seçebilirsiniz aralarında yarı yarıya fiyat farkı oluyor genelde.

  • Hydro Serisi™ H100i SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ
  • SEIDON 120V PLUS SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ

İşlemci soğutucusunu bilerek su soğutma alıyoruz çünkü işlemciye inanılmaz yük binecek. Soğutması ne kadar iyi olursa o kadar iyi performans olur. Kasa olarak ne alırsınız bilmem ama iyi beslenmesi gereken bir kasa 750Watt’lık bir güç kaynağı almanızı tavsiye ederim.

Saniyeler içinde render almak!

Bunu yazımın başındada yazmıştım şimdi buna açıklık getirmek istiyorum. Yukarıdaki sistem ile render sürenizi çok iyi bir şekilde azaltabilirsiniz ama saniyeler içinde tabiki alamazsınız bunun için bir kaç pc birleştirip v-ray ile sistemi birleştirmek değilde KVM ile birleştirip daha iyi performans alabilirsiniz.

Her anakartta çift Xeon işlemci E5-2690 20MB cache her birinde 8 gerçek 16 sanal işlemci, Her birine 32 GB ECC ram, Ekran kartı yukarıdada söylediğim gibi olmasın. Bu işlemciden toplam 6 tane yapın ve ana makine bu 6 pcyi kullanarak render alsın. Toplamda 192 Sanal işlemci 3.8 GHz‘e çıkarak çalışacak. Biraz maliyetli kasa(lar) olacaktır ama daha iyi performans için render çiftliği’ni kurmanız gerekiyor. 🙂

Daha hızlı render almak için daha iyi makineler toplayabilirsiniz yardım almak için yorum yazabilirsiniz.