"#RİP Facebook" Facebookun Ruhuna Fatiha 0

Bugün Twittere girdiğimde şöyle bir dünya gündemine bakayım dedim.  RIP Facebook  Trend olmuş

https://4.bp.blogspot.com/-dPx1ZoXX7yc/T0jtIgAaKxI/AAAAAAAAE50/gZCeOi9KfVk/s1600/facebook-logosu.jpg

Acaba doğrumu? Facebook gerçekten öldümü diye düşündüm… Bakalım Facebook ölmüşmü:

2011 yılının Sostal Paylaşım Ağları Açısından Önemi.

Facebook Rip

Bunu önemini açıklamadn önce 25 Şubat 2012 Cumartesi 13.11 tarihi itibariyle tarihe bir not düşüyorum. Kahin değilim ama iddia ediyorum ki böylede olacak. Yakın bir gelecekte Twitter kullanıcı sayısı Facebooku geçecek. Facebook kullanıcı sayısı Twitterinkinden iki kat olmasına rağmen bunu iddia ediyoruç

2004 yılında facebookun açılmasıyla birlikte internette bir boşluk doldu ama bu boşluk dolarken binlerce sitede öldü, yok oldu, çöplüğe döndü. Hangi sitelerdi bunlar? Tabiki arkadaşlık siteleri, paralı arkadaşlık siteleri miadını doldurdu ve sosyal paylaşım ağı interneti kasup kavurmaya başladı.

Facebook çılgınlığı ve hegomonyası 2011 yılına kadar devam etti taki altlardan sessiz sedasız gelen Twitterden bazı uygulamaları çalana kadar ( ÇALANA KADAR) ilk defa facebook yenilgisini kabul etti ve Twitterdan uygulama araklamaya başladı, ve böylece mezarına ilk kazmayı vurdu.

İnternette artık insanlar gerçekten sosyalleşmek istiyorlar ve daha fazlasını taleb ediyorlar. Yazdıklarının ve paylaşımlarını 100-200 kişiye değil, bütün dünyaya yayılmasını istiyorlar. Bütün dünyaya seslerini duyurmak istiyorlar. Milyonlarla kendi aralarında setleri, bariyerleri istemiyorlar.

Fakat görnürde bir soyal paylaşım ağı olan facebook, kullanıcılarıyla milyonların arasına setler , beriyerler ve engeller koyöaktan geri durmadı.

Arkadaş Ekleme Bitti Yaşasın Following.

Yukarıda bahsettiğimiz imkanı sadece Twitter kullanıcılarına sunuyor. Sıradan bir insan dahi olsanız Twitterda sizi milyonlar takip edebilir. Ama bu facebookta sadece 5000 kişi gibi bir komik rakkam.

Bu sorunu çözmeye çalışan facebook 2011 yılında bir ilki gerçekleştirdi ve Twitterdan Following  yani Takip uygulamasını mutasyona uğratarak yani ‘’ Abonelik’’ diye adlandırarak çaldı.

Son 3 aydır, basit sebeplerden dolayı kullanıcılarının hesaplarını kapatan, milyonluk grupları acımadan kapatıp yıllarca harcanarak oluşturulan emeği, saçma sapan bilinmeyen nedenlerden dolayı bir kalemde çizip atan facebook 3 aydır kullanıcılarına aboneliği kullanmaları için yalvarır hale geldi.

Bu yüzden facebook öldü diyorum.

Twitter Page Rank:

Facebook Page Rank :

Yukarıda an itibariyle Twitter ve Facebook Page Rank değerini görüyorsunuz. Twitterın değeri fazla. Bunun en büyük nedeni. Twitterin orjinal paylaşımlarla ve kaliteli kullanıcılarıyla dünya gündemini belirlemesi.

Facebooksa kopyala yapıştır yani Twitterin belirlediği gündemi konuşma platformuna dönüştü ve yakın bir gelecekte eğer yeni şeyler keşfetmezlerse pahalı bir çöplük alanına dönecek.

Facebook sadece Following uygulamasınımı çaldı… Tabiki hayır, bunun dışında Haber bandı uygulamasınıda Twitterdan açldı ama bunu hiçbir faydasını görmedi. Saçmalıktan başka bir işe yaramadı.

Şuanda facebook yönetimi bence panik içinde ne yapacaklarını şaşırdılar, karar veremedikleri içinde en kolay iş olan kopyalama ve çalma işine giriştiler.

Son Nokta. Kıyamet Teknolojisi

Geçenlerde yine bir makale yayınlamıştık…

Bu proje uygulanabilirse bir kıyamet teknolojisi. Şuanda Twitter dahil bütün sosyal paylaşım ağlarının handikapı dil bariyerleri. Düşünsenize, internette yazılan, konuşulan, çizilen herşey anında bütün dillere tercüme ediliyor. İşte sosyalleşme budur.

 Eğer evde Türkçe çaldığınız ıslık Amerkiada İngilizce, Rusyada Rusça algılanılıyorsa kıyamet teknolojisini yönetiyorsunuz demektir. Dünya sosyal paylaşım ağları buraya gidiyor.

Şuanda bu sorunu facebook çözmeye çalıştı ama başaramadı. Twitter hiç denemedi.

Bu makalemizde bu sorunun çöüzmünü anlatmıştık https://rooteto.com/teknoloji/dudu

ww.dudu.com yeni olmasına rağmen bu konuda umut veriyor.

Türk Web Masterler İçin ÇOK ÖNEMLİ BİR NOT:  Nerdeyse son 5 senedir dünyada kurulan bütün web siteleri kullanıcı kitlesi hedeflerini kendi ülkeleriyle sınırlamıyorlar. En azından İnterface lerini 5-10 dilde hazırlayıp dil bariyerlerini aşmaya çalışıyorlar. Böylece bütün dünyaya hitab etmek istiyorlar. Bunu yapmak içinde yabancılarla işbirliği yapıyorlar. Peki bu konuda siz ne yapıyorsunuz?

HTC U11 Plus Tüm Özellikleri ile Karşınızda 0

HTC yeni amiral telefonu U11 Plus son teknoloji donanımı ile ve en güncel Android işletim sistemi ile karşınızda.

Bu sene Xiaomi ile başlayan çerçevesiz ekran modasına Samsung ve Apple iPhone X ile devam ettirdi. Şimdi ise HTC’de yeni çerçevesiz bir amiral telefonu güçlü donanımı ile karşımıza çıktı. Qualcomm’un en iyi işlemcisine sahip telefonun 6 inçlik dev bir ekranı bulunuyor. 4 GB ram 64 GB dahili depolama ve 6 GB ram 128 GB dahili depolama alanına sahip iki model ile gelecek telefonun 12 megapiksel arka 8 megapiksel ön kamerası bulunuyor.

HTC U11 Plus Teknik Özellikleri

 • İşlemci: Snapdragon 835
 • Bellek+Depolama: 4 GB ram, 64 GB dahili depolama + 6 GB ram, 128 GB dahili depolama
 • Kamera: 11 megapiksel arka, 7 megapiksel ön kamera
 • Ekran: 6 inç büyüklüğünde ve 2880×1440 piksel ekran
 • Batarya: 4000 mAh

Android 8 Oreo işletim sistemi ile gelecek telefonun 4000 mAh bataryası uzun kullanım süresi sunuyor. 2 kasımda tanıtılması beklenen HTC U11 Plus’ın diğer tüm özelliklerini paylaşacağım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Huawei Mate 10 Pro Fiyatı ve Özellikleri

Huawei Mate 10 Pro Fiyatı ve Özellikleri 0

Çinli akıllı telefon üreticisi Huawei yeni tanıttığı yapay zekalı akıllı telefonu güçlü özellikleri ile adından söz ettirecek. Huawei Mate 10 Pro telefonunu yapay zekalı olarak adlandırıyor. Güçlü özelliklere ve yapay zekaya sahip akıllı telefonun detaylarına bakalım.

Huawei yeni telefonu Mate 10 Pro Kirin 970 işlemcisinden güç alırken 8 çekirdekli bu işlemciye 6 GB ram eşlik ediyor. Bu işlemci bir önceki versiyonuna göre %25 daha hızlı ve %50 daha az güç tüketiyor. 128 GB dahili depolama birimine sahip telefonun 6 inç büyüklüğünde 2160×1080 çözünürlükte ekranı bulunuyor. Arka kamerası ise 12 ve 20 megapiksellik çift kamera bulunuyor. Ön tarafta ise 8 megapiksel kamera bulunuyor.

IP67 dayanıklılık sertifikasına sahip telefonun 4000 maAh bataryası bulunuyor. LTE Cat 18 bağlantıya sahip telefon Android 8 Oreo işletim sistemi ve EUMI 8 arayüzü ile gelecek. Huawei Mate 10 Pro Fiyatı ise 799 Euro olarak belirlenmiş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: iPhone X Yerine Satın Alınabilecek En İyi Telefonlar

Huawei Mate 10 Pro Teknik Özellikleri

 • İşlemci: Kirin 970
 • Grafik işlemci: Mali-G72 M12
 • Bellek: 6 GB ram
 • Kamera: 12 ve 20 megapiksel arka kamera, 4K video çekimi, 8 MP ön kamera
 • Ekran: 6 inç, 2160×1080 piksel
 • Bağlantılar: LTE Cat 18
 • Batarya: 4000 mAh

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:Xiaomi Redmi 5A Fiyatı ve Özellikleri

Most Popular Topics

Editor Picks