cPanel Subdomain oluşturma 0

cPanel kullanıcıları için subdomain yani alt alan adı nasıl oluşturulur adlı öğretici bir video.

örnek alt alan adı: demo.rooteto.com “demo” alt alan adıdır.

[flv]http://destek.inetmar.com/video/images/stories/videos/cpanelsubdomainolusturma.mp4[/flv]

cPanel alt alan adı oluşturmak

cPanelimize giriş yapıyoruz.

Alt alan adları kısmına tıklıyoruz.

Alt alan adını giriyoruz daha sonra alttaki “public_html/” kısmına gelen klasör ise alt alan adının dosyalarının kaydedileceği klasör. Plesk gibi subdomains adlı klasöre kaydedilmiyor. cPanel biraz daha farklı 🙂

Kaynak: Cpanel Hosting – Subdomain Oluşturma

Facebook Sosyal Arama Motoru Tüm Detaylarıyla! 0

Merhaba arkadaşlar. Facebook biliyorsunuz kısa bir süre önce GraphSearch’ı tanıttı ve bu özelliği henüz herkeze açmadı. Sadece Amerikada sayılı kesime açtı önce test aşamaları daha sonra ise tüm dünyaya açılacak. Ben çok güzel bir site olacağını düşünüyorum örneğin bir lokantaya gitmeden önce aratıp arkadaşlarım daha önceden gittimi yorumları neler diye bakabilirim tabi bunlar basit örnekler ama çok mantıklı bence.

https://2.bp.blogspot.com/-QkuKswscqks/UPcQOCwCcqI/AAAAAAAAPGs/3i_KX6iLiQs/s1600/facebook-graphsearch.jpg

Facebook GraphSearch Kullanımı

GraphSearch Sayfasında linke tıklayarak ulaşabilirsiniz oradaki videolarada bakabilirsiniz. Gene Facebook’un yüklemiş farklı bir video daha sistemi kullanırken görebilirsiniz. Sadece üst kısımdaki arama motoruna ne yazarsanız ona göre sonuç çıkartıcak. Bu sonuçlarıda nasıl ayarlayacağınız konusunda epeyce bilgi var aslında videoda.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=bSji6Y66aKo[/youtube]

GraphSearch Aramalarında Çıkmak.

Bunun için yapmanız gereken profilinizi düzgün bir şekilde düzenlemek. Videoda buna vurgu yapılmış zaten örneğin yaşadığınızı yeri belirtin diyor. Ancak arama sonuçlarında göstermek istemezseniz oradan herkeze açık, sadece ben yada sadece arkadaşlarım gibi seçeneklerde bulunuyor. Bu doğrultuda siz isterseniz aramalarda çıkabilir yada kendinizi aramalara kapatabilirsiniz.

Paylaştığınız fotoğraflarda nerede olduğunuz? kimle olduğunuz? Bunlar biz yada birileri arama yaparken baz alınan kriterler aslında. Misal siz yaşadığınız şehri izmir olarak seçtikten sonra bornova metro’da bir fotoğraf çekilip Bornovada’yım diye etiketlerseniz birde Ronaldo’larla takılıyoruz diye diğer arkadaşlarınızıda etiketlerseniz arama sonuçlarında daha çok çıkarsınız. Ben bornova metro diye arattığımda en tepede siz olabilirsiniz çünkü arama sonuçlarına göre en yakın kişiler sizsiniz.

Böyle böyle gidiyor işte. SEO gibi düşünebilirsiniz ne kadar doğru bilgi o kadar doğru kişi 🙂

GraphSearch Kullanıcı Deneyimi

Sınırlı oluncada böyle sıkıntı oluyor işte tam olarak araştırıp detaylı bir yazı yazamıyoruz. Ama Youtube’ye yüklenen ve inceleme için çekilmiş bir video gözüme takıldı. Bunuda izlemenizi tavsiye ederim.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=PR2lfw_X4R4[/youtube]

Domain ilişkisi 🙂

Facebook isim olarak GraphSearch’ı seçti ama bu domain daha önceden birileri tarafından alınıp baya yoğun kullanılmış. Hatta domain Pagerank’ı şu anda 5 görünüyor ve Alexa sıralamasında ise 70Binlerde. Domaini hemen inceledim SEDO’da park edilmiş olarak duruyor. Visicommedia adlı şirkete kayıtlı bulunuyor. Firma acil olarak bu domaini hayata geçirecektir bunuda araştırmayı unutmayın. 🙂

ConfigServer Güvenlik ve Firewall Kurulumu 0

Merhaba arkadaşlar. Bugünkü yazımda cPanel ile tam uyumlu ConfigServer kurulumunu ve ConfigServer kaldırma işlemini anlatacağım.

Bu şekilde cPanel’inizi dahada güvenli yapabilirsiniz.

https://2.bp.blogspot.com/-ufzHpMG3m4g/UPLPUcoY04I/AAAAAAAAO5Q/GVbphryXrCc/s1600/cpanel-guvenlik.png

SSH ile sunucuya bağlanın ve alttaki kodları sırayla yazın.

  • rm -fv csf.tgz
  • wget http://www.configserver.com/free/csf.tgz
  • tar -xzf csf.tgz
  • cd csf
  • sh install.sh

Kurulumu yukarıdaki gibi yapıp tamamladık. Aşağıdaki yöntem ilede sunucunuzdan ConfigServer’ı kaldırabilirsiniz.

  • cd /etc/csf
  • sh uninstall.sh

Eklenti’nin detaylı ayarlarını buradan inceleyebilirsiniz.

Most Popular Topics

Editor Picks