USB Type-C Nedir? Ne işe Yarar?

1

USB Type-C teknolojisi artık geleceğin teknolojilerinden biri olacak. Özellikle bağlantı noktalarını Şarj süresini azaltacak bir teknoloji olacak. USB 3.1 teknolojisini kullanan USB Type-C teknolojisi yakın zamanda gelecek.

Gelişen teknoloji ile gelen yenilik olan USB Type-C teknolojisi akıllı cihazlarımızı daha hızlı şarj edebilme ve daha hızlı veri aktarımı yapabilecek bir teknolojidir. Ayrıca USB, HDMI, Display port, VGA ve DVI gibi görünütü ve veri aktarımı sağlayan kabloların yerini alacak. Zira bu bağlantı noktaları hem çok yer kaplıyor hemde kalınlık yaratıyor. Bu teknoloji ile kablo karmaşasına son veren teknoloji tüm akıllı cihazlara ve bilgisayarlara uyumlu olacak.

USB Type-C hem görsel açıdan hemde hız konusunda çok yenilikçi olan bir teknolojidir. USB 2 yada 3 kablolarını takarken sıkıntı yaşadığımız günler sona erecek. Artık USB Type-C ile kabloyu istedğimiz yönde takabileceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : Zenmate ile Yasaklı Sitelere Kolayca Girin

USB Type-C Şarj Etme

USB Type-C bağlantı noktası ile artık laptoplarımızı dahi şarj edebileceğimiz teknoloji ile akıllı telefonlarımızı daha hızlı şarj edebileceğiz. Büyük bataryalı tabletleri şarj edebileceğimiz USB Type-C bağlantı nıktası ile harici monitörler takarak görüntü aktarımı yapabileceğiz. Diğer tüm VGA, HDMI, DVI ve diğar bağlatı girişleri unutun ve  USB Type-C bağlantı noktası tüm bunların işini daha hızlandıracak ve kolaylaştıracak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : VPN Nedir ? Ne işe Yarar ?

USB Type-C Ne Kadar Hızlı

Şuan kullandığımız USB 3 bağlantıları bize 5 Gbps hız sunarken USB Type-C ile 10 Gbps hız sunacak. Yani 10 Gbps hızı kullanbilmek için USB 3.1 bağlantı noktasına sahip olmamız gerekiyor. Ayrıca USB 2 kullanıyorsak hzımız 5Gbps hızın altına kadar düşecektir.

USB Type-C Geriye Dönüşüm

USB Type-C ile eski USB 2 ve USB 3 bağlatı noktasına sahip cihazlarımız varsa USB Type-C dönüştürücü ile aradaki sıkıntılar aşılacaktır. Harici diskiniz varsa USB Type-C dönüştürücü ile kolaylıkla yeni cihazınıza takabileceksiniz.

USB 3.1 Type-C ve USB 3.1 Arasındaki Farklar

USB 3.1 Type-C teknolojisi şuan bile henüz bizim için kullanamadığımız USB 3.1 teknojisini bir adım ileri taşıyor. Daha küçük ve şık görünen teknoloji ile daha rahat kullanacağız.