Webm dosyası nedir? HTML5 video örneği

0

Youtube kullanırken Youtube’nin beta olarak kullanıma sunduğu HTML5 özelliğini aktive etmek istedim ve ettim daha sonra beğendiğim bir video’yu indirdiğimde .webm olarak kaydettiğini gördüm duyduğum bir uzantıydı ancak bilmediğim için şaşırmıştım araştırdım ve çok güzel bir makale buldum. Kendim yazmak yerine bu makaleyi sizlere ulaştırmak daha iyi diye düşündüm.

Webm Geçmişi

Yeni açık kaynak video projesi Webm ile ilgili bilmek istediklerini inceledik…

WebM, 2010 yılına ve haliyle bundan sonraki internet gelişiminde önemli bir rol oynayacak yeni bir keşif olarak adlandırılabilir. İnternetin başarısındaki temel faktörün çekirdek teknolojiler -HTML, HTTP, TCP/IP gibi- olduğunu, daha da başarı sağlanılabilmesinin ve daha çok kitleye aynı kalitede hizmet verilebilmesinin en önemli yolunun da açık kaynak teknolojisinin desteklenmesi, yaygınlaştırılması olduğunu biliyoruz.

Videoların, internetin şu anki bulunduğu konum göz önüne alındığında ne kadar önemli bir faktör olduğu kolayca anlaşılabilmektedir. Artık neredeyse tüm internet sitelerinde bir medya görmek mümkün. Yakın gelecekte tüm televizyon akışının da internet üzerinden yapılacağı düşünülürse konunun önemi çok daha net anlaşılabilir.

Maalesef bugüne kadar ticari bazı nedenlerden ötürü açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir video formatı yoktu fakat bu yıldan itibaren artık WebM tüm bu ihtiyaçları karşılayabilecek bir konuma oturdu.

Webm Nedir?

 • WebM, açık kaynak kodlu, lisans hakları ücretsiz olan , web için geliştirilmiş bir medya destekleme formatıdır.
 • WebM bir kodek değil, bir medya bileşimidir. (AVI, Quicktime, WMV gibi)
 • WebM Matroska formatından oluşturuldu.
 • WebM video formatı VP8 olarak kodlanmaktadır.(http://www.on2.com/index.php?599)
 • WebM ses formatı Vorbis kodlanmaktadır. (http://www.xiph.org)
 • WebM dosysa uzantısı .webm olarak görünmektedir.

Webm’in faydaları nelerdir?

WebM, yakın gelecekte belirgin bir şekilde ön plana çıkması amaçlanarak, temel video standardı olması için; tamamen açık kaynak kodlu ve ücretsiz olarak ,herhangi bir eklentiye gereksinim duymaksızın, tüm platformlarda çalıştırılmak maksadı ile dizayn edilmiştir. Yakın gelecekte tüm tarayıcıların herhangi bir eklentiye ihtiyaç duymaksızın bu yeni formatı destekleyecekleri beklenmektedir. Bu yeni formatın Google tarafından desteklenmesi sayesinde ise kısa zamanda dominant bir noktada olacaktır. Bunun yanı sıra Opera, Firefox ve Google Chrome yakında tam anlamıyla bu projeye destek verecektir.

Yine bunların yanı sıra en önemli faydası tekel konumunda bulunan ticari firmaların egemenliğiniz ortadan kaldırarak daha özgür ve daha herkes tarafından izlenebilir bir internet yaratılması amazıyla önemli bir gelişme olacaktır.

WebM Dosyası Nasıl Oluşturulur?

Buradaki araçları kullanarak kolayca .webm dosyası oluşturabilirsiniz. Yahut Wildform firması tarafından hazırlanan FlixWebM isimli uygulamayı ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Uygulama aynı zamanda DirectShow filtrelerini de içerdiğinden herhangi bir .webm dosyasını da görüntülemenize yardımcı olur.

WebM Dosyaları Nasıl İzlenir?

 • Opera Labs sürümü ile webm formatlı videoları kolayca izleyebilirsiniz.
 • Windows altında, yukarıda bahsettiğimiz gibi FlixWebm yardımı ile Windows Media Player aracılığıyla bu dosyaları izleyebilirsiniz.
 • Bunların yanı sıra VLC ve Moovida Core yardıomı ile de bu dosyaları izleyebilirsiniz.
 • WebM Dosyalarını artık Firefox ve Chrome programlarıda açmaktadır.

Örnek : Video-1 | Video-2 | Video-3

WebM Dosyaların Kodlaması Nasıl Yapılır?

WebM dosyaları HTML5 içindeki <video> tagı kullanılarak sayfaya eklenir. Yeni HTML5 ile ilgili standarlara ilişkin detayları görmek için bu adresi inceleyebilirsiniz. WebM için tanımlanan MIME tipi video/x-webm‘dir.

</pre>
<video width="450" height="256"><source src="/videos/redcliff450.webm" type="video/x-webm" />

</video>
<pre>

Opera bu kodları biraz daha farklı olarak açıklamıştır. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz. Opera’nın bizlere verdiği kod ise aşağıdaki gibidir.

.canPlayType('video/webm; codecs="vorbis,vp8"')
</pre>
<video width="320" height="240" controls="controls"><source src="video.webm" type="video/webm; codecs=&quot;vorbis,vp8&quot;" />


<a href="video.webm">Download the video</a>.

</video>
<pre>

Yardımcı Bağlantılar

 1. Opera Labs: WebM Desteği
 2. WebM Proje sayfası – http://www.webmproject.org
 3. Matroska – http://www.matroska.org
 4. MKV – http://www.matroska.org/technical/specs/index.html
 5. Vorbis – http://www.vorbis.com/
 6. Opera supports the WebM video format

Bu makale zahek tarafından yazılmıştır.

Orjinal Kaynak: WebM Nedir?