Windows 10: Yeni Özellikleri ve İlk İzlenimler

0

Microsoft herkes Windows 9’u beklerken Windows 10’u tanıttı. Yeni işletim sisteminin tüm özelliklerini incelediğimde Windows 8’deki eksikleri gidermiş bir yapı gördüm ama yeni sistemde resimdede gördüğünüz gibi tüm cihazlara uyumlu bir Windows 10 görüyoruz.

Windows 10 Technical 64 bit sürümünü kurup test ettim. Tabiki yeni özellikler çok iyi duruyor. Birden fazla masaüstü oluşturup çalışma alanları oluşturabiliyorsun o alan çok iyi olmuş. Birde android’deki gibi son çalışma penceresi diye bir alan var kapatabiliyorsun gibi şimdi tüm özellikleri tek tek tanıtıcam benim puanım olumlu yönde 🙂

Yeni Başlat Menüsü

https://3.bp.blogspot.com/-ftcInPM7Qss/VC7te7eq8kI/AAAAAAAAa5E/uXa4U2SWztk/s1600/win10-baslat-menusu.jpg

Bu benim ekran görüntüm sağ üstte olması kafanızı karıştırmasın o benim ekran kullanımımdan dolayı. Görev çubuğunu sağ kısımda kullanıyorum orjinaldeki resmi için alttaki başlat menüsünüde inceleyebilirsiniz;

Görev çubuğu düzgün hali: Start Menu

Yukarıda bahsettim Windows 8’deki eksikler giderilmiş diye aslında bu bir eksik değil biraz daha eski kullanıcıların alışması için düşünülmüş genişleyen başlat menüsü sizi eski kullanımınıza yeni tasarımla geri götürüyorlar daha hızlı alışın diye. Ekran genişliğine göre bu alan tabiki değişiyor örneğin TV’de başlat menüsü yerine şu anda kullandığımız Windows 8’deki başlat menüsü geliyor.

Başlat menüsüne canlı kutucukları eklemişler ve bunları yeniden boyutlandırabiliyorsunuz, başlat menüsü ile birlikte arama çubuğuda tekrar geri gelmiş buda sık kullanılan araçlardan biriydi aslında hemen bunada bir göz atalım;

Başlat Menüsü: Arama Motoru

https://1.bp.blogspot.com/-7RwrV-xEC_g/VC7xWM_mV-I/AAAAAAAAa5g/PwCEm_dG-k0/s1600/win10-arama-kutusu.jpg

Bu özellik Windows 8‘de gizlenmiş sağ kısıma eklenmişti hatta win8’de bu özelliği hiç açmadan direkt arama yapma özelliği vardı aslında ben bundan çok memnundum tabi bu benlik bir durum değil genel olarak tüm kullanıcılara hitap eden bir işletim sistemi olması lazım windows 10’un. Bu yüzden geri dönüşde çok olduğundan arama çubuğu tekrar geri gelmiş hatta başlat’ın altına sadece arama yapılıcak bir alan daha gelmiş.

Microsoft arama kısmını dahada geliştirip hem bilgisayarda hemde web’de arayan bir sistem haline getirmiş. E tabi Bing arama motorunu daha kullanışlı bir hale getirip Google’nin gücünü azaltmaya çalışıyorlar bu çok zor ama genel bilgisayar kullanıcılarının neredeyse hepsi Windows kullanıyor.

Uygulamalarda Ekran Boyutu Ayarlama

https://3.bp.blogspot.com/-ySGCFIuucz8/VC7zuuhCpOI/AAAAAAAAa5s/LBodDL1ZbKY/s1600/win10-genisleyen-uygulamalar.jpg

Düzenlenmesi gereken bir bölümdü buda uygulamaları ufaltıp herhangi bir işlem yapamıyorduk ekranı ikiye bölme gibi düzenlemeler vardı ama genede yetmiyordu iyi olmuş bu alan. Ama hala bazı eksiklikleri var tabi biz henüz tam sürümünü kullanmıyoruz tam sürümünde bunların hepsi giderilecektir.

Yeni Multitask Özelliği

https://3.bp.blogspot.com/-V_IepxLlrWk/VC70qKkLmpI/AAAAAAAAa54/fKPvZdlrjSc/s1600/win10-multitask.jpg

Bence gelebilecek en iyi özellik bu çünkü birden fazla iş yaparken böyle bir şeye ihtiyaç duyuyordum tabi genel kullanıcılarda bunu çok beğenecektir. OS X’in Mission Control özelliği yada Linuxlarda bu özelliğin olması ama Windows’da olmaması kötüydü şimdi Windows 10 bu açığınıda kapatarak daha iyi bir puan elde etmiş oldu diyebilirim. 🙂

Ama bu alanında gelişmesi lazım misal 1.ekrandaki uygulamayı 2.ekrana sürükle bırak yöntemi ile yapmış olsalardı çok seri bir kullanım olurdu bunu yapmayı sağ tıklayıp masaüstü kısmını değiştirebiliyorsunuz. Bunlar belki tam sürümle birlikte gelebilir.

Windows 10’da başka ikonlar değişmiş ufak tefek detaylar var genel öne çıkan detayları açıkladım. Başka unuttuğum bir alan yok sanırım varsada siz tamamlayın.

Test aşamasındaki Windowsu indirebilirsiniz. O yazımızada buradan gidebilirsiniz: Windwows 10 indir