Windows’ta İşinize Yarayacak En iyi 15 Kısayol 0

Windows işletim sistemini klavye ve fare ile daha hızlı kullanmanın yollarını sizler için paylaşıyoruz.

Aslında paylaşacağımız kısayollar çok basit olduğu kadar aslında parmaklarınızın ucunda bulunuyor. Windows’u kullanırken hayatınızı kolaylaştıracak kısayollar aslında pek bilinmez ve gözardı edilir. Windows’u hızlı kullanabilmek için bu kısayolları kesinlikle denemeniz gerekiyor. Fare, Klavye kısayol kombinasyonları denemek istiyorsanız basit kısayolları denemeniz gerekiyor.

Benimde bu kısayollar arasında bilmediklerimde vardı ve öğrendikten sonra windows kullanımım dahada arttı. Çoğunu biliyordum ancak bir kaç tanesini yeni öğrendim ve windows’u daha hızlı kullanmamım sağladı. Dosyaları kopyalama, taşıma, isimleri toplu halde değiştirme ve bazı ayarlara hızla erişim sağlamak için bu kısayollar ilginizi hemen çekecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En iyi İSO Yazdırma Programları

Sözü fazla uzatmadan sizler için Windows’ta İşinize Yarayacak En iyi 15 Kısayolunu paylaşıyorum:

1) F2 Dosya İsimlerini Toplu Halde Değiştirme

İlk olarak paylaşacağımız kısayol F2 kısayolu olacak. Tabiki bu kısayol toplu dosya ismi değiştirirken kullanılıyor. Bir çok dosyalarınızı, belgelerinizi, videolarınızı veya herhangi bir içeriklerinizi toplu halde değiştirmek için tüm dosyalarınızı CTRL+A kısayoluna basarak yada fare ile bir miktar dosyayı seçin ve sadece F2 tuşuna basın ve tüm dosyaların isimlerini değiştirin.

2) CTRL + Sürükle Bırak (Kopyalama)

Bir dosyayı veya daha fazlasını hızlıca kopyalamak istiyorsanız CTRL tuşuna basarak seçtiğiniz dosyaları atacağınız klasöre doğru sürükleyin ve bırakın dosyalarınız kopyalanacaktır.

3) CTRL + Sürükle Bırak (Taşıma)

DSeçtiğiniz dosyaları farklı bir yere taşımak için SHİFT tuşuna basılı tutarak fare yardımıyla atacağınız klasöre doğru sürükleyin ve bırakın dosyalarınız taşınacaktır.

4) ALT + Sürükle Bırak (Dosya Kısayolu Oluşturma)

Seçtiğiniz dosyaların hepsini bir anda kısayolunu oluşturmak için ALT klavye tuşuna basılı tutarak seçtiğimiz dosyaları sürükleyerek kısayollarını oluşturabiliriz.

5) Pencere Üzerinde Sistem Menüsünü Açabilme

Bu tuş kombinasyonu daha çok fare ile yapacağınız hareketi klavye yardımı ile daha fazla dolaşmadan kısaca hallediliyor. Pencere üzerindeki sistem menüsüne hızlıca ulaşmak için ALT + SPACE yani boşluk tuşuna basılı tutun ve sistem menüsüne hızlıca erişin.

6) Görev Çubuğundaki Programda Yeni bir Tane Açma Kısayolu

Görev çubuğunda bulunan programlara SHİFT + Fare ile Sol Tık yaparak aynı uygulamadan bir tane yada daha fazla çalıştırabilirsiniz.

7) Görev Çubuğunda Aynı Program Arasında Hızlı Geçiş

Görev çubuğunda aynı programdan birden fazla açılmışsa ve diğer pencereler arasında hızlıca geçiş yapmak istiyorsanız. CTRL + Fare ile Sol Tık yaparak hızlıca geçiş yapabilirsiniz.

8) Pencere içerisinde Sağ Tıklayarak Daha Fazla Özellik

Herhangi bir pencere içerisinde veya dosyaya sağ tıklamadan önce SHİFT tuşuna basarak daha fazla geniş ayarları açabilirsiniz.

9) Görev Çubuğunda Daha Fazla Özellik

Ctrl + Shift tuşlarına bastıktan sonra görev çubuğuna sağ tıklayın ve daha fazla özelliğe sahip olun.

10) İnternet Sayfanızı Tamamen Yenileyin

Web tarayıcınızı F5 ile genellikle yenileniyor ancak tamamen yenilemek için Ctrl + F5 tuşlarına basarak o sayfayı tamamen o sitenin sunucusundan dosyaları yeniden çekerek sayfayı yenileyebilirsiniz.

11) Dosya Özellikleri Kısayolu

İki farklı kısayol ile aynı işlemi hızlıca yapabileceğinizi biliyormuydunuz. Herhangi bir dosyayı seçin ve ALT + Sağ tık tuşu ile birlikte fareyle o dosyanın üzerine çfit tıklayın. Çift tıkladığınızda O dosyanın özellikler penceresini açacaksınız. Yada ALT + Enter tuşuna basarak açabilirsiniz.

12) Herhangi bir Dosyayı Yeni Pencerede Aç

Ctrl + Çift Tık veya Ctrl + Enter ile herhangi bir dosya seçiliyken o pencereyi direk olarak değilde Yeni Pencerede açar.

13) Görev Çubuğunda Klavye ile Gezme

Windows + T tuşuna basarak görev çubuğundaki programlar arasında seçimimizi yaptıktan sonra Enter tuşuna basarak programı çalıştırır.

14) Tüm Pencereleri Görev Çubuğuna İndirin

Tüm pencereleri ve Windows + Home tuşunu kullanarak görev çubuğuna indirebilirsiniz.

15 ) Yazı yazarken Toplu Metin Seçme

Bir belge düzenlerken veya yazı yazarken klavye ile o metinleri hızlı ve toplu halde değiştirmek için CTRL + Shift + Ok Tuşlarını kullanın. Bu kobinsayon hızınızı dahada arttıracak.

Not: Umarım paylaştığım Windwos kısayolları işinize yaramıştır. Sizinde eğer daha çok kullandığınız hayatınız kolaylaştıran kısayollarınız varsa bize yazabilirsiniz. Bizde yazı içerisine hemen ekleyebiliriz. Olumlu veya Olumsuz tüm yorumlarınızı bekliyoruz.

Firefox OneTab Eklentisi ile Tüm Sekmeleri Birleştirin 0

Firefox OneTab eklentisi ile açık tüm sekmelerinizi birleştirebilirsiniz. Çok sekme karmaşasından kurtulmak ve daha kolay bir kullanım imkanı yakalamak istiyorsanız bu eklentiyi kesinlikle kullanmalısınız.

Firefox OneTab eklentisi ile açtığınız 30-40-50 ne kadar açık sekmeniz olursa olsun hepsini tek bir sekme altında kapatmadan topluyor. Bir liste halinde karşınıza çıkan sekmelerinizi yönetmek çok daha kolay oluyor. Ayrıca bu eklentinin bir diğer güzel özelliği ise %95 oranında ram kullanımını düşürmesidir. Çok sekme açtığınızda ram kullanımınızda artacaktır. Ancak bu eklenti sayesinde bellek kullanımını da düşürebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Chrome OneTab Eklentisi ile Tüm Sekmeleri Birleştirin

Tamamen ücretsiz olan bu eklentiyi aşağıdaki bağlantıya tıklayarak indirebilirsiniz.

Firefox OneTab İndir

Chrome OneTab Eklentisi ile Tüm Sekmeleri Birleştirin 0

Chrome web tarayıcı ile çok sekme açıyorsanız ve bu sekmeler ile baş edemiyorsanız OneTab eklentisini kullanabilirsiniz. OneTab Chrome eklentisi ile açık tüm sekmelerinizi tek bir sekme ile bir araya getirebilirsiniz.

Chrome OneTab eklentisi tarayıcınız üzerinden açtığınız tüm sekmeleri tek bir liste altında toplayarak sekmelerinizi daha kolay kullanmanızı sağlar. İstediğiniz sekmeleri OneTab listesine gönderebilirsiniz. OneTab listesine gönderilen açık sekmeleriniz kesinlikle kapanmaz. Tekrar açmak istediğinizde açık sekmeniz en son kaldığınız yerde tekrar açılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Instagram Windows 10 PC Ücretsiz İndir

%95 Tasarruf Sağlayın

Bu eklenti ile bellek kullanımınızda %95 oranında düşecektir. Çok büyük oranda bellek tasarrufu sağlayan bu eklenti sayesinde hem sekme karmaşasından kurtulabilir hemde hızlı bir internet kullanımı sağlayabilirsiniz.

Chrome OneTab İndir

Most Popular Topics

Editor Picks