MENU

Tüm kullanıcıların yetkilerini düzenleyin harika eklenti

EaseUS Todo Backup

Anasayfa » Wordpress » Tüm kullanıcıların yetkilerini düzenleyin harika eklenti
Tüm kullanıcıların yetkilerini düzenleyin harika eklenti

WordPress’te bugüne kadar gördüğüm en güzel eklentilerden bir tanesini sizlere anlatacağım. Eklenti üyeler, editörler ve admin’lerde dahil olmak üzere herkezin yetkilerini değiştirmeye izin veriyor. Hemde çok basit bir şekilde izin veriyor. Web sitenizde üyeliklere izin veriyorsanız mutlaka bu eklentiyi kullanın.

http://sourceforge.net/dbimage.php?id=119722

Role Manager

Daha önce çok kullandım ve halada kullandığım web sitem var çok memnunum asla vazgeçmeyi düşünmüyorum…

Resimde gördüğünüz Admin yani en yüksek yetkideki kişinin yetkilerini gösteriyor. Resimde’de gördüğünüz üzere tüm yetkilere sahip. Hemen ahlında Editör’ün yetkileri görünüyor tabiki tamamı değil birazı bakın orada “Active Plugins” X işaretli buda demek oluyorki Editör eklenti aktifleştiremez. Bu şekilde her kullanıcının yetkilerini düzenleyebilirsiniz.

Yazar yetkileri

Şimdi ben sizlere yazarlarınızın yetkilerini nasıl düzelticeksiniz göstericem ve bir kaç fikirde vericem tabiki :)

Bu arada yetki değiştirme şu şekilde oluyor; Aşağıdaki “Delete Posts” kısmı yeşil yani izin verilmiş durumda üzerine gelip 1 kere tıklamanız yeterli X kırmızı olucaktır yetkiyi aldınız demektir bu kadar basit…

http://i1126.photobucket.com/albums/l618/rooteto/yetkiler.jpg

Yukarıda gördüğünüz WordPress’in yazarlar için verdiği izinler. Burada şunları hemen düzenleyin.

  • “Upload Files” bu kısmı admin harici herkeze kapatın. Çünkü çok güvendiğiniz bir insan bile olsa şifresini kaptırdığında işler değişir. Web sitenize dosya yükleme işlemi sakat ve çok risk’li bir iş…
  • “Delete Post” Bu kısmıda kaldırın istediği gibi yazı silemesin. Sadece kendi yazılarını silme yetkisi olsa bile izin vermeyin zaten yukarıda gördüğünüz “Delete Publish Post” izin verilmiş durumda. Yani tamamen silmesin ancak yayından kaldırabilsin.
  • Editörler’de şu özellik açık: “Delete Others Posts”, “Delete Others Pages”, “Delete Private Pages”,  “Upload Files” bunları kesinlikle kaldırın editör’ede fazla yüz vermeyin :)

Bu eklenti kullanmıyorsanız bu yetkileri veriyorsunuz demektir bilginize.

Şimdi eklentinin bir başka özelliği ise yeni kullanıcı kaydı yapabiliyorsunuz örneğin;

Admin, Editör, Yazar, Üye var WordPress’te siz şöylede yapabilirsiniz.

Admin, Editör, Kategori editörü, Oyun editörleri, üyeler, Moderatörler vs. vs. bilmiyorum vBulletin sistemi hiç kullandınızmı? Eğer kullandıysanız bunu bilirsiniz. Eğer sitenizde 50 ve üzeri çalışanınız varsa bu eklentiye ihtiyaç duyucaksınız…

Eklenti sayfası: WordPress Role Manager (Sürüm 3.2.1’de kullanıyorum sorunsuz…)

Kurulumu -> Eklentiyi yükleyip aktifleştirin -> Kullanıcılar menüsü inceleyin.

Rooteto Teknoloji Blogu

Rooteto WordPress, Sosyal Medya, Teknoloji, HD Resimler ve Video paylaşımında bulunan bağımsız olarak çalışan online haber teknoloji sitesidir.

Yaklaşık 1 Milyondan fazla tekil aylık ziyaretci ile Rooteto'yu büyük yapan teknoloji topluluklarıdır. 2009 yılında kurulan Rooteto'nun genel merkez ofisi İzmir / Bornova'dadır.