Xvid Nedir ? Ne İşe Yarar ?

0

Xvid yüksek kalitedeki videoları sıkıştıran bir video formatıdır. DVD gibi yüksek çözünürlüklü videoların boyutunu düşürmesi ve aynı kaliteyi korumaya çalışması çoğu insanın bu video formatını tercih etme sebebidir.DVD’ler Mpeg4 tabanlı formatta oldukları için bir CD’ye sığmıyorlar. Xvid video formatına sıkıştırıldığında ise videonun boyutu 700 mb’ın altına düşürdüğü için buda bir filmi Video CD’ye sığdırabilmamize yarıyor. Bu formatın en büyük yararı ise internetten videoları daha düşük boyutta (yasal olmayan) şekilde indirmek ve izlemek için kullanılıyor.

Peki bu yüksek kalitedeki videolar nasıl oluyorda bu kadar düşük bir boyuta kadar düşürülebiliyor. DVD veya Blu-ray disk’lerdeki videoların Bitrate düşürülerek yapılır. Bitrate ise 1 saniye içindeki veri kalitesidir yani bir saniyedeki resim sayısı düşürülerek bu işlem gerçekleştirilir. Çözünürlük aynıdır ancak resim kalitesi düşürülmüştür. Aynı zamanda ses dosyalarındada bu işlem aynıdır. Videonun ses formatı AC3 ve MP3 gibi formatlara dönüştürülerek videonun boyutu düşürülerek kullanıma sunulur.

Xvid codec indir

Sıkıştırılan Xvid videolarını media player’da oynatabilmek codec dosyası gereklidir. Codec programını Windows için buradan Mac için buradan indirerek kurabilirsiniz.. Xvid video codec kurulumunu ise aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.

Xvid codec kurulumu resimli ve video anlatım

Xvid kurulumu çok basit olduğu için sizi uğraştırmaz. Bilgisayarınıza indirdiğiniz kurulum dosyalarını çalıştıralım.

http://www.youtube.com/watch?v=r1IDOQuphg8&feature=youtu.be

Kurulum dosyasına tıkladıktan sonra türkçe dil’i seçelim ve deva edelim.

Sözleşmeyi kabul ederek ileri diyelim.

Kurulacağı yeri gösteriyor ileri diyelim.

Burada otomatik olarak güncellensinmi diye soruyor. Yes diyip devam edelim.

En son işlem ise dvix, 3ıvx ve mpeg4 codec’leri seçip ileri diyelim ve kurmaya başladı ve bitirsin.