WordPress 2.9 beta sürümü yolda! 0

Aslında kendim yazmak isterdim ama benden daha iyi ve anlatılır bir şekilde yazan birini buldum ve onun yazısını paylaşmak istedim. O yazıdan sonra kendim birkaç cümlede ekleyeceğim öncelikle şu yazıyı okuyun;

WordPress blog yazarları arasında en çok kullanılan CMS içerik olması nedeni ile dünyada birçok kişi tarafından yenilikleri merakla bekleniyor. Bununla birlikte WordPress kullanıcılarına beklentilerini karşılamak için çok çalışıyor. Genelde kodlamayı yapanlar site ziyaretçileri ile yeni özellikler hakkında fikir alış verişi yapıyorlar ve kullanıcılarının isteği doğrultusunda kodlamalar yapılıyor. Aslında WordPress ile ilgili olarak bir sürü eklenti var ve bu eklentiler ile istediğimiz gibi bir site kurabiliriz. Ancak WordPress için hedef blog siteleri. Eklentilerin özelliklerini WordPress’ in içine dahil etmiyorlar ki eklenti yazarları zarar görmesinler. Bunun için WordPress’ e yenilik eklemek pek kolay olmasa gerek. Ancak yine de araştırıldığında çıkıyor işte. WordPress yeni bir güvenlik açığı bulup bu açık için yeni sürüm güncellemesi yayınlamadığı sürece 2.9 sürümünde yeni birkaç özellik ile geliyor. İşte özelliklerden bazıları ve yenilikler…

WordPress Çöp Kutusu

Yazarların yazdıkları yazıları silmeleri halinde geriye getirmeleri imkansızdı. Yani silinen yazıların elinizde bir yedeği yok ise elveda demek zorundaydınız. Çöp kutusu özelliği ile birlikte bu konu için iyileştirme yapılmış. Sildiğiniz yazılarınızı çöp kutusuna gönderiyor ve 30 gün boyunca burada saklıyor. 30 gün dolduğunda eğer siz bu yazıyı geri almadıysanız otomatik olarak siliniyor. 30 günlük süreyi isterseniz ayarlardan değiştirebilirsiniz. Bu süreyi kısaltmak ya da azaltmak sizin elinizde.

Google üzerinden çok ziyaretçi çeken bir yazınızı yanlışlık ile silerseniz üzülmenize gerek yok. Tabii 2.9 sürümü WordPress kullanıyorsanız. Tekrar geri alarak Google sıralamasındaki eski yerinize kavuşabilirsiniz.

Bu özellik sadece yazılarınız için değil yorumlar içinde geçerlidir. Yorumlarınızı da çöp kutusuna göndererek geri alabilirsiniz.

WordPress İmaj Editörü

2.9 sürümü beklentileri arasında resimlerin daha iyi bir panelden düzenlenebilir olmasıydı. WordPress kodlayıcıları bu istek üzerine yeni sürümde bu özelliği de geliştirmeye karar vermişler.

Yukarıdaki fotoğrafta da görüldüğü gibi imaj dosyalarınız üzerinde çeşitli değişiklikler yapabilirsiniz. İster foroğraflarınızı kırpabilir isterseniz de yönünü değiştirebilirsiniz. Bunun gibi daha birçok özellik.

WordPress MYSQL Yükseltme

WordPress daha önce PHP sürümünü yükseltince bir çok wordpress kullanıcısı ya farklı CMS içeriklerine yöneldi yada PHP 5 destekli hostlara geçmek zorunda kaldılar. Şimdi ise MYSQL versiyonlarını yükseltmeleri gerekecekler. WordPress 2.9 sürümüne kadar MYSQL 4.0 ile çalışırken WordPress 2.9 sürümünde bu durum 4.1.2 olarak değiştiriliyor. Daha stabil ve daha iyi çalışan WordPress yapısı için çalışan kodlayıcılar MYSQL sürümünü yükselterek yeniliklerin nimetlerinden faydalanmaya çalışıyorlar. Ancak sanırım bu durum henüz tam olarak kesinlik kazanmış değil. Bunun için sürüm yükseltmeden önce “gerekli özellikleriniz var ise sürüm yükseltin” benzerinde bir duyuru yapmayı planlıyorlar. MYSQL ‘ON Duplicate key update’ söz dizimi desteğinden yararlanmak için bu yükseltmenin gerekli olduğunu savunuyorlar. Bu durum güncellemeri daha sağlıklı hale getirecek.

Öğrenebildiklerim şimdilik bu kadar. 2.9 için daha ne gibi yenilikler gelecek ya da başka yenilikler gelecek mi hep birlikte bekleyip göreceğiz. WordPress kullanıcıları bilirler ki wordpress 2.9 sürümünün çıkması çok uzun sürmez. Çünkü WordPress kodlayıcıları hızlı çalışıyorlar. Buda bizim yeni özellikleri görmemizin yakın olduğu anlamına geliyor.

Kaynak: WordPress 2.9 Yenilikleri

rooteto

Yeni sürümde en önemli özellik imaj editörü. Bence geri dönüşüm kutusuda çok mantıklı. Şimdi üstteki yazıyı okuduktan sonra wordpress 2.9 çıktığı gibi sakın güncellemeyin 🙂 WordPress’in açıklamasını inceledim yabancı bloglarıda inceledim biraz sürümün beta olduğunu büyük bir siteniz varsa bu sizin için geçerli değil dediklerini söyliyim. Yani veritabanınız büyükse bu sürüme güncellemeyin henüz beta sürüm. Beta sürümlere çok dikkat edin hackerlar her sürümde açık taramaya başlar zaten benim her zamanki tavsiyem yeni sürüm geldiğinde 1 hafta sonra güncelleyin.

WordPress’in beta test için yaptığı bir eklenti var kendim dandikse.net’e kurdum çok dikkat edin diyodu ama pek dikkat etmeden kurdum denedim test zaten sorun çıkarmadı demekki dandikse.net beta sürüm’e geçiş yapabilir 🙂

WordPress Beta Tester

Eklentiyi indir: WordPress Beta Tester

Eklenti kurulum

wordpress-beta-tester screenshot 1

İngilizceyi ileri düzey bilmediğim için çoğu şeyi anlamakta zorlanıyorum inşallah kendimi geliştiricem ama kendimi geliştirene kadar siz bu kadarıyla idare edin yada siz biliyosanız bana yardım edin 🙂

Eklentinin tam olarak ne amaçlı yapıldığını bilmiyorum ama isimdende anladığım kadarıyla test yani 2.9 sürümü çalışırmı diye bir test eklentisi. Çünkü MySQL sürümü yükseldiği için herkezde çalışmayabilir diye bu şekilde bir çalışma yapmışlar. WordPress’in açıklamasında 2.9’un çok özgür olucağını söylüyor fazla özgür deyince aklıma çok açık geliyor o yüzden çok dikkat li olunuz.

Yeni sürüme geçmeden önce yedekleri alın

Yeni sürüme geçmeden önce yedeklerinizi mutlaka alın. Benim yedek konularımı inceleyin;

  1. cPanel yedek alma ve geri yükleme

  2. WordPress Dosya yedekleme eklentisi

  3. WordPress sql yedeği alma ve geri yükleme

  4. Sql ve Tam yedek alma ve geri yükleme

WordPress Sürüm yükseltme

Sürüm yükselyi bilmiyorsanız bu yazıyı mutlaka okumanız gerekiyor. Ayrıca localhost’unuzda kendinizide bi test edin yeni sürüme geçme işlemini tam olarak yapabiliyormusunuz diye…

WordPress kurulum ve sürüm yükseltme

Şimdi sırada WordPress’in ingilizce açıklaması var onuda ingilizce biliyorsanız anlarsınız eğer bilmiyorsanız Kaynak linkinin altında Translate ile türkçeye çevrilmiş linkini vericem.

Getting involved with the 2.9 beta testing

We have been hard at work now for a few months on the new features that will be coming in WordPress 2.9, and we are near the time when the first beta version will be available. We’ll need your help with beta testing the new features and ironing out any bugs.

There are a number of different ways in which you can get involved in the testing process, and each way is suited for each persons skill set and comfort level. First of all, you can join the wp-testers mailing list to keep up to date with the testing progress and to discuss things with the other testers. Secondly, you can head over to the Trac ticketing system and either create tickets for bugs you find or use some of the useful searches to look for patches that need testing or that need someone to try and reproduce the issue.

During the beta phase we are going to focus on stabilizing the new features and removing existing bugs which are well-understood and have easily testable solutions. During this process we will not be adding any new enhancements so as to ensure that the focus is on making the 2.9 release as bug-free as possible. We will also try and have a few special bug hunt days where one or more experienced WordPress developers will be available to help people track down issues and get patches committed to fix bugs.

To make is as easy as possible for you to get a beta testing install up and running we have put together a small WordPress plugin which makes it really easy to convert a test install of the latest release version of WordPress into a beta test install of the next up and coming release. The plugin is called WordPress Beta Tester and is available to download from WordPress Extend or can be installed using the built-in plugin installer. Please make sure you to only install this plugin on a test site. We do not recommend running beta versions on your normal, live sites in case anything goes wrong. You can read more about the plugin in “Making it easy to be a WordPress Tester

We are aiming to release the first beta version of 2.9 around the end of October, after we have put the finishing touches on the new features. Then we switch to full on beta testing mode and your help and feedback will be very much appreciated. During the beta test program will push out new builds for automated upgrades regularly. Once we feel that a suitable level of stability has been achieved we will move into the release candidate phase. We hope to be able to make the final release 2.9 build available in either late November or early December.

Kaynak: Getting involved with the 2.9 beta testing

Türkçesi: Getting involved with the 2.9 beta testing

WooCommerce Benzer Yazılar Sayısını Değiştirme 0

Merhaba arkadaşlar, WooCommerce biliyorsunuz WordPress Eticaret eklentileri arasında en iyisi. Geçen gün bu eklentiyi kullandım ama benzer yazılarda 1 tane çıkıyordu biraz araştıriyim derken bu fonksiyonu buldum.

Temanızın fonksiyon dosyasına alttaki gibi uyarlarsanız benzer yazıların sayısını belirleyebilirsiniz.

Kodda ürün ve kolon sayısı belirliyorsunuz. Örneğin: 10 ürün, 3 kolon yapabiliyorsunuz bu seçenek tamamiyle size kalmış.

Örnek 1) 4 Ürün, 2 Kolon

// Woocommerce eticaret sistemi, benzer ürün sayısı - rooteto.com
 function woocommerce_output_related_products() {
 woocommerce_related_products(4,2);       // 4 ürün, 2 kolon
 }

https://3.bp.blogspot.com/-NAJsLI4L0OE/VMkvLGyvMsI/AAAAAAAAbmQ/V-uyxz4IG-k/s1600/woocommerce-benzer-yazilar-sayisi.jpg

Örnek 2) 4 Ürün, 4 Kolon

// Woocommerce eticaret sistemi, benzer ürün sayısı - rooteto.com
function woocommerce_output_related_products() {
woocommerce_related_products(4,4);   // 4 ürün, 4 kolon
}

https://4.bp.blogspot.com/-WBlh6I37dVI/VMkvKwvvfuI/AAAAAAAAbmM/2wPmiaqt09Y/s1600/woocommerce-benzer-yazilar-related.jpg

Kaynak: Change the Number of Woocommerce Related Products

Most Popular Topics

Editor Picks