WordPress 301 Redirect yönlendirme

6

WordPressin bu eklentisi çok kullanışlı ayrıca log yani kayıt tutmasıda ayrıca güzel.

WordPress SEO tekniği olarak önerilir.

Eklentiyi indir : Redirection

301 durum kodu, istenen sayfanın kalıcı olarak yeni bir konuma taşındığı anlamına gelir. Bu yüzden web sitenizdeki 404 sayfalarını bu eklenti ile hızlı bir şekilde 301 yönlendirmesi ile yönlendirebilirsiniz. Ben sitemi ilk açtığımda bazı kategorilerin adını değiştirdim indexlenmişti ama 301 ile yönlendirdim hemen googledeki indexide değişti.

Google diyorki: Sitenizi yeni bir etki alanına taşıdınız ve geçişi olabildiği kadar mükemmel şekilde yapmak istiyorsanız 301 yönlendirme kullanın. İlla sitenizin adını değişmeniz önemli değil sitenizdeki herhangi bir linkide değişmeniz 404 hatası demektir yönlendirdiğinizi belirtin yeter.

Eklentiyi kurduktan sonra Araçlar’ın içinde Redirection linkine tıklayınız ve beraber inceleyelim eklentiyi.

Yönlendirme sayfası

Wordpress 301 Redirect yönlendirme by you.

Source URL kısmına 404 hatalı sayfanızın linkini yapıştırın. Target URL kısmınada yeni linki giriniz. Örneğin 404 hatalı konunuz sitenizde yoksa ana sayfaya yönlendirebilirsiniz. Eğer var ve farklı bir başlıkta ise o başlığa yönlendirirsiniz.

Yönlenen sayfalar

Wordpress 301 Redirect yönlendirme by you.

Resimde gördüğünüz linkler 404 hatalı sayfa olanlar. Linklere tıklandığında yeni sayfalarına direk yönlendirilirsiniz.

Kayıt (log) alınan alan

Wordpress 301 Redirect yönlendirme by you.

Bu alan eklentinin en güzel yerlerinden biri. 404 hatalı sayfalarınızı sıralıyor siz ne yapıyorsunuz?

  1. Öncelikle linke tıklayıp 404 hatalı sayfa olduğuna emin olun.
  2. Linkin en sağındaki (+) ya tıklayıp URL yi 301 ile yeniden yönlendirin.

Eklentinin daha çok özelliği olabilir ancak ben bildiklerimden fazlasını yazamam sallamakda bana yakışmaz yanlış biliyorsam okur öğrenir düzeltirim.

Örnek veriyim.

Miraç kandili adında bir konu açtım ve ” ç ” yi link olarak almayınca linkim şu şekilde oldu (https://rooteto.com/bilinmesi-gerekenler/mira-kandili) tabiki linkde ” mira kandili ” yerine ” mirac kandili ” yazması gerekiyordu ancak linkim indexlendi şimdi değiştirirsem o linkim 404 sayfası olarak görünücek. Peki ne yaptım hemen bu linki düzelttim 404 hatalı sayfayı 301 yönlendirme ile yeniden yönlendirdim. Bazı hatalı sayfalarımı ana sayfaya yönlendiriyorum.

Buradaki 301 makalesini mutlaka incelemenizi öneririm.

301 yönlendirmelerini uygulama