6 Faydalı WordPress SQL sorgusu 6

WordPress’te bazı işlemleri yapmak çok uğraştırıcı olabiliyor bazen çok bunalıyorsunuz. Bu işlemleri SQL sorgusuyla çok hızlı bir şekilde yapabiliriz aslında. Şimdi sizlere SQL sorgusu ile neler yapabiliceğinizi göstericem tabi herşeyden önce yedek almayı göstericem. Sorulara karşılık cevap yazıcam daha iyi anlayabilmeniz için…

1) Kişisel veritabanının yedeklenmesi

http://imgcash3.imageshack.us/img218/6937/sm5.png

Soru: phpMyadmin’den nasıl Veritabanı (SQL) yedeği alabilirim?

Cecap: Çok kolay alttaki adımları tek tek uygulayın.

 1. PhpMyadmin’e giriş yapın ve WordPress veritabanını seçin.
 2. Üst yatay menüde “Dışarı aktar” seçeneğine tıklayın.
 3. Tüm tablolar otomatik seçilidir eğer seçili değilse tümünü seç yapın tüm tabloları seçin ve en alt kısımdan .gzip seçeğine tıklayın.
 4. Son olarak en sağ alt kısımdan GİT’e tıklayıp sabit diskinize kaydedin.

Not: WordPress kullanıcıları için daha kolay veritabanı yedek alma yöntemide var. WP-DB-Backup eklentisi ile düzenli olarak veritabanı yedeği alabilirsiniz. Henüz kurmadıysanız hemen kurun…

2) WordPress yazı sürümlerini silme ve kapatma

http://imgcash3.imageshack.us/img237/8199/sm1t.png

Soru: Yazı sürümlerini nasıl kapatırım ve bugüne kadar SQL’de kayıtlı yazı sürümlerinin hepsini nasıl silerim?

Cevap: Aslında ilk yöntem SQL sorgusu değil ancak ikinci yöntem SQL sorgusu ikisinide yapmanızı öneririm. Sırayla yapıyorum.

 1. wp-config.php dosyasını açın alttaki kodu yerleştiriş kaydedin.
 2. define('WP_POST_REVISIONS', false);
 3. Phpmyadmin’den WordPress veritabanını seçiyoruz.
 4. SQL kısmına tıklayarak alttaki sorguyu çalıştırıyoruz.
 5. DELETE FROM wp_posts WHERE post_type = "revision"; 

Not: Yukarıdaki SQL sorgusunda dikkat edilicek bir husus var burada “wp_posts” yazan kısımda bir değişiklik yapabilirsiniz eğer veritabanı ön ekinizi kurulumda değiştirdiyseniz bunu değiştirmek zorundasınız. Yani kurulumda tablo ön ekini “eto_” diye yazdıysanız yukarıdaki sorguda şu şekilde değiştiriceksiniz. “eto_posts” şeklinde olucak…

3) Onaysız yorumları silme (spamları yok etme)

http://imgcash5.imageshack.us/img99/8602/sm3.png

Soru: Yoğun trafiği olan sitem var ve tatile çıktım geldiğimde sitemde 5bin kadar onaylanmamış çoğuda spam olan yorumlar gördüm. Yorumların hepsini tek tek kontrol etmem gerekti çok zamanımı aldı çünkü spamdan ayrı kendi takipcilerim yani güncel ziyaretcilerim vardı.

Cevap: Aslında bu sorun eskidendi çünkü eskiden Akismet yoktu. Yani tüm spamlarıda bir anda silmek mümkün değildi. 5bin kadar spam yorumu silmenin en hızlı yolu SQL sorgusudur.

Alttaki adımları tek tek uygulayın.

 1. PhpMyadmin’e giriş yapın ve WordPress veritabanını seçin.
 2. SQL kısmına tıklayarak alttaki sorguyu çalıştırıyoruz.
 3. DELETE from wp_comments WHERE comment_approved = '0';

4) Yazıların yazarlarını değiştirme

http://imgcash5.imageshack.us/img99/6264/sm4.png

Soru: WordPress ilk kurulumda bana “admin” adını verdi kısa bir süre konu açtım ancak “admin” adını değiştirmek istiyorum. Ayrıca sitemdeki diğer arkadaşlarım kullanıcı adını değiştirmek istediğinde değiştiremiyorum.

Cevap: Biliyorsunuz WordPress’te isim 1 kere alınır. Değiştirmek için sisteme göre 1 yöntem var oda “admin”i silerken yazılarını başka bir kullanıcıya aktarmayı seçerek farklı bir kullanıcıya aktarma işlemi yapabilirsiniz. Ancak bu işlemde farkındaysanız “admin” adını silmek zorundasınız. Ancak kullanıcı adını silmeden yapabiliceğiniz bir işlem var. SQL sorgusu 🙂

Alttaki adımları tek tek uygulayın.

 1. PhpMyadmin’e giriş yapın ve WordPress veritabanını seçin.
 2. SQL kısmına tıklayarak alttaki sorguyu çalıştırıyoruz.
 3. Öncelikle hani kullanıcının hangi ID olduğunu bilmemiz gerekir bunun için önce bu SQL sorgusunu çalıştırın.
 4. SELECT ID, display_name FROM wp_users;
 5. Altta vericeğim SQL sorgusunda “OLD_AUTHOR_ID” yazan kısıma orjinal hesabı yani yazıların bulunduğu hesabın ID numarasını yazıyorsunuz. “NEW_AUTHOR_ID” kısmına ise yeni kullanıcı ID’sini yazıyorsunuz.
 6. UPDATE wp_posts SET post_author=NEW_AUTHOR_ID WHERE post_author=OLD_AUTHOR_ID;

Not: Burada “wp_” tablo ön ekini kendi veritabanınıza göre değiştirmeyi sakın unutmayın.

5) Elle parola sıfırlama

http://imgcash2.imageshack.us/img177/5386/sm6.png

Soru: Admin şifremi kaybettim parolamı sıfırlamak için e-posta gönder diyorum mail gelmiyor.

Cevap: Bazen e-posta sistemi çalışmayabilir yada kullanıcı adınızı birisi çalmış ve mail adresini değiştirmiş olabilir. Yada ilk kayıt olduğunuz e-posta adresini yanlış hatırlıyor olabilirsiniz. Çözüm çok basit WordPress’te şifreler MD5 olarak kodlandığından SQL sorgusuyla hemen çözüm buluyoruz. Alttaki adımları uygulayınız.

 1. PhpMyadmin’e giriş yapın ve WordPress veritabanını seçin.
 2. SQL kısmına tıklayarak alttaki sorguyu çalıştırıyoruz.
 3. UPDATE `wp_users` SET `user_pass` = MD5('yenişifre') WHERE `wp_users`.`user_login` =`admin` LIMIT 1;

Not: Yukarıdaki SQL sorgusunda 2 tane “wp_users” geçiyor yani tablo ön ekini değiştirirken ikisinide mutlaka değiştirin.

6) WordPress alan adını değiştirme

http://imgcash2.imageshack.us/img80/6863/sm7.png

Soru: Sitemin alan adını değiştirdim ancak sitem açılmıyor? Admin panele tıkladığımda eski domaine yönleniyor.

Cevap: Bunu düzeltmek için 3 SQL sorgusuna ihtiyacınız var 🙂

 1. PhpMyadmin’e giriş yapın ve WordPress veritabanını seçin.
 2. SQL kısmına tıklayarak alttaki sorguyu çalıştırıyoruz.
 3. Öncelikle wp_options tablosundaki site adresini değiştiriyoruz.
 4. UPDATE wp_options SET option_value = replace(option_value, 'http://www.eskisite.com', 'http://www.yenisite.com') WHERE option_name = 'home' OR option_name = 'siteurl';
 5. Bu değişiklikten sonra siteye giriş yapabilir ancak konulara giriş yapamazsınız. Konulara giriş yapmak içinde wp_posts tablosundaki eski site adınızı değiştirmek zorundasınız.
 6. UPDATE wp_posts SET guid = replace(guid, 'http://www.eskisite.com','http://www.yenisite.com');

  Malesef bu üstteki değişiklikte yetmiyor 🙂 Sitedeki resimleri vs. bunlarıda görebilmek için son bir SQL sorgusu çalıştırmak zorundasınız.

  UPDATE wp_posts SET post_content = replace(post_content, 'http://www.eskisite.com', 'http://www.yenisite.com');

Not: eskisite.com yerine eski sitenizi yenisite.com yerine yeni sitenizi yazınız. “wp_” tablo ön ekinide kendi sitenize göre değiştirmeyi sakın unutmayın…

rooteto

6 Faydalı SQL sorgusunu anlatmış oldum vallahi başım ağrıdı 🙂 Parça parça yazdım inşallah düzgün birşey olmuştur.

Bunları yazarken yardım aldığım siteler var tabiki bu SQL sorgularını smashingmagazine‘de görmüştüm ama üzerinde durmadığımdan anlayamamıştım. Ancak Yakupgovler‘in sitesinde SQL sorgularını görünce birde kaynak olarak smashingmagazine‘deki o yazıyı gösterince konu üzerinde durmak istedim ve düzgün bir şekilde yazmak istedim.

5 Faydalı WordPress SQL Sorgusu (yakupgovler’in yazılarınıda takip etmenizi tavsiye ederim.)

Kaynak: 8 Useful WordPress SQL Hacks

WordPress Google reCAPTCHA Güvenlik Eklentisi 0

Google kısa bir süre önce reCAPTCHA‘yı güncellediğini ve yeni bir özellik getirdiğini duyurdu. Karmaşık güvenlik kodları, karakterler ve zor görünen kodlardan bizi kurtarmak için “Ben Robot Değilim” özelliği getirdi.

Sistem teknik olarak nasıl çalışıyor bilmiyorum çok detaylı araştırmadım ama iyi görünüyor. Bir müşteriye kurduğum WordPress site giriş paneline sıkça giriş denemeleri oldu ve ben bu eklentiyi kurduktan sonra artık giriş denemeleri sona erdi. reCAPTCHA bazen onaylasada bazen güvenlik kodu sorabiliyor 🙂

Ama çok şık bir eklenti tavsiye ederim herkese. Ben güvenlik kodlarına “İnsalık Testi” yazdığımda müşteriler hep itiraz ediyordu böyle şeymi olur diye. Google “Ben robot değilim” yazdı bakalım önümüzdeki dönemlerde müşterilerden nasıl bir yorum alcaz. 🙂

Sistem nasıl çalışıyor? “Ben robot değilim” yazısının solundaki onay kutucuğuna tıklıyorsunuz ve robot değilseniz sistem size onay veriyor. Alttaki resimde bunu görebilirsiniz.

https://www.google.com/recaptcha/intro/images/hero-recaptcha-demo.gif

WordPress reCAPTCHA Eklentisi

Bu eklentiyi öncelikle WordPress sitemize kuruyoruz ve aktifleştiriyoruz.

WordPress Eklenti: No CAPTCHA reCAPTCHA

Daha sonra reCAPTCHA sayfasına tıklıyoruz. Alttaki resimdeki gibi alanları dolduruyoruz. Alan adınızı ve bu alan adları topluluğuna bir başlık atıyoruz.

https://1.bp.blogspot.com/-mfG-0mZiFEw/VLwP-3FEglI/AAAAAAAAbfs/7Cxh1d5muH0/s1600/google-recaptcha.jpg

Daha sonra Google bize Site key ve Secret key veriyor.

https://2.bp.blogspot.com/-VdLF8Euf5BQ/VLwP-sr2V9I/AAAAAAAAbfk/Q-_6z6Zgd6U/s1600/sitekey-secretkey.jpg

Bu resimdeki kodları WordPress eklentisindeki boş alanlara giriyoruz.

https://4.bp.blogspot.com/-A5NdJM9emNk/VLwP_bXnDqI/AAAAAAAAbfw/txiqeQT23zc/s1600/wordpress-recaptcha.jpg

Daha sonra kaydediyoruz ve eklentideki alttaki ayarları kontrol edip nerelerde bu sistemin çıkmasını istiyorsanız orayı aktif edip bırakıyorsunuz.

Artık daha güvenlisiniz… 🙂

Virüs Bulaşmış WordPress Dosyaları Nasıl Temizlenir? 4

Son günlerde bu soru sıkça sorulduğu için bende detaylı bir temizliği nasıl gerçekleştirebiliriz bunu anlatmak istiyorum.

Diyelimki WordPress sitemize indirdiğiniz warez tema, eklenti veya bir açık yüzünden sistemimize erişildi (CryptoPHP yazımı mutlaka okumanızıda tavsiye ederim.). Burada saldırgan öncelikle FTP alanına daha rahat çalışabileceği yada diğer dille shell (c99,r57) atıp sistemde açık arayacaktır. Eğer sistemde açık bulamaz ise başka exploitler atıp sunucuyu hacklemeye çalışacaktır. Bu sürekli devam eder yapamasa bile denemek amaçlı sürekli girip birşeyler dener.

Bazı SEO’cular ise bu tip sitelere erişip açıkları kapatır ve WordPress dosyaları içerisine kendi dosyalarını barındırırlar. İleri bir tarihte tekrar girip istediği gibi at koşturabilmek için. Birde eski tarihli içeriklere link ekleyip backlink elde ederler.

WordPressi nasıl temizlerim? sorusuna internet üzerinde bir çok yazı mevcut ama hepsi zor kısımdan anlatıyorlar. Şöyle ki: WordPress sisteminizi tekrar update yapıp FTP alanından tekrar dosya tarihlerini kontrol ederek update ettiğiniz tarih yani o anki tarih ve saat olacağınızdan WordPress sistemi olmayan dosyalar eski tarihli kalacak ve siz onları sileceksiniz. Buda bir yöntem ama daha iyisi varken uğraşmayın!

Temizleme işlemimiz şu şekilde gidecek;

Tüm bu işlemlere başlamadan önce sitenizin bir yedeğini almanızı tavsiye ederim. Bu işlemler esnasında bir problem çıkmayacaktır ancak yanlışlıkla yapabileceğiniz hatalar sonrası sistemi tekrar kurmak için yedek almanızı öneririm.

1) Wp-admin, Wp-includes ve Ana Dizin

Öncelikle WordPress sistemde bu dosyaları siliyoruz çünkü sistem kurulduktan sonra tema ve eklentileri bu klasöre atmadığımız için bu klasör her zaman sabit kaliyor. Bu yüzden önceliğimiz bu dosyalar.

WordPress.org’dan son sürüm wp indiriyoruz. Son sürüm: indir

Daha sonra son sürüm içerisindeki wp-admin, wp-includes ve ana dizin dosyalarını .zip’liyoruz. Fotoğrafta nasıl zipleyeceğinizi anlattım.

https://3.bp.blogspot.com/-D6W0Ri7Khag/VIFgGKF0j8I/AAAAAAAAbVk/V1N9K5DigJ8/s1600/wordpress-zip.jpg

Not: Eğer ziplemeyle uğraşmak istemiyorsanız FTP’ye bir klasör açın “yenisite” adında bu dosyas içerisine “wp-admin, wp-includes, ana dizin dosyalarını” yükleyin. Sildikten sonra ana dizine sürüklersiniz.

Daha sonra cPanel‘den “wp-admin, wp-includes, ana dizin dosyalarını” siliyoruz. Silme işlemi FTP’ye göre çok hızlı biteceği için hızlı bir şekilde wordpress.zip dosyamız üzerine gelip sağ tıklıyoruz. Extract diyip dosyalarımızı çıkartıyoruz.

https://2.bp.blogspot.com/-FrWckh5pe1I/VIFgGqIW2pI/AAAAAAAAbVs/cr9ZZMUu0E4/s1600/wp-klasorler.jpg

Şu anda wp-admin, wp-includes ve ana dizin dosyalarını temizledik artık bunlardan bir korkumuz yok 🙂

https://1.bp.blogspot.com/-jbS0UCJvGPs/VIFgEzqKNwI/AAAAAAAAbVY/ZtNEi_Lo9rA/s1600/cpanel-temizlik.jpg

2) Wp-content Temizliği

En çok uğraşacağımız klasör bu. Bu yüzden bunun üzerinde iyi inceleme yapmamız gerekiyor.

Öncelikle bu klasörü bilgisayarımıza indiriyoruz ve bilgisayarımızdaki anti virüs aracılığı ile tarama yaptırıyoruz. Anti virüs eğer shell dosyaları varsa zaten uyarı verecektir. Herhangi bir virüs bulamadıysa alttaki eklentiyi kullanarak devam ediyoruz.

a) Anti-Malware and Brute-Force Security – WP Plugins

Bu eklenti sistemdeki tüm dosyaları tarayıp aralarında zararlı olanlar varsa tespit ediyor ve size bu dosyaları listeliyor.

grey CryptoPHP: Popüler İçerik Yönetim Sistemleri İçinde Gizli Tehdit!

Bir çok eklenti test ettim ama aralarında en iyiyi bulan bu eklenti. Hatta şöyle bir test yaptım farklı 13 tane php shell indirdim bunların arasında social.png’de mevcut. Hepsini diğer WordPress güvenlik eklentileri ile taratıp test ettim hepsini bulan olmadı ama en çok bu eklenti buldu 🙂

Eklentiyi indir: Anti-Malware and Brute-Force Security by ELI

Kullanımında dikkat etmeniz gereken bir durum var otomatik olarak alttaki uzantıları devre dışı bırakıyor bunlar haricindekilerini tarıyor. Ama bizim için hepsi çok önemli bu yüzden hepsini taratmak için alttaki tüm uzantıları kaldırıp taratıyoruz.

png, jpg, jpeg, gif, bmp, tif, tiff, psd, fla, flv, mov, mp3, exe, zip, pdf, css, pot, po, mo, so, doc, docx, svg, ttf

2 Farklı resim ekledim. 1.Resimde uzantıları kaldırdığım ve sadece temayı taratıcaksam seçeceğim alan var. Siz tamamını taratabilirsiniz bu sayede tüm sisteminizi temizlemiş olursunuz. 2.Resimde ise taranmış ve bulaşmış dosyayı görüyorsunuz öncelik olarak dosyayı inceleyin ve daha sonra silin.

grey CryptoPHP: Popüler İçerik Yönetim Sistemleri İçinde Gizli Tehdit!

b) Kullanılmayanlar

Eklentinin bulduklarını inceleyip sildik şimdi sırada kullanmadığımız tema ve eklentide. Genelde tema kuruyoruz ve WordPress’in standart temalarını kullanmıyoruz. Sistemin başka alanlarından içeri sızıp bu kullanmadığınız temalar içerisine shell atabilirler bu yüzden kullanmadığınız tema ve eklentileri mutlaka silin.

c) Eklentileri Tekrar Yükleyin

Kullandığınız eklentileri tespit edip WordPress.org Plugins sayfasından hepsini bilgisayarımıza indiriyoruz.

Daha sonra FTP alanından tüm eklentileri silip aynı isimlerde güncel indirdiklerimizi yüklüyoruz. Bu sayede eklentiler klasörümüzde artık güvenli hale gelmiş oluyor.

ç) Cache Temizliği

WP Super Cache veya W3 Total Cache gibi cache eklentileri kullanıyorsanız wp-content içerisinde cache klasörleriniz olacaktır. FTP’den cache klasörünü tamamiyle silip eklentinizle tekrardan oluşturabilirsiniz.

d) Upgrade Temizliği

WordPress bu klasörü güncelleştirme yaparken kullanır. Güncelleştirme yaparken öncelikle klasörü buraya indirir klasöre çıkartır ve nereye atması gerekiyorsa oraya gönderir. Bu yüzden bu klasör daima boştur eğer siz başka bir dosya görürseniz mutlaka silin.

e) Uploads

Öncelikle yukarıdaki söylediklerimi yaptıysanız uploads klasörünü bilgisayarınıza indirip taratmış olmanız gerekiyor. Burası resim, pdf, mp3 gibi dosyaları yükleme alanıdır. Yani bu alanda php, pl gibi dosyalara yer yoktur ve olmaması gerekiyor.

Upload klasörümüz içerisine FileZilla FTP Programı yardımı ile .htaccess adında bir dosya oluşturuyoruz ve içerisine alttaki kodu yerleştiriyoruz.

AddHandler cgi-script .php .pl .py .jsp .asp .htm .shtml .sh .cgi
Options -ExecCGI

Yukarıdaki kod ile herhangi bir açık oluşsa bile uploads klasöründe yukarıdaki uzantıları sunucu artık çalıştırmayacaktır. Gerçi şu anda güvenlik almıyoruz temizlik yapıyoruz ama olsun 🙂

f) Languages

Bu klasör standart olduğu için bunuda silip son sürüm wordpress içerisindekini buraya atıyoruz.

g) Tema Klasörü

En sona bunu bıraktım çünkü bunda ne olduğunu bilmiyoruz. Temanın orjinalini indirebiliyorsak tekrar indirip atmanızı tavsiye ederim. Eğer temada bir güncelleme yaptıysanız bunuda kaydedin temayı yeniden ekledikten sonra güncellemenizi tekrar ekleyin.

 • Warez temaysa silip yeni tema arayışına geçin.
 • Ücretsiz tema ise kodları iyi inceleyin içerisinde crypto edilmiş kodlar varsa kullanmayın o temayı.
 • WordPress.org’dan tema indirin oradakiler güvenlidir.
 • Son çare kendiniz tema yazın.

3) Wp-config.php Temizliği

Tüm dosyaları neredeyse temizledik ama wp-config.php dosyasını hiç ellemedik. Bu yüzden bu dosyayıda iyi incelememiz gerekiyor belki bu php dosyasının içerisine kod eklediler ve uzaktan bağlanabiliyorlar. Eğer wp-config.php içerisinde ne olduğunu biliyorsanız bunu anlamanız 2-3 saniye gibi bir süre olacaktır. Ama eğer bu dosyada daha önceden ne olduğunu bilmiyorsanız alttaki söylediklerimi yapım.

wp-config.php dosyasını silin. FTP ana dizindeki “wp-config-sample.php” dosyasının adını wp-config.php olarak değiştirin.

Yeni wp-config içerisine veritabanı bilgilerinizi yazın. Birde config içerisinde 45.satırda “Eşsiz doğrulama anahtarı” yer alıyor. O alanada benzersiz kodlarımızı eklemek için alttaki siteye giriyoruz ve oradaki kodu alıp wp-config.php içerisine yerleştiriyoruz.

WordPress Güvenlik: Key

wp-config-sample.php içerisindeki boş geliyor genellikle. wp-config dosyasmızıda temizledik.

4) MySQL Kullanıcı Şifresi Değiştirme

MySQL veritabanınıza uzaktan erişim eğer kısıtlı değil ise wp-config bilgileri ile sürekli şifrelerinizi değiştirip yönetim panelinize girebilirler. Veritabanı ile alakalı herşeyi yapabilirler.

MySQL Uzaktan Erişim Programı ile bunu yapmak mümkün tabi biz bu programı zarar vermek için değil iş yapmak için kullanıyoruz.

cPanel‘e giriş yapıp “MySQL Veritabanları” kısmına tıklıyoruz.

En alt kısımda kullanıcılarımız var ve bunların hemen sağında “Şifreyi Ayarla” yazıyor.

https://3.bp.blogspot.com/-bfdsceqwd2E/VIFgFsqwoiI/AAAAAAAAbVg/QC4rR8eaDEI/s1600/mysql-kullanicilar.jpg

Yeni şifreyi o alandan girebilirsiniz.

https://3.bp.blogspot.com/-piMvGV5LlfA/VIFgGoeb53I/AAAAAAAAbV0/sO3sgRG5hkA/s1600/yeni-sifre-mysql.jpg

Son olarak wp-config.php dosyasına bağlanıp yeni şifremizi tanımlıyoruz ve bu güvenliğide almış oluyoruz.

5) Admin Şifresi Değiştirme

Yönetim panelinize girip şifrenizi değiştirin ve diğer tüm yöneticileride inceleyin sizden başka yönetici olmasın.

Birde “admin” kullanıcısını kullanıyorsanız onu silin yeniden farklı bir kullanıcı adı ve şifreyle yeni bir kullanıcı oluşturun.

Tüm yazım bu kadar WordPress’i temizleme işlemini tamamladık. WordPress güvenlik ile alakalı yazılarımıda inceleyin;

Most Popular Topics

Editor Picks