Akismet! Spamlardan kurtulun.

4

Bu eklentiyi yazmadan önce düşündüm acaba geciktimmi? Çünkü ilk wordpress kullandığım zamanlarda çoğu kişi kullanmıyordu ama şu anda kullanmayan yoktur diye düşünüyorum ama genede yazma gereği duydum mutlaka vardır 1-2 kişi. Herkeze yardım etmek lazım diyerek başlıyorum.

Akismet

WordPress yapımcısı olan matt’in kendi eklentisi ve wordpress indirdiğinizde eklentiler kısmında akismet eklentisini görürsünüz. Yani kurulumdan hemen sonra akismet eklentisini aktifleştirerek kullanabilirsiniz. Akismetin ne olduğunu bilmeyip silenler için indirme adresi veriyorum.

Akismet indir: Akismet

Neden akismet?

Akismet Spam yorumları engellemeye yarar. Yani diyelimki 1 hafta hiç sitenize bakmayacaksınız vallahi doldururlar spamla sonra durma uğraş silmeyle 🙂 Dmry’nin dediği gibi blog siteleri için akismet şart. Akismet spam yorumları engelleyip yorumlardan ayırıyor ve sizlere spamları topluca silme imkanı veriyor.

Akismetin en kısa açıklaması: Spam yorumları engellemeye yarar.

Akismet’i ben kullanmıyordum ama günde 30-50 arası yağmaya başladı bazen 150 🙂 Çook şaka gibi sürekli geliyorlar. O yüzden mutlaka kullanın. Sitenizde konunuza küfür edenide istenmeyen yapın oda spama düşsün küfür etmenin ne kadar kötü bişi olduğunu hiç değilse bu şekilde anlasın.

Akismet Ekran görüntüsü

Akismet by you.

Eklentiyi aktifleştirdikten sonra API anahtarını isteyecektir.

Onuda şu adresten alabilirsiniz: WordPress.com API anahtarı

Eğer üye değilseniz wordpress.com’a üye olmanız gerekiyor. Profilinizden api anahtarınızı alıp aktifleştirin…

Sitenizde akismet istatisliklerini göstermek istiyorsanız temanıza alttaki kodu yerleştirmeniz yeterli olucaktır.


<?php akismet_counter(); ?>