Android 6 Marshmallow Özellikleri ve Çıkış Tarihi

1

Google‘ın Android 6.0 Marshmallow ile yenilenen işletim sistemi yeni özellikleri ile geliyor.

Android 6 Marshmallow tabiki yine her android cihazla uyumlu olmayacak ancak getireceği güvenlik güncellemeleri, arayüz değişiklikleri ve kullanım kolaylığı açısından bir çok yenilik sunacak. Android 6 Marshmallow’un en büyük özelliklerinden biri izinler olacak. Bir uygulamaya veya oyuna istenen izinlerin hangilere izin vereceğinize siz karar vereceksiniz.

Uzun Pil Ömrü

Android telefonlarda genelde pil ömrü pil kapasitesi ile alakalı düşünenler olabilir ancak yazılımsal olarakta pil kullanımı uzatılabilir. Android 6 Marshmallow ile pil kullanımı daha üst seviyeye çıkacak. Örnek olarak telefonunuzu kullanmadığınız süre boyunca arkaplan hizmetlerini kendiliğinden durdurarak pil tasarrufu sağlayacak. Özellikle gece boyunca.

Uygulamalar Üzerinde Sekme Açabilme

Android 6 Marshmallow ile uygulamalar üzerinde bir bağlantı açarken Chrome veya başka bir tarayıcıya yönlendirmeden uygulama üzerinde bağlantıyı direk açabileceksiniz. Böylelikle daha hızlı geri dönebileceğiniz bir yapıya sahip olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Android için En Popüler Sosyal Medya Uygulaması

Tüm Ağ Ayarlarını Sıfırlayabilme

Android 6 ile birlikte giriş yapmış olduğunuz wi-fi, bluetooth, mobil veri bağlantılarının hepsini yedekleme ve sıfırlama menüsündeki ağ ayarlarından tamamını sıfırlayabilirsiniz. Tek seferde kullanıcı adı ve şifreleri sıfırlamak artık çok kolay olacak.

Bağlantılı Uygulamaları Otomatik Açma

Android‘in önceki sürümlerinde bir bağlantıya tıklandığında her seferinde sorulan bağlantı şu uygulama ile açılsınmı sorusu artık olmayacak. Örnek olarak Youtube bağlantısına tıkladığınızda hemen Youtuba’a giriş yapacak.

Uygulamalar Artık Dikey Olarak Gelecek

Ana uygulamalar menüsü artık yan yana değilde dikey konumlandırılacak. Dikey kullanımda daha rahat ve hızlı bir kullanım rahatlığı suncak olan özellik Android 6 Marshmallow ile gelebilecek. Her ne kadar olumsuz geri bildirimler alsada Android Launcher’ların çoğu dikey kullanımı tercih ediyor.

Beyaz Menü Arayüzü

Android işletim sistemi ile menülerdeki siyah arkaplan artık yeni beyaz rengine kavuşuyor. Apple’da olduğu gibi beyaz menü arkaplanı artık daha aydınlık bir menü sağlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Google Play’de En iyi Android Oyunları 2015 Ücretsiz İndir

Görsel Sesli Mesaj Uygulaması

Android 6 Marshmallow ile birlikte sesli mesaj uygulaması ile artık yazılı mesaj yerine sesli mesaj gönderebilecek. Ancak operatörlerin bu sisteme destek vermesi gerekiyor. Zira uygulamalar ile internet üzerinden sesli mesaj gönderilsede normal mesaj yolu ile gönderilemiyordu. Tabiki operatörler bu sisteme destek verirmi bilinmez.

Döndürülebilir Ekran

Android cihaz üreticileri ve launcher’lar sayesinde kullanıdığımız döndürülebilir ekran artık Android 6 Marshmallow ile birlikte sisteme yerleştirilmiş olacak.

Daha Hızlı ve Daha Güvenli

Android 6 Marshmallow yeni donanımlar ile hızına hız katarak en az bellek kullanımı ve çok düşük güç harcayacak.

Android 6 Marshmallow Çıkış Tarihi

Android 6 Marshmallow işletim sistemi tüm Nexus 5, Nexus 6, Nexus 9 ve Nexus Player için önizleme sürümleri yayınlandı ancak kararlı sürümü 2015’in sonbahar aylarında yayınlanması bekleniyor. Diğer Android telefon üreticileri ise 2016’nın başlarından sonra yeni akıllı telefonlara ve üst seviye telefonlara getirecek.