Bilgisayar Oynucuları Konsollara Yöneliyor

0

Günümüzde bilgisayar donanımları konsollara göre daha gelişmiş olsa da driver sorunları ve uyumsuz donanımlar nedeni ile bilgisayar oyuncuları konsolları tercih ediyor. Bilgisayarlarda bu durum çok farklı aldığınız oyunu bilgisayarınız çalıştıracakmı veya driver sorunu olurmu diye oyuncular endişeleniyor. Ancak yüksek mevlalar isteyen donanımlara sahip kullanıcılar oyunları rahat oynayabiliyor. Günümüzde bazı oyunları oynayabilmek için grafik kartını, ram’i ve hatta bilgisayarı değiştirme olasılığı yüksektir. Konsollarda ise oyunlar daha rahat kurulum gerçekleştirilebiliyor. Driver kurulumu, uyumsuz donanım gibi sorunlar olmadığı gibi daha üstün oyun deneyimi sunabiliyor.

Far Cry 4

Ubisoft’un sevilen oyunlarından olan far cry 4 artık gelişen grafikler ile birlikte konsollarda kalitesini oyun severler’in beğenisine sunuyor. Bilgisayarda ise işin rengi değişiyor oyun severler artık PC’lerde gücü arttırmak ve oyunu kaliteli oynayabilmek için çok zahmet çekecek gibi görünüyor. Forumlarda konuşulanlara göre far cry 4 çift çekirdek PC’lerde çalışmayı reddettiğini söyleniyor. Çalışan oyun hatalı bir şekilde başladığı için sorunlar oyun severler’i bıktırmış durumda. Parça değiştirme ve oyun kalitesini arttırma maliyet açısından oyun severler’i konsollara yönlendirmiş gibi görünüyor. Oyunda sorun ile karşılaşan bazı oyuncular, oyunun mimumum Core i5-750 istemesine rağmen, Far Cry 4’ü hyperthreading etkin olan Core i3 işlemcilerde çalıştırmayı başarmış durumdalar.

Assassin’s Creed Unity

Assassin’s Creed Unity ‘de kalabalıklar oluşumu oyunun hatalı bir şekilde ilerlemesini sağlıyor. Ubisoft‘un yaptığı açıklama ile birlikte bu sorunun insanlar topluluğundan kaynaklanmadığı söylendi.Çıkış öncesi versiyonuyla çıkış versiyonu arasında bariz bir performans farkı var. Testlerde verilerin işlemciye aşırı yüklendiği ve düşüşlere sebep olduğu görülüyor. Kare saniye sorununu çözmek için uğraştıklarını ve yakın zamanda çözüm bulacaklarını söyleyen yapımcı performansı arttırmak ve oyun severler’in Assassin’s Creed Unity’ın sorunsuz bir şekilde oynamalarını sağlayacaklarını söylüyorlar.

Watch Dogs

Watch Dogs hem optimizasyonu başarıyla yapılmamış, hem de özellikle hızlı araç sahnelerinde ciddi FPS düşüşü yaşanıyor ve oynanmaz hale geliyor. Watch Dogs için yeni bir güncelleme geliyor yüksek ve ultra doku ayarlandığında oldukça sorun çıkaran Watch Dogs’un bu güncellemesiyle sorunlar aşılacak gibi görünüyor. Oyunu daha optimize hale getiren bu güncelleme, doğal olarak çeşitli hataları gidermeyi de hedefliyor. Oyun severler’in yeni güncelleştirme ile kaçmış olan keyifleri yerine gelebilir.

Oyun sektörüne baktıkça yeni nesil konsollar hatalı oyunlar ve oyun severler’in cebinden çıkan paralar. Bilgisayar‘da oynanmak istenen oyunlar ama gereksinim fazlalığı değiştirilen parçalar. Yapımcı, dağıtıcı, oyunları önümüze hızlı bir şekilde sunup sonrada hatalar ve performans sorunları ile karşımıza çıkıyorlar. Bilgisayar geleceği sıkıntılı bir durumda büyük bir pazar beklentileri olan oyuncular sorunlar aşıldıkça kalitede artacaktır.