Yeni Teknoloji: “Döner Robotu”

0

Döner Robotu, Teknolojinin gelişimiyle birlikte gelişmeye başladı. Bu robotlar artık iş yükünü minimize etmeye yönelik firmalara büyük kolaylık sağlıyor. Hijyen olarakta çok önemli bir detay aslında, eskiden görüyorduk ustalar kesiyor etler yere düşünce eliyle alıp tabağa koymalar falan 🙂 bunlar tarih olacak inş.

Günümüzde hızla gelişen yeni teknolojiler hayatımızın bir parçası olmaya başladı. Hızlı işleyen döner lokantalarında, restoranlarda ve kızarmış hazır döner üreten fabrikalarda iş hızını ve hizmet kalitesini arttıran döner robotu kalitesi ile ön plana çıkıyor. Döner robotu dönercilerin işini kolaylaştırabilecek yeni bir teknolojik ürün oldu.

Döner Robotu Teknik Detayları

Kızgın sıcağın karşısında döner kesmek zor iş… Ama artık bu derdi ortadan kaldıracak bir robot icat edildi. Döner robotu, gün boyunca 300 kilogram et pişiriyor ve eti milimetrik olarak kesiyor. Ustalara düşen tek görev ise düğmeye basmak. 7/24 çalışmak üzere tasarlanan robot, seri ve hijyenik bir biçimde dilimliyor ve hatalı ya da iri kıyım kesimin önüne geçebiliyor.

  • Dokunmatik panosu üzerinden, uzaktan kumanda ediliyor ve işletiliyor. Üstelik daha çok enerji tasarrufuyla zamandan kazanmanızı da sağlıyor.
  • Çevre dostu döner robotu, döner piştikçe, tıraşlanan dönerin dilimleri soğutma ve paketleme işlemine yürüyen bantla otomatik olarak taşınıyor.
  • Ayrı programlamayla çalışabilen döner robotu, üzerindeki sensörler sayesinde dönere olan mesafeyi belirliyor.
  • Kullanılan dönerin şekline göre eğimi belirlenen döner robotu, uzaktan kumandayla çalışıyor.

Döner robotunun fast food ve endüstriyel sanayiye yönelik iki ayrı tipi bulunuyor. Sanayi tipi robotlar maksimum 150 kilo taşıyor. Döner büfesi ve restoranlar için ise maksimum 100 kilo taşıyabilen iki ayrı robot mevcut.

  • Döner Robotlarında 2 yıl garantinin yanında 10 yıl da servis garantisi var.

https://1.bp.blogspot.com/-PDe8XE3AhnM/Vt_jUaUHP4I/AAAAAAAAcYk/teyOUhg1x5U/s1600/doner-robotlari-1.jpg

Döner etini istenildiği gibi pişirebilen ve eti istenilen kalınlıkta kesebilen döner robotunun dönercilere büyük rahatlık sağlıyor. İçinde dijital bir kamera ile bilgi sayar bulunan robot her çeşit dönerin kesilmesine uygun bir şekilde tasarlanmış. Dönerciler, yeni geliştirilen robot ile zamandan tasarruf edeceklerini ve personeli başka işlerde çalıştırabileceklerini belirtti. Hastalık ya da hijyen sorununun da olmayacağına işaret eden dönerciler, yine de döner ekmeğinin hazırlanması ve müşterilere verilmesi için personelin şart olduğunu kaydetti.

Yıllardır yaz kış döner karşısında çalışmanın zorluğuyla her dönercinin hayali olan bu robot, döneri daha hijyenik koşullarda, daha hızlı pişirip keserek işletme giderlerini büyük ölçüde azaltıyor. Özellikle sağlık açısından yapılan spekülasyonlar sektörü ciddi manada etkilemekte. Robot sayesinde bu olumsuzluklar ortadan kalkacak ve fast food sektörünün diğer ürünleri ile daha rahat mücadele olacak.

Türkiye ve Avrupa’nın en iyi döner kebapçıları, servis hızını ve kalitesini arttırmak amacıyla bu döner robotlarını kullanmaya başladı.

https://2.bp.blogspot.com/-SU9Vma1eRZ0/Vt_jVeBFW-I/AAAAAAAAcYs/93o1QTqFTII/s1600/doner-robotu.jpg

Döner Robotu Videosu

Video da etin kesilimiyle ilgili tüm ayrıntıları görebilirsiniz. Et ince ince ve düzgün kesiliyor.

Döner Robotu fiyatları

Korkmaz mekatroniğin ürettiği robotların fiyatları 12.500 Euro’dan başlıyor.

  • Tümü dokunmatik ekrana sahiptir, aynı zamanda uzaktan kumanda ile kontrol edilmektedir.
  • Tepsi alttan ısıtmalı yani benmarili veya isteğe göre benmarisiz olarak üretilmekte ve fiyatlar da bu isteklere göre değişmektedir.
  • Döner robotları elektrikli veya Doğalgazlı kullanım için uygundur.
  • Fiyatı: 12,500 Euro’dan başlıyor.