e-Devlet ile İkametgah Belgesi Nasıl Alınır? 0

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere İnternet üzerinden İkametgah belgesi nasıl alınacağını resimli olarak anlatacağım. Yıllardır nüfus dairelerinden, muhtarlıklardan ikametgah belgesini sıra bekleyerek belli bir ücret karşılığında alıyorduk. İnternetin artık yaygın hale geldiği günümüzde artık e-Devlet sistemi ile kendi bilgisayarımızdan da “İkametgah belgesi” alabiliyoruz. Şimdi ise gelelim e-Devlet üzerinden ikametgah belgesi nasıl alınacağına.

e-Devlet üzerinden ikametgah belgesi almak istiyorsanız aşağıdaki resimli anlatımımızı takip ederek kolayca olarak ikametgah belgesi alabilirsiniz. Yada ikametgah belgesini hemen almak istiyorsanız “https://www.turkiye.gov.tr/nvi-yerlesim-yeri-ve-diger-adres-belgesi-sorgulama” adresine tıklayarak hemen sorgulama işlemini yapıp belgenizi hemen çıkartabilirsiniz.

e-Devlet ile İkametgah Belgesi Nasıl Alınır? Resimli Anlatım

1- İlk önce “https://www.turkiye.gov.tr” adresine tıklayalım. e-Devlet ana sayfasının en sağ üstündeki “Sisteme Giriş” butonuna tıklayarak e-Devlet sistemine giriş yapalım. Daha sonra yine ana sayfanın en solunda “e-Hizmetler” sekmesine tıklayalım.

2- e-Hizmetler’e tıkladıktan sonra Türkiye Cumhuriyetine bağlı tüm kurumlar ile ilgili online hizmetleri göreceksiniz. Sol tarafta bulunan alfabetik sırada “N” harfine basalım. Nufüs ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü‘nün altındaki “Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama” hizmetine tıklayalım.

3- Açılan pencerede uyarı yazısı gelecek karşınıza. Bu uyarı yazısını okuduktan sonra “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum” yazısında bulunan kutucuğu işaretleyin. İşaretledikten sonra altta “Devam Et” butonuna tıklyaın.

4- Devam dedikten sonra karşımıza kişisel bilgilerimiz gelecek. Burada “Belgenin Neden Verileceği” ni seçin ve “Sorgula” butonuna tıklayın ve sorgulama işlemini gerçekleştirin.

5- Sorgula dedikten sonra karşımıza ikametgah belgesi gelecektir. En sağ üstte “Dosyayı İndir” butonuna tıklayarak ikametgah belgesini indirelim. İndirdiğimiz dosyayı açarak yazıcımızdan çıkartalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sağlık Bakanlığı İOS, Android E-Nabız Uygulaması İndir

WhatsApp Hesap Bilgi Paylaşımı Nasıl Kapatılır? 0

Whatsapp’a yeni gelen bilgi paylaşımı özelliği şimdiden rahatsızlık vermeye başladı. Whatsapp’ın bu bilgi paylaşmı nasıl kapatılır yazımızda öğrenebilirsiniz.

Whatsapp bilindiği üzere Facebook tarafından satın alınmıştı. Whatsapp’ı tamamen satın alan Facebook whatsapp’ın kullanıcı bilgileri sayesinde kullanıcılarına daha iyi hizmet vereceğini söylüyor ancak ne kadar doğru bilemeyiz. Bu özellik sayesinde Whatsapp bilgilerinizle size benzer reklamlar veya farklı türde bir bilgi kullanımı yapabilir. Eğer bu bilgi paylaşımından rahatsızsanız bu özelliği kolaylıkla kaldırabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Whatsapp Uygulamasına Nasıl Şifre Konulur?

WhatsApp Hesap Bilgi Paylaşımı Nasıl Kapatılır?

Whatsapp hesap bilgi paylaşımını Android ve İOS telefonlarınızda kapatmak oldukça kolaydır. Android kullanıcıları görselde olduğu gibi ilk önce Whatsapp’a giriyoruz. Daha sonra Ayarlar – Hesap kısmına gelerek Hesap bilgimi paylaş ikonuna tıklayarak karşımıza çıkan pencerede Paylaşma seçeneğine tıkladıktan sonra işlemimizi tamamlıyoruz.

iOS yani iPhone telefonlarınızda ise AyarlarHesap kısmından Hesap bilgimi paylaş seçeneğine tıklayarak işlemimizi tamamlıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: WhatsApp’ta Telefon Numarası Değiştirme Nasıl Yapılır?

TBT Nedir? Ne Demektir? 0

Sosyal paylaşım platformu Instagram’da yapılan #tbt hashtag‘i dikkatleri çekmeye başladı. Bir çok kullanıcınında kullandığı hashtag tbt nedir?, ne demektir?, ne işe yarar? ve neden kullanılır yakından bakalım.

Instagram kullanıcıları #tbt hashtagini yükledikleri fotoğrafları daha çok kişinin görmesi ve ön plana çıkması için kullanıyor. tbt’nin kelime anlamı ise #throwbakthursday geçmişten bugüne fotoğraf yüklemek anlamına gelen bir etikettir. Bir deyim olan tbt hashtag’ini dünyada milyonlarca insan hala kullanmaktadır.

#throwbakthursday

Most Popular Topics

Editor Picks