e-Devlet ile İkametgah Belgesi Nasıl Alınır?

0

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere İnternet üzerinden İkametgah belgesi nasıl alınacağını resimli olarak anlatacağım. Yıllardır nüfus dairelerinden, muhtarlıklardan ikametgah belgesini sıra bekleyerek belli bir ücret karşılığında alıyorduk. İnternetin artık yaygın hale geldiği günümüzde artık e-Devlet sistemi ile kendi bilgisayarımızdan da “İkametgah belgesi” alabiliyoruz. Şimdi ise gelelim e-Devlet üzerinden ikametgah belgesi nasıl alınacağına.

e-Devlet üzerinden ikametgah belgesi almak istiyorsanız aşağıdaki resimli anlatımımızı takip ederek kolayca olarak ikametgah belgesi alabilirsiniz. Yada ikametgah belgesini hemen almak istiyorsanız “https://www.turkiye.gov.tr/nvi-yerlesim-yeri-ve-diger-adres-belgesi-sorgulama” adresine tıklayarak hemen sorgulama işlemini yapıp belgenizi hemen çıkartabilirsiniz.

e-Devlet ile İkametgah Belgesi Nasıl Alınır? Resimli Anlatım

1- İlk önce “https://www.turkiye.gov.tr” adresine tıklayalım. e-Devlet ana sayfasının en sağ üstündeki “Sisteme Giriş” butonuna tıklayarak e-Devlet sistemine giriş yapalım. Daha sonra yine ana sayfanın en solunda “e-Hizmetler” sekmesine tıklayalım.

2- e-Hizmetler’e tıkladıktan sonra Türkiye Cumhuriyetine bağlı tüm kurumlar ile ilgili online hizmetleri göreceksiniz. Sol tarafta bulunan alfabetik sırada “N” harfine basalım. Nufüs ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü‘nün altındaki “Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama” hizmetine tıklayalım.

3- Açılan pencerede uyarı yazısı gelecek karşınıza. Bu uyarı yazısını okuduktan sonra “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum” yazısında bulunan kutucuğu işaretleyin. İşaretledikten sonra altta “Devam Et” butonuna tıklyaın.

4- Devam dedikten sonra karşımıza kişisel bilgilerimiz gelecek. Burada “Belgenin Neden Verileceği” ni seçin ve “Sorgula” butonuna tıklayın ve sorgulama işlemini gerçekleştirin.

5- Sorgula dedikten sonra karşımıza ikametgah belgesi gelecektir. En sağ üstte “Dosyayı İndir” butonuna tıklayarak ikametgah belgesini indirelim. İndirdiğimiz dosyayı açarak yazıcımızdan çıkartalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sağlık Bakanlığı İOS, Android E-Nabız Uygulaması İndir