Firefoxta Şifre Güvenliğinizi üst düzeye çıkarın. 0

Firefox kullananlar için özel bir yazı bu diğer tarayıcılar için tabiki güvenlik önlemleri var ancak Firefox’un bir özelliği üzerinde durucam bugün. Biliyorsunuz artık tarayıcılar şifreleri hatırlıyor ve otomatik girişlerde bize çok faydalı oluyorlar. Hatırlanan şifrelerin Hacker’lar tarafından ele geçirilmemesi için güzel bir yöntem bu mutlaka deneyiniz.

https://4.bp.blogspot.com/-OoTuX1YAKug/TxXpoWGHCRI/AAAAAAAADAE/ROR-qjnUmgE/s1600/firefox-guvenlik.JPG

Firefox Güvenlik Önlemi

Öncelikle Firefox’unuzu açın. Daha sonra sırasıyla;

  • Araçlar -> Seçenekler -> Güvenlik -> Ana Parolayı değiştir.

Bu kısıma giriyorsunuz ve yukarıdaki resim karşınıza çıkıyor. Eğer mevcut bir şifreniz varsa önce şu anki şifreniz diye başlıyor ancak şifreniz yoksa yeni giriyorsunuz. Peki daha sonra ne oluyor? Firefox’u kapattınız ve tekrar açtığınızda otomatik şifreli girdiğiniz sayfaya tıkladığınız an hop firefox şifre soruyor ana parola girmeden otomatik şifreyi çıkartmıyor. Alttaki resim örnek:

https://4.bp.blogspot.com/-fVYrrY9IBng/TxXpnt95x9I/AAAAAAAAC_8/5KU_Nr6ghsY/s1600/firefox-guvenlik-1.jpg

Ana Parolayı bilmeden otomatik giriş yapamazlar. Peki ana parolanın başka özelliği varmı? Tabiki var kayıtlı şifreler kısmındaki şifreleri kesinlikle göstermiyor. Ana Parola diye inat ediyo 🙂

  • Tavsiye ederim kendim bu yöntemi kullanıyorum ve çok memnunum.

Geek ve Nerd Nedir? Kimlere Denir? 0

Merhaba arkadaşlar sizlere bu yazımızda Geek ve Nerd nedir? ve kimlere bu sıfat verilir bunları açıklayacağım.

Öncelikle bu terimler Amerikan kültürüne sahip gençleri sınıflandırılmasında kullanılan Geek ve Nerd gibi iki terim bulunuyor. Bu terimler aslında Türkçe’de Asosyal ve İnek olarak şeklinde yorumlanabilir. Bu iki sıfatı taşıyan insanlar genellikle ergenlik sürecinde yaşıtlarının ilgisini çekmeyecek şeylerde çok fazla bilgisi olan insanlardır. Aslında bu sıfatlar hakaret olarak söylenir. Peki Geek ve Nerd tam olarak nedir? kimlere denir? ve kökenleri nereden gelmiştir? bunlara bakalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : Etkili Hikaye Anlatmak İçin Animasyonlu Harita Yolu

Geek Nedir?

Bu tip insanlar Asosyal olarak bilinsede zeki olarak bilinir. Kendileri Teknoloji ile alakalı her türlü konuda bilgi sahibi olaması yani teknoloji danışmanı, işlerinde başarılı, acayip insanlara denir. Genellikle Mac pc kullanırlar. Geek’in kökenine bakacak olursak eskiden sirkte çalışan yetenekli insanlara küçük düşürücü söylenirdi. sirk hayvanı gibi farklı anlamlarda taşırdı bu terim.

Nerd Nedir ?

Bu tip insanlar ise Geek’lerin aksine Mac yerine PC kullanırlar. Daha çok içine kapanık, genellikle mühendis, yazılım ve fantastik işlerle uğraşmayı seven insanlardır. Nerd ise Dr.seuss tarafından 1954’te bir makalede yazılmıştır.

Bu araştırma mastersinit.org tarafından hazırlanmıştır.

Composer Nedir? Nasıl Kurulur? 0

Merhaba arkadaşlar, Bugün sizlere Composer’ın ne olduğunu ve nasıl kurulduğunu anlatıcam.

Composer PHP için geliştirilmiş bir paket yöneticisi diğer bir tabirle “dependency management” bağımlılık yönetimi yapan bir araçtır. Kısa bir şekilde anlatmak gerekirse, projenizde kullanacağınız kütüphaneyi tek bir komut ile projeye dahil edebiliyor ve güncelleyebiliyorsunuz. Bu size proje aşamasında inanılmaz bir zaman kazandırıyor. Zamandan ziyade kullanmış olduğunuz kütüphanelerin eklenmesi ve güncellenmesi daha önemli aslında. Zaman içerisinde kullanmış olduğunuz kütüphanelerde çıkan güvenlik açıklarını kapatmış oluyorsunuz. Bununla birlikte performans için gelitşirilen eklentileriniz varsa bunları da güncelleyerek sisteminizin performansını daha da arttırmış oluyorsunuz.

Packagist sitesine girerseniz orada yüzlerce kütüphane yüklü ve oradan istediğiniz kütüphaneye ulaşabilir ve projenize dahil edebilirsiniz.

Composer PHP 5.3 ve üzeri sürümlerde kullanmanız gerekiyor.

Linux Composer Kurulumu

  • cURL aracılığa composer.phar’ı indirelim ve PHP olarak çalıştıralım.

curl -sS https://getcomposer.org/installer | php

  • Composer.phar dosyamızı “composer …” şeklinde kullanabilmek için /usr/local/bin klasörüne taşıyoruz.

sudo mv composer.phar /usr/local/bin/composer.phar

  • Composer.phar’ı alias olarak ekliyoruz.

alias composer=’/usr/local/bin/composer.phar’

  • Git kurulu değilse hata alabilirsiniz. Giti kuruyoruz.

yum install -y git

Kurulum tamamlanmıştır. Artık hangi projede nasıl kullanmak istiyorsak kullanabiliriz. Eklemek istediğiniz dizine giderek composer …. yazıp çalıştırabiliriz.

Windows Composer Kurulumu

Windows ortamı için composer kurulumu ise şu şekilde,

Buradan “Windows Installer” kısmındaki dosyayı indiriyoruz.

Most Popular Topics

Editor Picks