Google Analytics (not provided) Kesin Çözümü 3

Google Analytics not provided uzun zamandır benimde problemini arayıpta çözemediğim bir konuydu. Uzun süre araştırdım ancak problemi çözemedim tabiki benim gibi bir çok çözemeyende vardı 🙂

Bu problemin çözümü bulunmuş ve 2 gündür sürekli bu konu hakkında yazılar yazılmaya başladı çünkü önemli bir konuydu. Inbound’da yeter artık dedim herkes bunu konuşmaya başladı. Bende problemin çözümünü bulup Türkçe olarak yayınlamak istedim sanırım Türkçe bir çözümüde anlatan yok.

https://1.bp.blogspot.com/--h1emzNCkxQ/UkMtJjQqPwI/AAAAAAAAVFo/e9gN1lCtIOc/s1600/not-provided-rooteto.jpg

Siteye giren kişilerden günlük 1-2 bin kişinin anahtar kelimesinde yani arama filtrelerinde (not provided) yazısı görüyorum buda tabiki rahatsız edici bir durum hangi kelimeden hangi sayfaya geldiklerini görmem gerekiyordu ve sonunda problemi çözümünü buldum.

Bu problemin esas kaynağıda http:// ve https://‘den kaynaklıymış.

Daha önceleri rooteto’da bir konu açılmıştı bununla ilgili kısmi çözüm adında ancak artık bu sorunu komple çözmüş sayabiliriz 🙂

SEO Uzmanları kesinlikle Google Analytics kullanırlar ve en detayına kadar inerler gerektiğinde. SEO Uzmanları hitin nerden geldiğini öğrenir ve ona göre anahtar kelimelerini düzenlerler. Bende artık buradaki sonuçlara ulaşabiliyorum ve anahtar kelimelerimin dağılımı buna göre ayarlayacağım.

Öncelikle tekrar hatırlayalım (not provided)

https://4.bp.blogspot.com/-uRmRtXHGyTM/UkMvYdBGARI/AAAAAAAAVF0/viZpfEVTZPo/s1600/hack-before.gif

Örneklersek bu problem yüzünden 154 tane ziyaretcinin nerden geldiğini bilemeyecektik halbuki web site sahibi olarak hangi kelimelerde, hangi sayfaların hit aldığını görmemiz gerekir.

(not provided) Problemi çözüldükten sonra

Sırada problemin çözüldükten sonraki hali var.

https://3.bp.blogspot.com/-d_pFAQVE8mk/UkMv2OnmE8I/AAAAAAAAVF8/BKxrY23iSGw/s1600/hack-after.gif

Evet görmüş olduğunuz gibi hangi sayfalara ne kadar hit gelmiş ufak bir filtre ile görebiliyoruz. Burada örneğin ana sayfa tüm hiti almış ancak samsung-monitors sayfasıda bu hiti alabilirdi ve siz bundan haberdar olmayabilirdiniz 🙂

Problemi bu şekilde çözdük. Şimdi bunu nasıl yapacağınızı anlatıyorum.

Not Provided Kesin Çözümü

Google Analytics hesabınıza giriş yapın ve sağ üst kısımdaki “Yönetici” kısmına tıklayın.

https://1.bp.blogspot.com/-SoLl2EqIslQ/UkM0N16M8gI/AAAAAAAAVGg/Ezsk23TBljQ/s1600/Google+Analytics+not-provided+cozumu+rooteto+%25284%2529.jpg

Daha sonra sağ aşağıdaki “Filtreler” kısmına tıklıyoruz ve devam ediyoruz.

https://4.bp.blogspot.com/-vD3j5NT4dKE/UkM0NS9iP5I/AAAAAAAAVGk/lA59lQs4Jl8/s1600/Google+Analytics+not-provided+cozumu+rooteto+%25283%2529.jpg

Yeni Filtre” butonuna basarak yeni filtremizi oluşturuyoruz.

https://1.bp.blogspot.com/-neQ8MEbxZuE/UkM0M4zb-RI/AAAAAAAAVGQ/6Qr_MFfIlsk/s1600/Google+Analytics+not-provided+cozumu+rooteto+%25282%2529.jpg

Filtre Adı: Bilinmeyenler (kendiniz bir isim bulabilirsiniz)

Filtre Türü: Özel filtre

Gelişmiş kısmından;

  • A Alanı -> A Çıktısı -> Kampanya Terimi -> (.not provided.)
  • B Alanı -> B Çıktısı -> İstek URL’si -> (.*)
  • Çıktı Hedefi -> Oluşturucu -> Kampanya Terimi -> eto – $B1
  • A Alanı Gerekli – Evet
  • B Alanı Gerekli – Evet
  • Çıktı Alanını Geçersiz Kıl – Evet
  • Büyük/Küçük Harfe Duyarlı – Hayır

Yukarıdaki “eto – $B1” kısmındaki “eto” kısmını değiştirebilirsiniz bunu farklı bir isim olarakta adlandırabilirsiniz canlı olarak göreceğiniz için bu kısım önemli.

https://4.bp.blogspot.com/-HehNUYYJtZ4/UkM0xvRHLnI/AAAAAAAAVGs/3JJZj6u8e5c/s1600/Google+Analytics+not-provided+cozumu+rooteto+(1).jpg

Son olarak resimlerin neden gri çıktığını anlamadım onuda çözünce yazarım inş 🙂

3 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Alter İndir – Prisma Alternatifi Arayanlara Gelsin 0

Alter İndir Prisma Alternatifi Arayanlara Gelsin

Alter uygulaması ile fotoğraflarınızı sanatsal hale çevirebilirsiniz. Alter bir nevi Prisma uygulamasının alternatifi olarak ta görebilirsiniz.

Alter uygulamasının Prisma uygulamasına göre bir avantajı filtreleri kendinizinde yapabilmesidir. Kameranızı kullanarak yada galerinizdeki fotoğraflara filtre uygulayarak fotoğraflarınıza farklı bir hava katar. Tamamen ücretsiz olan uygulamayı Android ve İOS telefon ve tabletlerinizde kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Prisma İndir – Prisma Nedir?, Nasıl Kullanılır?

grey
Alter Nasıl Kullanılır?

Alter kullanımı oldukça basit uygulamayı alttaki bağlantıdan indirerek uygulamayı açın. Daha sonra uygulamayı açarak galerinizden bir fotoğraf seçin yada kendinizin yada herhangi bir yerin fotoğrafını çekin. Daha sonra fotoğraflarınıza filtreleri uygulayarak fotoğraflarınIza farklı bir boyut katın.

Alter Android

Alter İOS

Prisma ile Fotoğraflarınızı Sanatsal Hale Dönüştürün 0

Prisma ile Fotoğraflarınızı Sanatsal Hale Dönüştürün

İOS ve Android telefonlarınıza Prisma uygulamasını indirerek fotoğraflarınızı sanatsal hale çevirebilirsiniz. Milyonlarca kullanıcısı olan ve son günlerin popüler uygulaması Prisma nasıl indirilir? ve nasıl kullanılır? yakından bakalım.

Prisma ilk önce İOS cihazlara daha sonra tüm Android telefonlara geldi. Play store ve app store mağazalarından indirebileceğiniz uygulama tamamen ücresizdir. Android ve İOS prisma uygulaması içinde barındırdığı filtreler ile fotoğraflarınızı sanatsal hale dönüştürür. Böylelikle fotoğraflarınza farklı bir hava katabilirsiniz. Günlük hayatta en çok kullandığımız kameramızı en güzel şekilde kullanan prisma uygulaması ile fotoğrafçılığınızıda geliştirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İOS ve Android için En Popüler Selfie Uygulamaları

Prisma Nasıl Kullanılır?

Uygulamayı alttaki bağlantılardan indirin.

AndroidiOS, iPhone

Prisma uygulamasını indirdikten sonra yapmanız gereken uygulamayı açarak bir fotoğraf çekin yada galerinizden fotoğraf seçin. Seçtiğiniz fotoğrafların altında bulunan Prisma filtrelerinden istediğinize tıklayarak uygulayınız. Fotoğraflarınızı dönüştürdükten sonra Facebook, Instagram, Twitter veya Whatsapp gibi sosyal ağlarda arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Prisma uygulamasını kullanarak bir kaç ünlünün fotoğraflarına filtre uygulayalım. Sizde sevdiğiniz her hangi bir ünlünün fotoğrafını indirerek hemen Prisma filtrelerini uygulayabilirsiniz.

grey

grey

grey

grey

grey

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Android Telefonlarda Olmazsa Olmaz Uygulamalar

grey

Most Popular Topics

Editor Picks