Tüm Futbol Stilleri ve Mükemmel Hareketler

1

Merhaba Arkadaşlar. Uzun zamandır bu konuyu açmayı planlıyordum Futbolu gerçekten çok seviyorum hatta halı saha maçına gitmeden önce ronaldinho hareketlerini fln izleyip gidiyordum. 🙂 Geçen gün NTVSpor’da çok güzel bir program izledim Brezilya futbol stillerini gösteriyordu ve gerçekten mükemmel yetenekler var aralarında. Bende tüm futbol stillerini anlamlarını ve nasıl yapıldığına dair güzel bir yazı hazırlayacağım şimdi sizlere.

Bu yazıdan sonra tüm teknikleri görmüş olcaksınız ve maç izlerken daha çok zevk alıcaksınız eminim.

http://www.youtube.com/watch?v=MtFmVWV0oeg

1) Flip-Flap Futbol Stili

Bu tekniği en sık kullanan futbolcu Ronaldinho. Bu yüzden bu teknik söylendiğinde akla ilk isim Ronaldinho geliyor. Bu hareket aslında çokça yapılıyor hatta brezilya’daki gençler bu hareketleri çok iyi şekilde yapabiliyorlar belirli gruplar var ancak bunu Futbolda resmi bir maçta yapmak zor iş Ronaldinho sık sık kullanıyordu bu tekniği. Bu tekniğe Elastik futbol tekniğide diyebiliriz. Yüz yüze ve çok yakın duran rakibinizi aldatmak için öncelikle topu sağ ayağınızla yapıştırarak hafifçe sol tarafa gönderir gibi yaparak ani bir bilek hareketiyle topu havadayken sağa atarak rakip yanıltılır. Bu hareketi yapabilmek için 3 kural var; Çok hızlı düşünmeniz gerekiyor, Bileklerinizin çok iyi olması lazım ve Mükemmel bir zemin gerekiyor.

Ve Ronaldinho’nun videosu

2) Delap’ın Füzeleri

Bu teknik bir taç atışı tekniğidir. Stoke City’nin defans oyuncusu Rory Delap bunu çok iyi yapıyordu. Çocukken girmiş olduğu cirit takımınında buna baya bir etkisi olmuş. Uzun taç atmakta bir yetenektir. Rory Delap’ın taç atışları LES Ferdinand’a göre 60km hıza ve saniyede 35 metre kadar gidebiliyor. Bu stile “Delap’ın Roketleri” denilmiş videoyu izlediğinizde gerçekten ne kadar sert ve hızlı taç attığını göreceksiniz.

3)Zizou Ruleti

Maradona’nın 360º’lik Aldatıcı Dönüşü diye tabir edilir ama en sık kullanan futbolcu ise Dünyaca ünlü Zidane’dir. Resmi maçlarda bu tip hareketleri yapmak aslında zordur ama Maradona ve Zidane bu hareketleri oldukça sık kullanıyorlardı.

4) Trivela Tekniği

Futbol topuna ayağının dışıyla hükmetmesinden ortaya çıkan bir teknik. Bu tekniği en iyi kullanan yıldız Ricardo Quaresma’dır. Cristiano Ronaldo’da bu hareketi sık kullanıyor ama Ricardo’nun hareketi olarak anılıyor buda bir gerçek 🙂 Ricardo Quaresma bu tekniğe Roberto Carlos’tan ilham alarak dahada yönelmiş. Biliyorsunuz Roberto Carlos’un korner bayrağının olduğu bölümden ayağının dışıyla nefis bir golü var. O video’yuda sizler için araştırıp ekledim. Hatta bu teknikle kornerden golü bile var.

http://www.youtube.com/watch?v=ZMRu52TeTjE

5) Road Runner Dripling

Dünyanın en hızlı koşan kuşı Road Runner’den bu ismi almıştır. Bu stili en çok Roberto Carlos ve Davids kullanıyor. Kilosu ağır olmayan futbolcular genelde bu driplingi yapabiliyor. Roberto Carlos’un driplinge kalkıp geriden gelerek süper şutlar çekmiş ve çokda güzel golleri vardır.

6) Robona Tekniği

Bu hareketi hem çok izlemişsinizdir hemde halı sahada vs. çok denemişsinizdir. Benim böyle bir golüm bile var 🙂

7) Nakamura Special

Celtic’in Japon yıldızı Shunsuke Nakamura topa özel vuruşlarıyla bilinir. Taraftarlar tarafından konulan bir isim “Nakamura Spedial” aslında onu Tsubasa olarak adlandırıyorlar. Tabi bu yeteneğin Zico gibi bir teknik adamla gelişmesi yoğrulmasıda çok önemli.

8) Pas Sanatı

Bu teknik Andrea Pirlo ile özleşdirilmiştir. Mükemmel bir pas atma tekniği var Pirlo’nun çok estetik bir şekilde vuruyor topa hatta milan alt yapısındaki yeni gençlere pirlo’yu izletip pas tekniklerini geliştiriyorlar. Milan resmi web sitesinde “Pirlo’nun bir idman sırasında 32 dakika boyunca topu hiç kaybetmeden dar alanda tek pas çalışması yaptığını” duyurdu.

Zaten UEFA’da bu tekniği sayesinde Pirlo ile bir video hazırladı.

9) Step Over – Hipnoz Stili

Bu hareketi en sık kullanan futbolcu Brezilyali Denilson’dur. Ama günümüzde Cristiano Ronaldo sık sık kullanıyor. Topla dripling halindeyken futbolcunun bacaklarını seri bir şekilde topun etrafında açılar çizerek rakibi aldatma girişimine step over hareketi denir. Hareketin nasıl yapıldığınıda videoda izleyelim 🙂

10) Uçan Hollandalı Vuruşu

En zor tekniklerden biridir havadaki topa sıçrayarak vurmak. Ülkemizde bir Hagi’nin hatırlıyorum başkada hatırlamıyorum belki vardır 🙂 Robin Van Persie’nin mükemmel golünü izleyerek bu tekniğide öğrenmiş olalım.

http://www.youtube.com/watch?v=mWzYjybKkhk

11) Arka Topuk Dokunuşu

Bu hareketi gerçekten bilenler ve düzgün uygulayanlar kullansın başta söyliyim çünkü hareketi doğru dürüst yapmadan uygulayanlar var çıldırıyorum 🙂 Bu hareket arka topuk dokuşunudur bir çok futbolcu bunu deniyor ve aralarında en iyiside Zlatan İbrahimoviç’tir. Euro 2004’de italya’ya 90.dakikada attığı nefis golle bu hareketi kafamıza iyice kazıdı.

12) Ronaldo Pergel Stili

Henüz kabul edilmiş bir stil değildir Cristiano Ronaldo’nun geliştirdiği yeni bir yöntemdir. Serbest vuruşlarda çok kez gördüğünüz bu vuruşta topavurduktan sonra topun havada yön değiştirdiği kameralar tarafından tespit edilmiştir. Bu vuruşta parmak uçlarıyla vuran Ronaldo’nun güçlü ayakları ve kalçasıyla topun gidişatını ayarlayabiliyor ve bu şekilde bir çok golü bulunuyor.