Google Analytics’teki Not Provided ve Kısmi Çözümü

0

Sitesini önemseyen, bu şekilde para kazanan ya da kazanmaya çalışan insanlar için ziyaretçilerinin hangi arama sorgusuyla sitesini ziyaret ettikleri ve sitede ne kadar kaldıkları, bu sürede neler yaptıkları kesinlikle önemlidir. Bu bilgileri çoğumuz Google Analytics kullanarak elde ediyoruz. Ancak eksik bir şey var: “Not Provided“.

https://3.bp.blogspot.com/-5LANfWclVRg/UWbpcUhXW6I/AAAAAAAARAI/kBHKbwjEZ0k/s1600/google-analytics.jpg

 

Google‘da oturum açarak arama yapanların verileri Google’ın gizlilik politikası gereğince Analytics‘te site yöneticileriyle paylaşılmaz ve bu veriler Not Provided şeklinde sunulur. Ancak bunun da bir çözümü var elbette.

Öncelikle Analytics’e giriş yapmadıysanız giriş yapın. Daha sonra sol sütundan Trafik Kaynakları’nı, daha sonra Genel Bakış’ı seçin. Karşınıza gelen ekranda kabak gibi görünen ve muhtemelen listenin en başında olan ‘not provided’a tıklayın.

Karşılaştığınız aşağıdakine benzer ekranda İkincil Boyut’u “açılış sayfası” olarak seçin. İngilizce kullanıyorsanız Second Dimention‘ı Landing Page olarak seçin.

AYRICA BAKINIZ: Google Analytics sitenizi gerçek zamanlı analiz edin.

https://1.bp.blogspot.com/-XetPsWEUY-Q/UWbpcUjeOYI/AAAAAAAARAM/KSIvG3J6bkE/s1600/google-analytics-not-provided.jpg

Bu şekilde Google’da oturum açmış ziyaretçilerinizin sitenize hangi arama sorgusuyla girdiğini öğrenemezsiniz ancak arama sonucunda hangi sayfanıza girdiğini öğrenebilirsiniz.