Google Penguin 2.0 Güncellemesi Bitti.

0

Penguin güncellemesi Mayıs ayınca çıkacağı söyleniyordu Mayısın başında bekledik ancak Mayıs’ın sonuna doğru güncellemenin başlandığı bildirildi.

Mayıs 22’sinde başladı ve 23’ünde güncelleme tamamen bitti. Bu Google‘nin Spam uzmanı Matt Cutts tarafından Twitter ve Blog’undan bildirildi. Genelde Google twitter hesabında bu tip duyurular yapıyordu ancak bu sefer Matt yaptı.

SEO‘cu olarak şunu söylemem gerekiyor eğer siteniz tamamiyle yok olmadıysa yani 3-4 sayfa gerilediyse 1-2 hafta süre verin komple bir değişikliğe kesinlikle gitmeyin ancak ben herkezin bundan etkileneceğini düşünmüyorum zaten genede tedbirli olun.

https://2.bp.blogspot.com/-vgwHRnaM_uI/UZ3MkACL4sI/AAAAAAAARe8/si-XvpuzItI/s1600/Penguin-2.0.jpg

Matt Cutts Tweet’inde blog’unun bağlantısını vermiş Blog’unu incelediğimde güncellemenin dün başladığını 3 saat önce attığı tweet’tede bittiğini söyledi.

Güncelleme illada sizi vuracak değil doğru işler yapıyorsanız korkmanıza gerek yok zaten. Ancak bazı kelimelerinizde gerileme olabilir bunuda güncellemeye bağlamak yerine kelimenin gücünede dikkat edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Panda Güncelleme Sonrası: Kaliteli içerik yazmak için 7 ipucu

Matt bu algoritma değişikliğinin tamamlandığını söylüyor ancak diğer ülkelerde hızlıca bunun etkisini göremeyebiliriz bunuda söylüyor. Türkiyedeki değişiklikler hızlıca gözünüde çarpmayabilir 1-2 hafta içerisinde web sitenizdeki değişiklikleri inceleyebilirsiniz. Hitinizin düşmesi konusunda algoritma değişikliğinden sonra bende spam’a düştüm endişesine kapılmayın. Artık yaz geliyor okullar tatil olacak ve çoğu kişi tatile çıkacak internet kullanımı blog’larda biraz daha artabilir yada tam tersi olabilir bunları bilmiyorsanız yanlış anlayabilirsiniz Penguinciği 🙂

Herkezin şu anda beklediği aslında bu güncelleme değildi Webmaster’ların daha çok yoğunlaştığı olay Pagerank Güncellemesi buda hala gerçekleşmedi. Mayıs bitmeden bekliyoruz açıkcası sizde takip edin.