SEO’da 1 Sayfada 100’den fazla link zararmı? 0

Merhaba arkadaşlar bugün sizlerle çok önemli bir konuyu araştırıcaz. Google SEO patronu Matt Cutts’un açıklamalarını okuyup linkleri azaltmak yada okudum ama yanlış bunlar demek ne kadar doğru analiz etmeden bilemezsiniz. Şimdi sizlere analizlerle beraber sonuçlarıda göstermeye çalışıcam. 100 Linki kimlerin kullanması gerektiğinide sunucam. 🙂

https://2.bp.blogspot.com/-OUa6rUu1-30/T3IfaalXozI/AAAAAAAAGg0/rj2hsTc-qLQ/s1600/seo_analizi.jpg

Google SEO 100 Link Nedir?

Google’nin Webmaster Guidelines  Sayfasında yazdığı gibi Tasarım ve içerik yönergeli siteler oluşturun ancak Teknik kurallar ve Kalite yönergelerini bilmeniz gerekiyor. Google SEO Uzmanı Matt Cutts 1 sayfada 100’den fazla url bulunmasının zararlı olduğunu söyledi evet ancak burada sınıflandırmak gerekiyor. Tüm sitelere bunu yapamazsınız en basitinden haber sitelerini düşünün yüzlerce linkleri bulunuyor ve Google’de üste çıkmak için böyle birşey yapmayacaklardır.

Ancak bu sadece haber sitelerini es geçmeyle olmaz. Örneğin Matt Cutts’un Blog’unda 100’den fazla URL bulunuyor buda SEO Uzmanı Matt’in yanlış bilgi verdiği anlamına geliyor. Ama yanlış değil doğru şeyler söylüyor ancak bu 100 link kullanıcak sitelerin hangileri olduğunu söylemiyor.

https://1.bp.blogspot.com/-dw3Jjf5_80I/T3IhXlW7vdI/AAAAAAAAGg8/l7FLTC76XBY/s1600/matt-cutts.com.jpg

Resimde 1 sayfada 214 URL bulunduğu yazıyor daha bir çok site var SEO uzmanı olarak çalışan ve kendini çok iyi derecede kanıtlamış insanlar var. Bende SEO üzerine çok yoğun bir çalışma yapıyorum ancak bu konunun anlaşılmasının zamanı geldi diye düşünüyorum. 🙂

Kimler 100 Link Kullanmalı?

Bunun için fazla kelime yapmanın bir anlamı yok aslında güncel olmayan siteler 100’den fazla bağlantı kullanmasınlar. Bu kadar kısa ve öz söylemek yeter ancak kısa kısa açıklamalar yapsam genede iyi olur. Bir şirket sitesi güncellenmiyorsa 100’den fazla url kullanması onu arama motorunda üst sıraları bırakın spam site yoluna doğru götürür. Spam’larda 1 numara olursunuz.

Güncel olarak yazı eklenen bir forum, blog veya cms portala sahipseniz bu sizi fazla etkilemeyecektir. Ancak web siteniz yeniyse bu hataya kesinlikle düşmeyin yeni siteler bomba gibi patlayıp bomba gibi bitebilirler hapı yuttu reklamı gibi unutmayın. Web sitenizin bir kaç ay (yeni site ise) az link kullanıp ilerleyen zamanlarda linklerini arttırması çok doğru olucaktır. İsabetli kararlar vermek SEO’da çok önemlidir.

Rooteto 500 kadar link kullanıyor ancak güncel olduğu için fazla etkilenmiyor evet 500 fazla olabilir ancak Dily News’e girerseniz rooteto’nun linklerinin çok az olduğunu görüceksiniz.

Neyse şimdilik bu kadar açıklama yeter artık 1 sayfada ne kadar url kullanılır biliyorsunuz.

Kısa ve öz: Yeniyse 100’den az, Güncel ve Eski site 100’den fazla, Güncellenmeyen siteler 100’den az. Eski derken 5 aylık idare edebilir. 🙂

Blogger’a Yüklenen Resimlerin Kalitesini Düzenleme 0

Google Blogger ve diğer servislerine resim yüklenirken resimlerin kalitesini düşürüyor veya değiştiryor. Bunun nedeni “Otomatik İyileştirme” adı altında yaptığı bu yeni uygulama ile yüklediğiniz resimlerin orjinal kalitesini değiştiriyor. Herkesde bu durum otomatik olarak “Normal” olarak geliyor bu yüzden resmin orjinalliğini bozuyor bunu ya “Yüksek” yada “Kapat” yapın.

Yeni fotoğraf ve videoları iyileştirmek için Google‘nin 3 farklı özelliği bulunuyor. Bunlar;

 • Kapat – Sistemi devre dışı bırakıyor. Tavsiye ederim 🙂
 • Normal – Fotoğraflarınızın kalitesini düşürüyor.
 • Yüksek – Denemedim ama açıklamayı okumanızı tavsiye ederim resimlerin iyileştirmesini bu yapıyor sanırım. Denemedende yapıyor demek istemiyorum.

Bu ayarı güncellemek için Google Plus sayfanıza giriş yapıp Ayarlar kısmından bu ayarı düzenleyebilirsiniz.

Google Plus -> Ayarlar: Linke tıklayın.

Google Plus otomatik iyileştirme sayfasınıda incelemenizi tavsiye ederim konuyu daha iyi anlamanız açısından. Ben bu yazımda sadece blogger’a resim yüklerken resmin kalitesini düşürüyordu o problemi gidermek için uygulamayı “kapat” seçeneği ile problemi çözmeyi anlattım inşallah anlatımım iyi olmuştur. 🙂

Bilgisayarınızı Hızlandırmak için Hangi SSD Alınmalı Bilgisayarınızı Hızlandırmak için Hangi SSD Alınmalı için yorumlar kapalı

Geçmişten beri bilgisayarımızı hızlandırmak için ram takviyesi yaparak hız artışı sağlayacağını sanıyorduk. Ram takviysi bilgisayarınızda pek hız artışı olmadığı gibi hız farkınıda anlamazsınız. Ancak bilgisayarınızı hızlandırmak için yapacağımız en önemli takviye SSD disk (katı halli disk) takviyesidir. SSD Rehberimizde bilgisayarınıza Solid state disk alırken nelere dikkat edilmesi gerekenleride bulabilirsiniz.

SSD hard disk’ler normal hard diskler’e göre 10 veya 20 kat daha hızlıdır. Bilgisayarınızdaki hız artışını SSD (solid state disk) taktığınızda hızı gözle görebileceksiniz. SSD disklerin yazma ve okuma hızları 450 ila 550 mb/s okuma ve yazma hızları bulunuyor. Normal harddisler yüksek kapasiteli olabilir ama hızları düşüktür. Yüksek kapasiteli hard disklerde hızlar ise şöyle : Sata 3 6.0 Gb/s hard disklerde 60 mb/s yazma ve okuma hızı bulunurken Sata 2 3.0Gb/s daha eski hard disklerde ise bu oran 30 mb/s yazma hızı ve okuma hızı bulunuyor. Aradaki hız farkının ne kadar olduğunu anlayabiliriz.

İlginizi çekebilir :Hard Diskten Silinen Dosyaları Geri Getirme Yöntemi

SSD alıken nelere dikkat edilmeli : SSD alırken sadece Kingston hyperx 3K, Samsung pro, Corsair Force veya Neutron GTX, OCZ vertex 3 ve Sandisk’in extreme pro gibi ssd’lerin gelişmiş versiyonlarını alabilirsiniz. Normal SSD’ disklere göre IOPS hızları yüksektir. Biraz daha maliyetli olabilir. Peki aldığımız bu SSD’ler bilgisayarımızla uyumlumu Sata 2 uyumlu bir anakartımız var ise yazma ve okuma hızları yarıya düşecektir. Örnek 500 mb/s’den 250 mb/s’ye düşecektir. Sata 3 bir anakartınız varsa hızınız SSD’nin maksimum hızı olacaktır.

Kingston Hyperx 3K

Kingston özellikle ram ve ssd pazarında kullanıcılarına yüksek performanslı ürünleri ile karşımıza çıkıyor. Profesyonel bilgisayar kullanıcılarının tercihi olan kingston SSD tarafında hyperx 3K modellerinde 120, 240, 480 GB’lık kapasiteler bulunurken standart modelleri ise 960 GB’lık kapasitelere çıkarbiliryor. 9.5 mm kalınlıktaki diskler dizüstü laptop kullanıcıları için uyumludur. Masaüstü kullanıcıları içinde içindeki aparatla pc kasanıza sabitleyebilirsiniz.

Hyperx 3K

 • Sata 3 555 mb/s okuma
 • Sata 3 510 mb/s yazma

Samsung 840 Pro

Samsung hemen hemen piyasadaki tüm elektronik cihazlarda söz sahibi olan bir firmadır. Güney koreli firma donanım pazarında SSD tarafına büyük atılımlar yaptı. 3 tane farklı SSD serisi ile gelen 840, 840 EVO ve 840 PRO modelleri bulunuyor. Bunlardan en iyisi EVO Pro serisi SSD disklerdir tabiki fiyat anlamında çok yüksek olsada performans tarafındada rakibi çok fazla yoktur. Burada evo modelinide tercih edebilirsiniz. Burada okuma yazma değelerine fazla  aldanmayın IOPS değerleri yüksektir.

Samsung 840 Pro

 • Sata 3 550 mb/s okuma
 • Sata 3 470 mb/s yazma

Sandisk Extreme Pro

Sandisk piyasadaki en euygun ssd diskleri üreten firmalardan birisidir. Sandisk’in fazla seçeneği olmasada üst düzey bir modeli bulunuyor. Extreme pro modeli oyun ve performas anlamında en üst düzeyde başarı sergiliyor. Lap top bilgisayarınız’ın pil tüketiminide düşüren extreme pro modeli 7 / 24 performans artışı sağlıyor. Burada sandisk’in standart modeli en uygunudur. İleri seviyedeki extreme pro modelini düşünüyorsanız fiyat olarak artış gösterecektir.

Sandisk extreme pro

 • Sata 3 550 mb/s okuma
 • Sata 3 510 mb/s yazma

İlginizi çekebilir :Yavaşlayan Bilgisayarınızı CCleaner İle Hızlandırın

Corsair Neutron GTX

Neutron gtx serisi ssd diksler üst düzey kullanıcıya hitap ederek  Corsair’i amiral gemisi olmasyıda hak ediyor. Corsair en iyi SSD üreicilerinden olan firma gelişmiş okuma ve yazma hızları ile performans odaklı donanımlar üretiyor. Dediğim gibi bu modellerin IOPS değerleri yüksek olduğu için fiyatıda pahalıdır. Corsair hiç düşünmeden alabileceğiniz bir ssd’dir.

Corsair neutron gtx

 • Sata 3 555 mb/s okuma
 • Sata 3 330 mb/s yazma

OCZ Vertex 3

OCZ performans, verimlilik ve enerji anlamında en iyilerden birisidir. Son teknoloji ile üretilen SSD diskleri IOPS değerleri yüksek değerlerde bulunurken standart SSD disklere göre yüksek performans sağlıyor. OCZ 460 serisi SSD diskler gelişmiş performansları ile rakiplerine göz dağı veriyor.

OCZ vertex 3

 • Sata 3 545 mb/s okuma
 • Sata 3 525 mb/s yazma

Most Popular Topics

Editor Picks