SEO’da 1 Sayfada 100’den fazla link zararmı?

0

Merhaba arkadaşlar bugün sizlerle çok önemli bir konuyu araştırıcaz. Google SEO patronu Matt Cutts’un açıklamalarını okuyup linkleri azaltmak yada okudum ama yanlış bunlar demek ne kadar doğru analiz etmeden bilemezsiniz. Şimdi sizlere analizlerle beraber sonuçlarıda göstermeye çalışıcam. 100 Linki kimlerin kullanması gerektiğinide sunucam. 🙂

https://2.bp.blogspot.com/-OUa6rUu1-30/T3IfaalXozI/AAAAAAAAGg0/rj2hsTc-qLQ/s1600/seo_analizi.jpg

Google SEO 100 Link Nedir?

Google’nin Webmaster Guidelines  Sayfasında yazdığı gibi Tasarım ve içerik yönergeli siteler oluşturun ancak Teknik kurallar ve Kalite yönergelerini bilmeniz gerekiyor. Google SEO Uzmanı Matt Cutts 1 sayfada 100’den fazla url bulunmasının zararlı olduğunu söyledi evet ancak burada sınıflandırmak gerekiyor. Tüm sitelere bunu yapamazsınız en basitinden haber sitelerini düşünün yüzlerce linkleri bulunuyor ve Google’de üste çıkmak için böyle birşey yapmayacaklardır.

Ancak bu sadece haber sitelerini es geçmeyle olmaz. Örneğin Matt Cutts’un Blog’unda 100’den fazla URL bulunuyor buda SEO Uzmanı Matt’in yanlış bilgi verdiği anlamına geliyor. Ama yanlış değil doğru şeyler söylüyor ancak bu 100 link kullanıcak sitelerin hangileri olduğunu söylemiyor.

https://1.bp.blogspot.com/-dw3Jjf5_80I/T3IhXlW7vdI/AAAAAAAAGg8/l7FLTC76XBY/s1600/matt-cutts.com.jpg

Resimde 1 sayfada 214 URL bulunduğu yazıyor daha bir çok site var SEO uzmanı olarak çalışan ve kendini çok iyi derecede kanıtlamış insanlar var. Bende SEO üzerine çok yoğun bir çalışma yapıyorum ancak bu konunun anlaşılmasının zamanı geldi diye düşünüyorum. 🙂

Kimler 100 Link Kullanmalı?

Bunun için fazla kelime yapmanın bir anlamı yok aslında güncel olmayan siteler 100’den fazla bağlantı kullanmasınlar. Bu kadar kısa ve öz söylemek yeter ancak kısa kısa açıklamalar yapsam genede iyi olur. Bir şirket sitesi güncellenmiyorsa 100’den fazla url kullanması onu arama motorunda üst sıraları bırakın spam site yoluna doğru götürür. Spam’larda 1 numara olursunuz.

Güncel olarak yazı eklenen bir forum, blog veya cms portala sahipseniz bu sizi fazla etkilemeyecektir. Ancak web siteniz yeniyse bu hataya kesinlikle düşmeyin yeni siteler bomba gibi patlayıp bomba gibi bitebilirler hapı yuttu reklamı gibi unutmayın. Web sitenizin bir kaç ay (yeni site ise) az link kullanıp ilerleyen zamanlarda linklerini arttırması çok doğru olucaktır. İsabetli kararlar vermek SEO’da çok önemlidir.

Rooteto 500 kadar link kullanıyor ancak güncel olduğu için fazla etkilenmiyor evet 500 fazla olabilir ancak Dily News’e girerseniz rooteto’nun linklerinin çok az olduğunu görüceksiniz.

Neyse şimdilik bu kadar açıklama yeter artık 1 sayfada ne kadar url kullanılır biliyorsunuz.

Kısa ve öz: Yeniyse 100’den az, Güncel ve Eski site 100’den fazla, Güncellenmeyen siteler 100’den az. Eski derken 5 aylık idare edebilir. 🙂