HTML5 ve SEO Optimizasyonu – SEO’da yeni dönem! 0

HTML5 artık gün geçtikçe daha çok kullanılıyor ve artık tasarımcılar html5’ten fazlasıyla yararlanıyorlar. Ancak şöyle bir şer varki HTML5’in gelmesiyle arama motorlarındaki arama algoritması değişicektir. Çünkü arama motoru örümcekleri bu yeni kodlara göre siteleri okuyacak ve ona göre arama motorunda üst sıralara çıkarıcaktır. Her neryse şimdi sizlere bunlarla ilgili harika bir yazı yazıcam sizde geç kalmayın sonra “sitem birden battı” “hitim düştü” gibi şeylere maruz kalmayın.

https://1.bp.blogspot.com/-17jIeNgbMAU/T2Yc6BQdaRI/AAAAAAAAGEo/fO2Q2NXLwoI/s1600/seo-html5.jpg

HTML5 ile gelen yeni kodlar

Ben daha önceden HTML5 nedir ve yeni kodlar nelerdir fln bunlarla ilgili bir makale yayınlamıştım. Ancak bu sefer SEO ile ilgili gelicek yenilikleride anlatıcam yani sizi fazlasıyla aydınlatıcam. 🙂

Öncelikle gelen yeni kodları görelim ve bunlara göre seo’yu yorumlayalım.

 • <canvas>: Sayfada bir tuval alanı oluşturur. Tuvale çizim javascript ile yapılabilir.
 • <audio>: Sayfaya ses oynatıcı bir modül ekler.
 • <video> : Video oynatıcı bir modül ekler.
 • <progress> : İşlem süreci göstergesi ekler.
 • <caption> : Başlık olarak düşünülen metinleri düzenler.
 • <header> : Sitenin başlık ve açıklama içeriğini alır.
 • <nav> : Menüleri ve bir takım zaruri işlevleri içine alır.
 • <footer> : Sitelerin en alt kısmını içine alır.
 • <section> : Sitelerin ana içerik kısmını içine alır.
 • <aside> : Ana içerikte ayrı yazılan kısımdır.
 • <article> : Makale, deneme tarzı yazıları kapsar.
 • <embed> : Dışarıdan eklenen componentler için kullanılır. (Örn : .swf uzantılı dosyalar)
 • <details> : Detay bilgisi içerir.
 • <summary> : Yazının başlığını belirler.
 • <time> : Tarih, saat verilerini kapsar.
 • <mark> : Yazı içerisinde özellikle üstünde durulan kelimeleri belirler.
 • <figcaption> : <figure> elementinin başlığını belirler.
 • <figure> : Çeşitli medya içeriği gruplarını belirler.
 • <hgroup> : Başlık grubunu belirtir. H1, H2 gibi başlık elementleri burada tanımlanabilir.
 • <datalist> : Düzenlenebilir elementlere otomatik tamamlama özelliği verilmesini sağlar.

Şimdi kodları görüyorsunuz biz sayfa kodlarken css’de üst kısıma hedaer en alt kısıma footer gibi isimler veriyorduk ancak HTML5’te bunlar direkt kod haline geldi.

Alttaki resimde şunu göstermek istiyorum artık günümüzde bu tarz tasarımlar olucaktır. Yani üst kısımda header menü kısmı nav içerik yani makaleler article kodu ile eklenicek. Heading tagları biliyorsunuz web site tasarımında çok önemliydi mesela arama motorları bunlardan h1’i site başlığı h2’leri ise makale başlıkları olarak çoğunluk algılıyordu. Web sitenizi ne kadar optimize ederseniz o kadar üste çıkarsınız. Googlede gerçek içerikleri bulabilmek için herkezden optimizasyonlarını tam istiyor bunları yapanıda bir nevi ödüllendirip üst sıralara çıkarıyor.

https://4.bp.blogspot.com/-l9hh6UXcYxk/T2YekjukSiI/AAAAAAAAGEw/sDcWVxl7Q1k/s1600/html5-seo-layout.jpeg

SEO’da yeni dönem!

Şimdi arkadaşlar bir kaç örnek vererek gelicek yenilikleride sıralayacağım. Öncelikle Google arama motoru hangi kodları nasıl algılıyor?

Az önce dediğim gibi Heading etiketlerini başlık olarak algılıyor ve arama motorunda başlıkları düzenliyordu.

rel=”canonical” etiketini çıkartıp tek link sistemine geçildi.

rel=”description”, rel=”title”, rel=”keywords” gibi etiketler ile başlık, anahtar kelimeler, açıklamaları örümcekler okuyor.

HTML5’ten sonra artık şu şekilde olucak.

<article > ile başlayıp </ article> ile biten içerikler arama motorları tarafından yazı içeriği olarak algılanıcak ve bu etiketler içerisindeki heading etiketlerine daha çok önem vericek. article etiketi içerisindekileri üste çıkarıcaktır.

<header > ile başlayıp </ header> ile biten kodlar arasındakilerinde ise site başlığının site açıklamalarının bulunduğu kısım olarak algılayacaktır.

<time > ile başlayıp </ time> ile biten kodlar aslında çok önemli örümcekler indexleme saatine göre değilde buradakilerini baz alarak indexleme yapıcaktır.

<summary > ile başlayıp </ summary> ile bitenler ise yazı başlığı olarak algılanıcak heading etiketleri gibi yani.

Bu tarz yeni kodları inceleyerek ilerleyen dönemlerde arama motorlarının neler yapabiliceklerini düşünüp kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. WordPress kullanıcıları içinde özel bir yazı yazacağım HTML5 için.

Bu konuda eğer geç kalırsanız arama motorunda sıralamanız düşücektir. Çünkü herkez artık yeni kodlama sistemlerine geçiyor ve yenileniyor açıkcası.

Evet arkadaşlar bu yazımda bu kadardı. Güzel bir bilgilendirme makalesi olduğuna inanıyorum inşallah söylediklerimi dikkate alırsınız rooteto’yuda bu manada kodlara bakarak inceleyebilirsiniz. 🙂

Blogger’a Yüklenen Resimlerin Kalitesini Düzenleme 0

Google Blogger ve diğer servislerine resim yüklenirken resimlerin kalitesini düşürüyor veya değiştiryor. Bunun nedeni “Otomatik İyileştirme” adı altında yaptığı bu yeni uygulama ile yüklediğiniz resimlerin orjinal kalitesini değiştiriyor. Herkesde bu durum otomatik olarak “Normal” olarak geliyor bu yüzden resmin orjinalliğini bozuyor bunu ya “Yüksek” yada “Kapat” yapın.

Yeni fotoğraf ve videoları iyileştirmek için Google‘nin 3 farklı özelliği bulunuyor. Bunlar;

 • Kapat – Sistemi devre dışı bırakıyor. Tavsiye ederim 🙂
 • Normal – Fotoğraflarınızın kalitesini düşürüyor.
 • Yüksek – Denemedim ama açıklamayı okumanızı tavsiye ederim resimlerin iyileştirmesini bu yapıyor sanırım. Denemedende yapıyor demek istemiyorum.

Bu ayarı güncellemek için Google Plus sayfanıza giriş yapıp Ayarlar kısmından bu ayarı düzenleyebilirsiniz.

Google Plus -> Ayarlar: Linke tıklayın.

Google Plus otomatik iyileştirme sayfasınıda incelemenizi tavsiye ederim konuyu daha iyi anlamanız açısından. Ben bu yazımda sadece blogger’a resim yüklerken resmin kalitesini düşürüyordu o problemi gidermek için uygulamayı “kapat” seçeneği ile problemi çözmeyi anlattım inşallah anlatımım iyi olmuştur. 🙂

Bilgisayarınızı Hızlandırmak için Hangi SSD Alınmalı Bilgisayarınızı Hızlandırmak için Hangi SSD Alınmalı için yorumlar kapalı

Geçmişten beri bilgisayarımızı hızlandırmak için ram takviyesi yaparak hız artışı sağlayacağını sanıyorduk. Ram takviysi bilgisayarınızda pek hız artışı olmadığı gibi hız farkınıda anlamazsınız. Ancak bilgisayarınızı hızlandırmak için yapacağımız en önemli takviye SSD disk (katı halli disk) takviyesidir. SSD Rehberimizde bilgisayarınıza Solid state disk alırken nelere dikkat edilmesi gerekenleride bulabilirsiniz.

SSD hard disk’ler normal hard diskler’e göre 10 veya 20 kat daha hızlıdır. Bilgisayarınızdaki hız artışını SSD (solid state disk) taktığınızda hızı gözle görebileceksiniz. SSD disklerin yazma ve okuma hızları 450 ila 550 mb/s okuma ve yazma hızları bulunuyor. Normal harddisler yüksek kapasiteli olabilir ama hızları düşüktür. Yüksek kapasiteli hard disklerde hızlar ise şöyle : Sata 3 6.0 Gb/s hard disklerde 60 mb/s yazma ve okuma hızı bulunurken Sata 2 3.0Gb/s daha eski hard disklerde ise bu oran 30 mb/s yazma hızı ve okuma hızı bulunuyor. Aradaki hız farkının ne kadar olduğunu anlayabiliriz.

İlginizi çekebilir :Hard Diskten Silinen Dosyaları Geri Getirme Yöntemi

SSD alıken nelere dikkat edilmeli : SSD alırken sadece Kingston hyperx 3K, Samsung pro, Corsair Force veya Neutron GTX, OCZ vertex 3 ve Sandisk’in extreme pro gibi ssd’lerin gelişmiş versiyonlarını alabilirsiniz. Normal SSD’ disklere göre IOPS hızları yüksektir. Biraz daha maliyetli olabilir. Peki aldığımız bu SSD’ler bilgisayarımızla uyumlumu Sata 2 uyumlu bir anakartımız var ise yazma ve okuma hızları yarıya düşecektir. Örnek 500 mb/s’den 250 mb/s’ye düşecektir. Sata 3 bir anakartınız varsa hızınız SSD’nin maksimum hızı olacaktır.

Kingston Hyperx 3K

Kingston özellikle ram ve ssd pazarında kullanıcılarına yüksek performanslı ürünleri ile karşımıza çıkıyor. Profesyonel bilgisayar kullanıcılarının tercihi olan kingston SSD tarafında hyperx 3K modellerinde 120, 240, 480 GB’lık kapasiteler bulunurken standart modelleri ise 960 GB’lık kapasitelere çıkarbiliryor. 9.5 mm kalınlıktaki diskler dizüstü laptop kullanıcıları için uyumludur. Masaüstü kullanıcıları içinde içindeki aparatla pc kasanıza sabitleyebilirsiniz.

Hyperx 3K

 • Sata 3 555 mb/s okuma
 • Sata 3 510 mb/s yazma

Samsung 840 Pro

Samsung hemen hemen piyasadaki tüm elektronik cihazlarda söz sahibi olan bir firmadır. Güney koreli firma donanım pazarında SSD tarafına büyük atılımlar yaptı. 3 tane farklı SSD serisi ile gelen 840, 840 EVO ve 840 PRO modelleri bulunuyor. Bunlardan en iyisi EVO Pro serisi SSD disklerdir tabiki fiyat anlamında çok yüksek olsada performans tarafındada rakibi çok fazla yoktur. Burada evo modelinide tercih edebilirsiniz. Burada okuma yazma değelerine fazla  aldanmayın IOPS değerleri yüksektir.

Samsung 840 Pro

 • Sata 3 550 mb/s okuma
 • Sata 3 470 mb/s yazma

Sandisk Extreme Pro

Sandisk piyasadaki en euygun ssd diskleri üreten firmalardan birisidir. Sandisk’in fazla seçeneği olmasada üst düzey bir modeli bulunuyor. Extreme pro modeli oyun ve performas anlamında en üst düzeyde başarı sergiliyor. Lap top bilgisayarınız’ın pil tüketiminide düşüren extreme pro modeli 7 / 24 performans artışı sağlıyor. Burada sandisk’in standart modeli en uygunudur. İleri seviyedeki extreme pro modelini düşünüyorsanız fiyat olarak artış gösterecektir.

Sandisk extreme pro

 • Sata 3 550 mb/s okuma
 • Sata 3 510 mb/s yazma

İlginizi çekebilir :Yavaşlayan Bilgisayarınızı CCleaner İle Hızlandırın

Corsair Neutron GTX

Neutron gtx serisi ssd diksler üst düzey kullanıcıya hitap ederek  Corsair’i amiral gemisi olmasyıda hak ediyor. Corsair en iyi SSD üreicilerinden olan firma gelişmiş okuma ve yazma hızları ile performans odaklı donanımlar üretiyor. Dediğim gibi bu modellerin IOPS değerleri yüksek olduğu için fiyatıda pahalıdır. Corsair hiç düşünmeden alabileceğiniz bir ssd’dir.

Corsair neutron gtx

 • Sata 3 555 mb/s okuma
 • Sata 3 330 mb/s yazma

OCZ Vertex 3

OCZ performans, verimlilik ve enerji anlamında en iyilerden birisidir. Son teknoloji ile üretilen SSD diskleri IOPS değerleri yüksek değerlerde bulunurken standart SSD disklere göre yüksek performans sağlıyor. OCZ 460 serisi SSD diskler gelişmiş performansları ile rakiplerine göz dağı veriyor.

OCZ vertex 3

 • Sata 3 545 mb/s okuma
 • Sata 3 525 mb/s yazma

Most Popular Topics

Editor Picks