WordPress için İzlesene Video ekleme yöntemi

0

WordPress siteye izleseneyi entegre etmek istiyordum bunun içinde bir kaç yöntem düşünüp güzel bir mantık oluşturdum sizinde işinize yarar diye paylaşıyorum.

https://1.bp.blogspot.com/-CuJxNpa0Zic/Ut7JDalqTDI/AAAAAAAAXpY/gee5qCqEcWA/s1600/wordpress_video.jpg

Entegre derken yanlış bir cümle olmasın daha hızlı video eklemekti amacım 🙂

WordPress İzlesene Video

Bunu tüm sitelere uygulayabilirsiniz ben WordPress üzerine yapıp göstermek istiyorum diğer kısımlarıda anlatırım.

WordPress’te Yeni yazı ekle kısmına tıklayın eğer o sayfada “Özel Alanlar” bölümü yok ise sayfanın en sağ üst kısmındaki Ekran Tercihleri kısmından Özel Alanlar‘ı aktif edebilirsiniz. Özel alanı bulduysak orada Yeni Girin dediği alana tıklıyoruz ve orada isim kısmına izlesene_video yazıyoruz. Değer kısmına ise izlesene linkini ekliyoruz.

Daha sonra oluşturduğumumuz bu özel alanı WordPress get_post_meta() fonksiyonunu kullanarak çağırıyoruz.

<?php
	$videolink = get_post_meta(get_the_ID(), 'izlesene_video', true);
		$izleseneid = explode ('/',$videolink);
	if($videolink) :
?>

<iframe width="560" height="315" src="http://www.izlesene.com/embedplayer/<?php echo $izleseneid[5] ?>" allowfullscreen frameborder="0"></iframe>
<? endif ; ?>

Yukarıda yaptığım işlemi kısaca açıkliyim;

Öncelikle yazı içerisine girdiğiniz izlesene_video‘nın değeri yani url‘yi alıp $videolink adındaki değişkene depoladım. Daha sonra exlode ile bu değişkeni “/“lara parçaladım. Daha sonra ID kısmı lazım olduğu için [5]‘yi seçerek iframe kodunun içine ekledim.

İşlem bu kadar WordPress’e özel bir olay değil bu get_post_meta yerine kendi paneliniz varsa onun için bir alan tanımlayıp yapabilir, yada farklı bir script kullanıyorsanız aynısını yapabilirsiniz.